Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Apple, Google, Microsoft - dostępność w wielkich firmach

Mam nadzieję, że redaktorzy DP się nie obrażą za wykorzystanie i trawestację tytułu ich cyklicznych artykułów. Jakoś wydało mi się, że może to być dobrym pomysłem. A tytułowa dostępność to możliwość używania produktów i usług przez osoby niepełnosprawne. A wielka trójka ma się czym pochwalić.

Apple to producent kosztownych urządzeń elektronicznych - komputerów, telefonów komórkowych, odtwarzaczy i tabletów. Mało kto jednak wie, że są to urządzenia zaprojektowane w sposób uniwersalny, to znaczy przeznaczony nie tylko dla "przeciętnego" ale każdego użytkownika. Telefony Iphone od wersji 3GS, system operacyjny MacOS od wersji 10.6,a także Ipady i niektóre odtwarzacze wyposażono w aplikację VoiceOver. Jest to program, dzięki któremu niewidomy użytkownik może obsłużyć nawet gadżet z dotykowym monitorem. Po uruchomieniu zmienia się nieco sposób używania, bo funkcje aktywuje się podwójnym stuknięciem, ale łatwo jest się przestawić na ten sposób. Oprócz tego dostępna jest także aplikacja Zoom, której zadaniem jest powiększanie informacji wyświetlanych na ekranie. A wszystko w standardowym systemie, bez konieczności kupowania oddzielnego oprogramowania. No dobrze... W Macach trzeba dokupić syntezator mówiący po polsku, ale nie jest on drogi.

Programiści firmy Google wkładają sporo pracy, by usługi oferowane przez tą firmy były dostępne. Niemal każda usługa (Gmail, Calendar, Docs) ma podstronę, na której niewidomi użytkownicy otrzymają przejrzystą informację na temat sposobu użycia narzędzi za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania. Prawdziwym osiągnięciem było udostępnienie edytora tekstu Docs z poziomu klawiatury, choć dziala to tylko z przeglądarką Firefox. To znaczy aplikacja działa z każdą przeglądarką, ale z Firefoxem jest dostępna. Dostępność interfejsu zaplanowana została także w systemie Android przeznaczonym dla urządzeń mobilnych. Odpowiednie API i oprogramowanie pod nazwą Eyes-Free pozwala na wspomaganie się sztuczną mową przy pracy z telefonem komórkowym. Na tym tle trochę smuci bardzo słaba dostępność usługi Wave, która jednak podobno trafi na rynek open source, więc może ktoś ten stan zmieni.

Last, but not least - Microsoft. Gigant z Redmond niemal od zawsze dbał o dostępność swoich produktów. Opracowany przez jego programistów interfejs MSAA (MicroSoft Active Accessibility) pozwala na komunikację pomiędzy programami specjalistycznymi a systemem operacyjnym i aplikacjami użytkwymi. Jest jednak jeden warunek - aplikacje muszą być pisane w zgodzie z zasadami. Z tym jednak programiści radzą sobie różnie. Zaglądając do panelu sterowania systemu Windows możemy znaleźć aplet o nazwie "Ułatwienia dostępu", który jest centrum zarządzania dostępnością. Można dostosować sobie rozmiar i kolory czcionek i ikonek, uruchomić program Lupa służący do powiększania, a nawet program Narrator, który jest bardzo uproszczonym programem do odczytu ekranu. Szkoda jedynie, że w systemie nie jest preinstalowany żaden głos mówiący po polsku, a jedynie amerykański Sam.

Inne duże i średnie firmy (IBM, Sun, Adobe) także mają swoje osiągnięcia, ale nie zmieściły się w tym króciutkim artykule. Poza tym nie pasowaly mi do tytułu. Kiedyś jednak jeszcze wspomnę o nich, bo też warto. 

Komentarze

0 nowych
TheUsh   7 #1 15.09.2010 19:31

Jeżeli chodzi o urządzenia mobilne, to warto wspomnieć, że komórki z Symbianem od kilku lat, przy pomocy odpowiedniego oprogramowania na tę platformę, potrafią przemówić ludzkim głosem, więc pisanie smsów do osób niewidomych nie jest już abstrakcją :)

Orlando   3 #2 16.09.2010 10:35

Co więcej - w nowszych telefonach opartych o Symbian opcja taka zawarta jest już w systemie. Tak jest na przykład w N6210 Navigator.

  #3 16.09.2010 12:59

@Orlando

Moja już stara Nokia 6110 Navigator ma nawet wbudowany syntezator - wychodzi na to, że już od początku FP1 można to znaleźć (albo i wcześniej, nie mam pojęcia).

MaRa   9 #4 17.09.2010 10:30

MacOS od dawien dawna ma możliwość sterowania głosem. Na pewno to było w systemie macOS9, może jeszcze wcześniejszych.

barylka1986   4 #5 17.09.2010 12:02

A Windows mobile 6.5.3 ma w standardzie lupe, która przybliża nam ekran. :)

antiferno   7 #6 17.09.2010 12:45

"producent kosztownych urządzeń elektronicznych" tylko czemu ten sam macbook w przeliczeniu na PLN w Niemczech kosztuje 4000zł [ czyli tyle co dobry laptop u nas ] a w Polsce 7400 ?