Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wycieki i przecieki, a finalny produkt - Windows Phone 8.1

Nowe premiery, kolejne aktualizacje, wprowadzanie nowości - wszystkie te elementy sprawiają, iż stajemy się fanami danej firmy. Każdy liczący się z rynkiem "gracz" cyklicznie prezentuje to, co udało mu się osiągnąć od ostatniego pokazu swoich programistycznych umiejętności (zazwyczaj raz do roku). Wszystkie tego typu imprezy mają na celu utrzymanie lub zwiększenie dominacji firmy w danym sektorze. Rok to bardzo długi okres, zatem aby "obserwatorzy technologiczni" nie czuli większego znudzenia podczas oczekiwania na kolejne premiery, jesteśmy wręcz zalewani niby przypadkowymi i niekontrolowanymi wyciekami informacji. Takie działanie niestety (dla danej firmy) jest typowym obosiecznym mieczem, gdyż o ile dzięki temu dany producent cały czas może czuć na sobie "miliony spojrzeń" pochodzących z zewnętrznego świata, o tyle już w dni oficjalnej prezentacji często brakuje (wręcz mitycznego) efektu "WOW".

Idealnym przykładem takiej firmy (w mojej opinii) jest Apple, które przez ogromną ilość przecieków wiele traci, gdyż konsumenci nie są w najmniejszym stopniu zaskoczeniu podczas "finalnego show". Doszło nawet do takiej sytuacji, iż konkurenci aby szybciej reagować na "ruchy przeciwnika" tworzą swoje kolejne produkty w oparciu o zwykłe pogłoski i domysły, które jednak z czasem okazują się prawdziwe.

Nie inaczej jest w przypadku firmy z Redmond, która pośrednio (poprzez "ręce" wszelakich blogerów) "karmi" nas kolejnymi informacjami dotyczącymi Windows i Windows Phone. Jednakże chwilowo pomińmy desktopowy Windows 8, gdyż jego aktualizacja wyciekła już jakiś czas temu - zatem każdy wie co i jak. Zamiast tego chwilowo skupmy się na tym co obecnie jest bardziej na topie, czyli na systemie mobilnym od Microsoftu - Windows Phone. Kolejna wersja o numerze 8.1 będzie ogromnym postępem względem poprzedniego wydania. Wielu blogerów poświęciło wiele wpisów temu "zagadnieniu", lecz dopiero dziś z okazji konferencji BUILD 2014, podzielono się z nami oficjalnymi informacjami.

Finalny produkt

Prezentacja nowej odsłony mobilnego systemu spod skrzydeł z Redmond przebiegła w atmosferze wyczuwalnego entuzjazmu. Ujawnianie kolejnych zmian (choć nie były one dla nikogo zaskoczeniem, ze względu na “okresowe” wycieki) stopniowo przywracało wiarę w Microsoft, jako twórcę solidnego oprogramowania.
Centrum powiadomień, rozdzielony suwak głośności na multimedia oraz notyfikacje, czy większa personalizacja ekranu startowego i blokady - są to w zasadzie główne nowości, które zbliżyły Windows Phone do konkurencji.
Spośród wszystkich przecieków można wyłowić kilka, które jeszcze nie zostały ostatecznie potwierdzone lub takie, które wyglądały na zwykłą bujdę, a jednak znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przykładowo nie został zaprezentowany File Picker (czyli coś na kształt menadżera plików), ani powiązane z nim wsparcie dla USB OTG. W zamian za to, pewien filmik którego autentyczność wszyscy podważali, okazał się być jednak dość prawdopodobny. Otóż Microsoft po raz kolejny zwiększył możliwości konfiguracyjne ekranu blokady, który teraz będzie w stanie przywierać różnorakie “formy”.
Przy okazji prezentacji nowego Windows Phone, światło dzienne ujrzała aktualizacja GDR1 dla Windows 8. W zasadzie na jej temat wiemy już wszystko od dawna, a jedyną “nową zmianą” będzie lekkie udoskonalenie UI w Windows Store podczas korzystania z “gryzonia”. Emocjonującym tematem okazała się jednak nie obecna, lecz kolejna aktualizacja, która jeśli wierzyć w zrzuty zaprezentowane przez MS, przywróci menu start w formie, znanej z wydań sprzed serii 8. Ponadto, prawdopodobnie (o czym nie raz mówiły przecieki) dostaniemy możliwość uruchamiania aplikacji Modern w oknach na pulpicie. To wszystko miałoby pojawić się jeszcze w ramach wydania 8.x, a nie jak głosiły niektóre przecieki dopiero w 9 odsłonie systemu (choć oczywiście nie ma żadnych konkretów odnośnie tego zagadnienia).
To wszystko w dłuższej perspektywie miałoby jeszcze bardziej zbliżyć do siebie Windows i Windows Phone. Już teraz dane aplikacji będą mogły być dzielone pomiędzy systemami w ramach Microsoft Account. Dodatkowo ustawienia dotyczące koloru motywu użytego w danym systemie, będą ze sobą synchronizowane - przykładowo ustawiając czerwone kafle na WP, zostanie nam ustawione czerwone tło w Windows. To na co wszyscy czekali, czyli synchronizacja zakładek i haseł pomiędzy przeglądarką mobilną, a desktopową wreszcie stała się faktem (prócz tego dodano jeszcze wszystkim dobrze znany tryb “porno”). Wisienką na torcie jest jednak nowy rodzaj aplikacji tzw. “Universal Apps”, które będą mogły być w łatwy sposób współdzielone/przenoszone pomiędzy pełnym, a mobilnym systemem.

Podsumowanie

W mojej opinii zarówno Windows 8.1 jak i Windows Phone 8.1 przebyły długą drogę od dnia ich pierwszego zaprezentowania w wersji 8, by wreszcie mogły stać się pełnoprawnymi i rozwiniętymi systemami. Zarówno udoskonalenia w zakresie personalizacji (jak i stabilności) oraz “wyrzucenie” pewnych funkcji systemowych w oddzielne aplikacje sprawiają, iż systemy pochodzące z Redmond będą mogły stać się jeszcze bardziej osobiste (jak zresztą WP na BUILD 2014 był przedstawiany - “the most personal smartphone”). Choć przed Microsoftem jeszcze długa i wyboista droga, to jeśli się na niej nie zagubi, to jestem pewny iż będzie on w stanie utrzymać się na rynku konsumenckim, jak i powoli poprawiać swój wizerunek w oczach konsumentów.

PS

Gdyby ktoś nie oglądał konferencji, a chciałby nadrobić - The Verge przygotował bardzo fajne i krótkie streszczenie

Dodatkowo polecam kanał Windows Phone Central na którym można przejrzeć wiele filmików ukazujących nowy system. 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Piter432   10 #1 03.04.2014 21:46

Czyli IE za jakiś czas może stać się na PC naprawdę godną przeglądarką skoro już mamy synchronizację.

Bercik899   5 #2 03.04.2014 22:08

Hmm... Na moje oko Microsoft z unifikacją wszystkiego w swojej ofercie staje się powoli jak Apple, tylko że z większą klasą i za mniejszą kasę.

rgabrysiak   14 #3 03.04.2014 22:26

Wstrzymam się opiniami nt. Windows Phone 8.1, do czasu udostępnienia wersji dla deweloperów.
Same filmiki mogą robić wraźenie, ale zobaczymy jak to wszystko będzie działać w praktyce.

Tak tylko na szybko, skomentuję kilka rzeczy.

Na samej prezentacji bardzo przypadł mi do gustu przedstawiony nowy lock screen, szkoda tylko, że nie będzie on zaimplementowany domyślnie w "nowym" systemie.

Dostępność trzeciego rzędu kafli dla wszystkich urządzeń, to z jednej strony dobra wiadomość, chociaż osobiście nie wiem jak to się sprawdzi na mniejszych ekranach.

Jestem również ciekawy jak ostatecznie będzie się prezentował nowy Skype mocno powiazany z WP 8.1

Nie wiem czy dobrze zauważyłem, ale w centrum powiadomień (chyba) brakuje opcji włączenia/ wyłączenia danych pakietowych. Dla mnie to spory minus.

O rozczarowaniu brakiem Cortany nie będę nawet wspominał. Mimo iż, nie wszystko działało poprawnie to ta funkcja zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie.

To takie moje pierwsze spostrzeżenia. Mam nadzieję, że wkrótce będzie można przetestować WP 8.1, na co z niecierpliwością czekam.

AntyHaker   23 #4 03.04.2014 22:41

@rgabrysiak
1. Też żałuję, aczkolwiek dzięki temu każdy będzie mógł sobie zainstalować taki lockscreen, jaki będzie chciał.
2. Nie musi się sprawdzać, liczy się sam gest i możliwość wyboru ^^
3. Pewnie słabo jak zawsze, MS coś nie potrafi zapanować nad Skype.
4. Dobrze zauważyłeś. Aczkolwiek chodzą słuchy, iż to dlatego że żaden smart nie miał wtedy wsadzonej karty SIM - zobaczymy jak to będzie.
5. Dla mnie to żadne rozczarowanie - baa, wiedziałem że jeden jakiś tam nieznany deweloper z Polski racji mieć nie może ^^ Chociaż podobno "już" w 2015 ją dostaniemy w pełni spolszczoną.
6. Aktualny prawdopodobny termin to 14 kwietnia xP

  #5 03.04.2014 22:45

@rgabrysiak, @silvax Cortana ma być dopiero jak będzie w pełni spolszczony Bing, bo to z niego korzysta asystentka. Więc pozostaje czekać na Binga... oby nie za długo.

rgabrysiak   14 #6 03.04.2014 22:58

Ad. 6 mam nadzieję, że wcześniej się nie pojawi, do 14 mam zajęty kalendarz ;) więc mogę sobie spokojnie poczekać. Choć chciałbym to już teraz przetestować.

Co do Cortany, też byłem pewien, że nie pojawi się prędko na naszym rynku, kto by się przejmował krajem trzeciego świata ;)
Wydaje mi się, że dopóki usługi Bing nie będą w pełni działać na polskim rynku dopóty Cortany nie zobaczymy. Na prezentacji widać było dość dokładnie, że te dwie rzeczy są ze sobą ściśle powiązane.

Swoją drogą, mam nadzieję, że kiedyś doczekamy się u nas usług pokroju Xbox Muzyka czy Wideo, tego też brakuje.

waderr73   9 #7 03.04.2014 23:20

eeee, to już zmienili na 14 kwietnia? Skąd takie info?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #8 03.04.2014 23:44

Świetny wpis, który dobrze podsumowuje nowości jakie przyniesie ta aktualizacja ;)

No to zapowiada się naprawdę świetnie, fajnie byłoby zdobyć jeszcze Lumie 930.

AntyHaker   23 #9 04.04.2014 00:01

@gowain
Tak rzecze lud, a dodatkowo podają datę wydania - nie wcześniej jak 2015 ;<

@rgabrysiak
Może się pojawić wcześniej, nie musisz instalować - ja bym za to chętnie skorzystał xP

@waderr73
Wszystkie wiodące portale - WPCentral, The Verge etc

@Scorpions.B
Jak dla mnie średni jak zwykle, napisałem w sumie z nudów na wykładzie xP

  #10 04.04.2014 00:15

A ja widziałem filmik w którym była karta sim i nie było skrótu do sieci komórkowej, brak suwaka do przewijania muzyki, ciekawe czy można już wyszukiwać kontaktu za pomocą klawiatury numerycznej i jak jest z klawiaturą czy w końcu jest na całą szerokość po przekręceniu telefonu, oczywiście ciekawi mnie również stosowanie motywów czy dalej jest biały albo czarny

xomo_pl   24 #11 04.04.2014 08:13

@silvax tytuł zapowiada co innego niż jest w tekście- jak na wp :Dliczyłem na porównanie tego co miało być z tym co jest w końcowym produkcie ;)

Mimo to wpis fajnie się czytało. Widać, że MS ostatnio wziął się za robotę i wprowadza zmiany, które widać od razu

Vanshei   16 #12 04.04.2014 10:01

to ja dorzuce dwa filmy z nowymi Nokiami można zobaczyć jak się system sprawuje ogólnie (widoczna opcja włączania 3 kolumny kafli)
Wiem że wrzucałem je w komentarzach pod newsem al może toś nie widział ;)

630/635
https://www.youtube.com/watch?v=98HaCwNtrBs
930
https://www.youtube.com/watch?v=kjtrH-tQcCI


930 prawdopodobnie będzie następnym moim telefonem, chyba że inni producenci niż Nokia pokażą coś ciekawszego :)

Vanshei   16 #13 04.04.2014 10:02

@zomo_prl tez mnie ten tytuł bloga zmylił ;)

AntyHaker   23 #14 04.04.2014 13:44

@xert (niezalogowany)
Zapodaj ten filmik bo jeszcze nie udało mi się takiego znaleźć o.O
1,2 - było w przeciekach, aczkolwiek nie zaprezentowali tego na żadnych filmiku.
3. Dalej będzie taka jak do tej pory, przecież jak ją poszerzą na całą szerokość to będzie się niewygodnie pisać.
4. Dalej tylko 2.

@zomo_prl, Vanshei
Przecież napisałem ładnie że wszystko się sprawdziło i w zasadzie nie zaprezentowano tylko tego USB OTG i tego File Picker. Ładnie pisałem iż przecieki się zazwyczaj sprawdzają etc xP

@Vanshei
Nie zapominaj iż L930 nie będzie mieć Glance ^^

  #15 04.04.2014 14:31

Spójrzcie na obrazek z podpisem: I nie tylko takie ^^

Są tam dwie różne godziny :P

waderr73   9 #16 04.04.2014 15:07

@wróżka
no są, godzina odlotu z seattle i godzina przylotu do Las Vegas. Przewoźnik Delta, lot 422 :D

  #17 04.04.2014 16:18

Gdzieś obiło mi się o oczy, że WP 8.1 będzie miał możliwość swobodnego instalowania aplikacji na kartach?

To byłby niezły "bonus" w stosunku do iOS i nowych Androidów.

rgabrysiak   14 #18 04.04.2014 17:32

@PL (niezalogowany)
Owszem w WP 8.1 będzie możliwość instalacji aplikacja na kartach SD, ale gdzieś mi się o uszy obiło że taką opcję deweloper musi zawrzeć w swojej aplikacji, a także potrzebna będzie do tego "specjalna" karta (klasy 6 i 10).

xomo_pl   24 #19 04.04.2014 18:05

@PL (niezalogowany)
tak, taka opcja ma być ale pod dwoma warunkami:

- deweloper musi na nią zezwolić
- aplikacja zainstalowana na karcie pamięci na telefonie 1 po przełożeniu karty do 2 tel smartfon poprosi o jej usunięcie

@silvax
"Przecież napisałem ładnie że wszystko się sprawdziło i w zasadzie nie zaprezentowano tylko tego USB OTG i tego File Picker"

umknęło mi to jakoś w natłoku informacji niezbyt związanych z tytułem :)

flaszer   10 #20 04.04.2014 20:27

No to czekamy. Odkąd zakupiłem Lumię Windows Phone 8 zaczął "dorastać", można by powiedzieć, że postawiłem na dobrą kartę :D

wajdzik   6 #21 04.04.2014 21:27

@waderr73, przyjrzyj sie dokladniej. Godzina na ekranie blokady i godzina w prawym górnym rogu. Ponad 2 godziny roznicy. Screen pewnie nie jest z telefonu tylko koncpetem zrobionym w programie graficznym

mktos   11 #22 04.04.2014 21:43

Tym FilePickerem w obecnym momencie nie ma się co zachwycać - to po prostu okienko do wyboru plików. Dość podobne w koncepcji do tego, co jest na Windows 8, bo możemy wybrać nie tylko plik, ale i dane z aplikacji - obecnie tylko zdjęć, ale zapewne dodane zostanie OneDrive i np. Dropbox jak to obecnie wygląda na Windows 8.

Z pamięci telefonu można sobie wybrać pliki, jakie tam egzystują, z podziałem na kategorie - zdjęcia, muzyka, dokumenty, pobrane, ale nie jest przedstawiana pełna struktura plików i katalogów na urządzeniu. Ani nie można nimi zarządzać, przynajmniej z okna FilePickera.

W centrum akcji faktycznie nie można ustawić sobie skrótu do danych pakietowych - jest tryb samolotowy, Bluetooth, jasność, aparat, udostępnianie internetu, lokalizacja, projekcja wyświetlacza, "ciche" godziny, obrót ekranu, VPN i Wi-Fi. Za to przynajmniej w opcjach sieci komórkowej włączenie/wyłączenie danych wróciło do postaci Toggle (jak w 7.0), zamiast ComboBox (jak w 8.0).

Cortana mnie nie zachwyca specjalnie... usunięto też szybki dostęp do Bing Vision ;-) Chyba, że będę mógł Cortanę poprosić, aby go uruchomiła dla mnie.

AntyHaker   23 #23 06.04.2014 02:46

@zomo_prl
No dobra, niech wam będzie że ten tytuł zły xP