Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kolejna kompilacja, a wciąż te same problemy – Windows 10 Mobile 10586.63

Kompilacja 10586 jest ostatecznym wydaniem z linii Threshold 2 – nie ulega to żadnej wątpliwości. Sugeruje to fakt, iż nowsze wydania się już nie pojawiają, a co miesięczne aktualizacje Windows 10 są jedynie łatkami kumulacyjnymi zawierającymi w zasadzie same poprawki błędów – choć to w sumie sprawa dyskusyjna. Dlatego też udostępnienie uaktualnienia dla urządzeń pracujących w oparciu o Windows Phone powinno rozpocząć się już niebawem i wiele źródeł wskazuje właśnie na aktualnie dostępną w Insiderze wersję jako tą właściwą. Niestety, w dalszym ciągu system daleki jest od ideału o czym przypominam Wam w zasadzie każdorazowo i prawdopodobnie długo tak jeszcze pozostanie.

Problemy, problemy i jeszcze raz wieczne problemy

Zacząć trzeba od wydajności, gdyż jest to podstawowy element na który zazwyczaj zwracamy uwagę. Ogólnie tragedii nie ma i całość działa dość dobrze, aczkolwiek są i takie chwile, w których człowiek chciałby wyrzucić wszystko przez okno, a zaraz potem samemu przez nie skoczyć. Tyle dobrego, że nie powtarza się to zbyt często.

Lista aplikacji w dalszym ciągu potrafi nam spłatać figla i bardzo rzadko (no ale jednak) od razu po przejściu na nią pojawia się klawiatura – samoczynnie aktywuje się wbudowana wyszukiwarka. Poza tym, minęło już kilka uaktualnień (ze 2 czy 3), a u mnie w dalszym ciągu widnieją jakieś pozycje widmo, których ani nie mogę pobrać, ani wyrzucić – są to pozostałości po testowych odsłonach programów nie widniejących już w sklepie.

Wspomnieć również trzeba o tym, iż Aparat nie zapamiętuje ustawienia trybu HDR w momencie jego całkowitego zamknięcia z poziomu okna wielozadaniowości. Niby miało być to już dawno naprawione, lecz jak widać nie jest. Ponadto Zdjęcia odświeżają się przez wieki w momencie dania im dostępu do naszych sieciowych zasobów i prędkość połączenia internetowego nie ma tutaj nic do rzeczy – ten typ tak ma i tyle. Na koniec wspomnę o drobnym mankamencie, którym dotknięty jest Microsoft Edge. Otóż mimo niedawnej zmiany motywu (inny kolor przewodni w systemie) w ustawieniach tejże aplikacji dalej spotykam ten posiadany wcześniej – niby w niczym to nie przeszkadza, aczkolwiek błąd to błąd, toteż odnotować trzeba.
W zasadzie można by się pokusić o stwierdzenie, że od bardzo dawna nie naprawiono nic. Sęk w tym, że dopóki nie wgram systemu na czysto dopóty nie będę takich stwierdzeń publicznie wygłaszać – w końcu instalowanie poszczególnych testowych wydań musi nieziemski burdel w plikach robić.

A coś pozytywnego?

Niestety, za bardzo nie ma czym Microsoft pochwalić. Owszem, OneDrive wreszcie bez problemu wysyła w tle zdjęcia na OneDrive (aplikacja > dysk sieciowy), a i Muzyka Groove oraz Zdjęcia bez problemu odświeżają swoje biblioteki, tak że w momencie uruchomienia aplikacji widzimy już wszystkie najnowsze pliki. O ile w pierwszym przypadku poprawki były wymagane, o tyle reszta zawsze wykonywała się samoczynnie zaraz po odpaleniu danego programu – dałoby się z tym żyć, aczkolwiek niezaprzeczalnie lepiej jest tak jak zrobiono teraz.

No i na sam koniec wisienka na torcie. Długo to trwało, lecz wreszcie przywrócono możliwość wpisywanie litery „ę” oraz „Ę” w temacie nowego maila. Nie zwróciłem uwagi kiedy to się zepsuło, lecz przy próbie ich wybrania pojawiał się bodajże symbol „euro”. Tak czy siak – było minęło i nie ma co drążyć tematu.

Czy warto instalować?

Nie jestem jakoś do tego przekonany. Choć ja osobiście nie natrafiam na zbyt wiele irytujących błędów, to jednak nie jestem jedyną osobą korzystającą ze smartphona napędzanego przez Windows 10 Mobile. Takich użytkowników jest znacznie więcej, toteż ogólna lista błędów jest znacznie (i to bardzo) większa. Niebawem użytkownicy Lumii 640 (pochodzącej z T-Mobile) będą sami mogli się o tym przekonać, gdyż ruszył proces aktualizacyjny dla tychże urządzeń.

Czy będzie to gwóźdź do mobilnej trumny Microsoftu? Czy może Windows 10 Mobile bez narzutu kolejnych testowych wersji spisze się lepiej? Niebawem sami się o tym przekonamy.

PS

W chwili wrzucania tego tekstu pojawiła się kompilacja na desktopy - 11099. Niestety i tym razem Microsoft nastawił się w zasadzie wyłącznie na poprawki do OneCore, więc widocznych nowości brak. Jedno mnie jednak cieszy - przywrócono okna dialogowe, które w obecnym buildzie nie wyświetlają się podczas kopiowania / wycinania etc.
 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
kopratko   6 #1 14.01.2016 10:31

U mnie na L930 z ciekawych błędów (ale borykają się z nim inni posiadacze ww.) to brak nagrywania dźwięku przy filmach i dyktafonie (nie działa również tryb głośnomówiący). Po powrocie do WP8.1 wszystko działa normalnie sic!

Aplikacje duchy też pojawiają się u mnie (brakuje możliwości odinstalowania aplikacji z poziomu sklepu).

Wyskakująca klawiatura w menu - brak poprawy, ciągle się pojawia...

Stabilność nie jest zła (sądzę że to zasługa 2GB RAMu w mojej Lumii). Irytuje mnie aplikacja fejsa, która jest nieporozumieniem! Jednak to już sama apka a nie system.

Dalej mam nadzieje (a wiemy że jest matką głupich - jednak ja każda matka o swoje dzieci dba) że przybędzie jakiś nowych funkcji, może usprawnień w interfejsie, lub czegoś na wzór 3 pulpitu z kafelkami w których można coś bez wchodzenia w apkę sterować, pisać (coś w ten deseń jak jest w nowych HTC).

adi0922   12 #2 14.01.2016 13:42

Ja miałem Windows 10 Mobile jeszcze półtora miesiąca temu. Telefon poszedł do serwisu bo wejście USB się zwaliło coś i nie łączył z pc. Przywrócili tylko do 8.1 i działa. Teraz nie instaluje tego systemu bo wolę poczekać na oficjalną wersję aby mieć jakiś powiew świeżości niż bym miał czekać na niego z 10. Ogólnie system działał dla mnie bardzo dobrze. Praktycznie zero błędów. Posiadam Lumie 640. Ogólnie dużo się zmieniło i to na plus. Jestem zaskoczony taką zmianą interfejsu, oczywiście pozytywnie. Oby tak dalej! Ale jestem ciekaw czy można by zrobić z interfejsu bardziej pulpit podobny do iOS i czy w ogóle jakoś to wyglądało, mianowicie zamiast listy aplikacji to dużo pulpitów a kafelki stałyby się bardziej okrągłe na rogach.

Hajime   7 #3 14.01.2016 15:45

Windows 10 Mobile napełnia mnie coraz większą niechęcią do siebie. Wygląda na to, że Microsoft goni w piętkę i do tego dostaje zadyszki. A jak już coś wydaje to pełne błędów i mniej stabilne i szybkie od swoich poprzedników (koronny przykład - Windows 10 na PC). Byłoby super jakby Win 10 Mobile był wolny tych najbardziej irytujących błędów i co najmniej tak szybki i stabilny jak 8.1. Tym razem nie zdecyduję się na aktualizację jak tylko się pojawi tylko poczekam na opinie i ew. poprawki. :-)

kkowalewski   8 #4 14.01.2016 16:32

Poczekam, aż wgrasz na czysto, bo nie chcę psuć systemu, który działa. A jak oceniasz na obecnym etapie prędkość działania systemu w porównaniu w WP 8.1?

AntyHaker   23 #5 14.01.2016 16:48

@kopratko: Co takiego złego jest w apce FB? Zresztą, jest znacznie lepiej niż było wcześniej - teraz chociaż da się z niej po ludzku korzystać.

Co do reszty - zapewne chodzi Ci o interaktywne kafelki, nie? "Podobno" w Redstone się pojawią :P

@kkowalewski Już zapomniałem jaka jest prędkość WP 8.1 - tak szczerze pisząc. Wydaje mi się, że ogólnie jest podobnie, choć jak pisałem zdarzają się i gorsze chwile. Na czysto wgram jak tylko uaktualnienie pojawi się na serwerach, co raczej prędko nie nadejdzie.

@adi0922 Nie, nie można nic takiego zrobić. Co do reszty - to już jest ostateczne wydanie, więc nic się tutaj nie zmieni. Innymi słowy - nie ma sensu czekać :P

Autor edytował komentarz.
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #6 14.01.2016 18:23

@AntyHaker: Nowa apka FB nie odświeża automatycznie zawartości.
Kiedyś pokazywało moje tło na kafelku a dziś mam tylko F.
Mimo, że wchodzę i czytam wszystkie powiadomienia, to nadal potrafi je wyświetlać na kafelku.

To tylko to tak na szybko :P

Lumia 830 W10 10.0.10586.36

AntyHaker   23 #7 14.01.2016 19:02

@Pangrys: Stabilna czy beta? Ostatnio była aktualizacja, która przywróciła tło na kafelku.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #8 14.01.2016 21:00

Najnowsza ze sklepu ...

edelmann   12 #9 15.01.2016 11:16

A tak niektórzy psioczą na Androida, ja mam LG G4 z Pianką (wcześniej 5.1), system wyłącza mi się w 4 sekundy, działa sprawniej niż poprzedni Samsung Ativ S z Windows Phone. W Moim Andku zarządzanie energią jest wręcz wzorcowe.

Autor edytował komentarz.
dthlfwp   7 #10 15.01.2016 11:54

@edelmann: ativ s to wydajnościowo galaxy s3 czy lumia 920, natomiast lg g4 jest podobny to lumii 950. Nic dziwnego, ze działa szybciej.

Autor edytował komentarz.
kopratko   6 #11 15.01.2016 13:10

@AntyHaker: Sortowanie postów wyłącznie w opcji "widzimisię" po majkersoftowemu (czytaj tylko "najciekawsze wydarzenia"). Ja z chęcią bym ustawił na najnowsze.
Działanie aplikacji w powiadomieniach. Na kaflu pokazuje się że mam jakąś wiadomość. Odczytuje ją - informacja na kaflu zostaje. Trzeba w menadżerze zamknąć aplikacja - i czasem łaskawie powiadomienie się usunie.
Odświeżanie informacji na fb.
Wiele treści otwiera się nie w aplikacji a w EDGE.

edelmann   12 #12 15.01.2016 14:36

@dthlfwp: Mnie chodziło o sam system operacyjny, co do Ativa, on był kiedyś flagowcem z Windows Phone 8/8.1

dthlfwp   7 #13 15.01.2016 16:20

@edelmann: Wiem, wiem, sam mam :) Lakier z ramki praktycznie cały odpadł, tylna klapka przetarta w jednym miejscu prawie na wylot... Ale działa nawet sprawnie (WP8.1). Jedyne co, to wymieniłem niedawno baterię, bo stara już nie wystarczała na jeden dzień (telefon mam 3 lata).
Sprawdzałem na nim tez W10m - działa słabo w porównaniu do WP8.1, ale to może dlatego, że Samsung nie jest oficjalnie wspierany (zmieniłem wpisy w rejestrze na Lumię 730).

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #14 15.01.2016 16:31

@Pangrys: No ale beta czy stabilna, bo to jednak nie to samo :P

@edelmann Cieszymy się razem z Tobą, ale pomyliłeś wpisy ^^ Poza tym, co ty porównujesz? Specyfikacją nie są nawet podobne do siebie.

@kopratko Pomijając fakt, że to wymysł Facebooka a nie Microsoftu to można włączyć widok najnowszych. Problemy z kaflem i powiadomieniami faktycznie są, ale na szczęście (przynajmniej u mnie) występują one rzadko. Co do ostatniego - po którejś tam aktualizacji nie zaobserwowałem już tego irytującego mankamentu.

kopratko   6 #15 15.01.2016 16:34

@AntyHaker: Jednak w mobilnej wersji i stacjonarnej można bez problemu przełączać się między tymi trybami informacji.

AntyHaker   23 #16 15.01.2016 16:35

@kopratko: Nie rozumiem odpowiedzi - przecież sam to wyżej napisałem.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #17 15.01.2016 17:12

@AntyHaker: Stabilna :P

AntyHaker   23 #18 15.01.2016 19:10

@Pangrys: Jaka tam obecnie wersja? Na becie śmiga.

darek719   40 #19 15.01.2016 20:03

@AntyHaker a ja ciągle czekam aż wkoncu napiszesz: "jest finalna wersja, jest super, instalujcie!" :p

AntyHaker   23 #20 15.01.2016 20:07

@darek719: Mogę tak dopisać, ale wtedy mnie zjedzą w komentarzach :P Zresztą, jak napisałem wyżej - dopóki nie wgram na czysto, dopóki wstrzymam się z ostatecznym "wyrokiem" :D

Vanshei   16 #21 16.01.2016 11:58

@AntyHaker: to kiedy ten twór zwany W10M wyjdzie z alfy i będzie aktualizacja na wszystkie telefony? do końca roku wyrobią? :)

AntyHaker   23 #22 16.01.2016 13:28

@Vanshei: To, że opisuję Win10 na blogu nie oznacza, że pracuję dla MS. Zresztą, nawet gdybym pracował to zapewne nie mógłbym takich informacji zdradzać. Zatem ekhem - to pytanie w stylu "napiszę cokolwiek, może zyskam swoje 5 minut", nie? :P

A tak bardziej poważnie - aktualizacja jest stopniowa i już się rozpoczęła.

Autor edytował komentarz.
  #23 16.01.2016 21:24

Mam lumię 625 i korzystam aktualnie z W10M w najnowszej odsłonie. Z moich uwag to poprawiono dwie szczególne bolączki które mnie irytowały:
1. Zawieszanie się telefonu w różnych momentach (wyjście z wiadomości, zakończenie rozmowy telefonicznej itp.) na które pomagał tylko reset softowy. Nie blokował/odblokowywał się ekran.
Po ostatniej aktualizacji nie zaobserwowałem tego zjawiska (jeszcze).
2. Wykrzaczanie się wiadomości w trakcie odpowiadania w konwersacji skype. Po prostu wywalało do ekranu z kafeklami i tyle.
Po ostatniej aktualizacji nie zdarzyło się (jeszcze).

Z bolączek które mnie drażnią stale to połączenie konwersacji skype z wiadomościami SMS/MMS bez możliwości odłączenia jednych od drugich. Sam jestem zwolennikiem wiadomości SMS/MMS oddzielnie od skype.

Ale nie poddaję się i testuję dalej.

2099   8 #24 17.01.2016 12:24

T-mobile ogłosiło już aktualizację 640 LTE, ale coś przedwczesny orgazm to był bo z tego co czytam nikt jeszcze owej aktualizacji nie dostał. Ale wiedz, że coś się dzieje.

(chociaż news już zniknął ze strony t-mobile)

http://www.t-mobile-trendy.pl/najnowsze/aktualizacja-oprogramowania-microsoft-lu...

  #25 17.01.2016 18:41

Kompilacji 10586 nie będę miał. Wyświetla się komunikat ze nie jest dla tego/czyli mojego komputera/. Wszystko poza tym otrzymuję.
Nie wiem o co chodzi

AntyHaker   23 #26 17.01.2016 19:59

@harcerzyk123 (niezalogowany): Oczywiście, że można je jak najbardziej wyłączyć - w ustawieniach. Aplikacji Skype nie usunięto, więc dalej możesz z niej dalej korzystać niezależnie.

@2099 No niestety - zabawnie wyszło. Za granicą jest z tym lepiej ponoć :P

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #27 17.01.2016 23:16

Używam FB beta na W10M i jest to tragiczna wersja :) Szybkość ładowania postów tragiczne, linki i powiadomienia otwierane raz w apce raz w Edge, często wariuje i się wiesza. Sam W10M niestety również nie działa zachwycająco, .63 lubi się przywiesić przy odblokowaniu ekranu, a multitasking lubi "wznawiać się" w nieskończoność na menu start :) Ojjjj co MS zrobił z naszym mobilnym Windowsem ;)

Bucic   9 #28 18.01.2016 13:05

A ja standardowo - działa di.fm i Evernote? :)

  #29 19.01.2016 21:51

@AntyHaker: Tylko jak zmienię ustawienia w telefonie to i tak wiadomości skype są pobierane automatycznie do wiadomości. Może akurat u mnie tak jest, ale denerwuje mnie to ale na szczęście co raz mniej.

Dodatkowo MMSy zaczęły funkcjonować prawidłowo.

  #30 20.01.2016 08:40

Niech juz będzie oficjalna aktualizacja czekam na nią

AntyHaker   23 #31 20.01.2016 22:26

@windows10 (niezalogowany): Jeszcze przez jakiś czas nie będzie :P