Apple Pay w Polsce – wyjaśniamy krok po kroku, jak płacić iPhonem

Apple Pay w Polsce – wyjaśniamy krok po kroku, jak płacić iPhonem

Apple Pay w Polsce – wyjaśniamy krok po kroku, jak płacić iPhonem
19.06.2018 07:01, aktualizacja: 19.06.2018 12:04

Apple udostępniło dziś w Polsce swoją usługę płatniczą, Apple Pay. Można już dzięki temu płacić z wykorzystaniem iPhone'a we wszystkich punktach usługowych i handlowych, gdzie obsługiwane są płatności zbliżeniowe. Zanim jednak zapłacimy za swoje pierwsze zakupy z Apple Pay, konieczna jest szybka i prosta konfiguracja.

Krok 1: upewnij się, że twój bank i iPhone obsługują Apple Pay

Podobnie jak Google Pay, usługa Apple Pay bazuje na emulacji karty płatniczej (HCE) i komunikacji z terminalami płatniczymi z wykorzystaniem modułu NFC. Aby skorzystać z Apple Pay muszą być zatem spełniona dwa warunki – po pierwsze, twój bank na mocy umowy z Apple musi oferować emulację karty płatniczej na iOS-ie. Po drugie, twój smartfon musi być wyposażony w moduł NFC. Z pełną listą obsługiwanych iPhone'ów oraz banków możesz zapoznać się pod tym adresem.

Krok 2: dodaj swoją kartę płatniczą do aplikacji Wallet

Usługa płatnicza Apple Pay jest ściśle powiązana z aplikacją Wallet. Jak wskazuje sama nazwa, to ona właśnie stanowi program, w którym przechowywane są emulowane karty. W pierwszej kolejności trzeba je jednak do aplikacji dodać. Aby to zrobić, wystarczy uruchomić Wallet, a następnie wybrać pozycję Dodaj kartę. Uruchomiona zostanie wówczas aplikacja aparatu, dzięki której można zeskanować kartę – wystarczy umieścić ją przed obiektywem. Dzięki algorytmom optycznego rozpoznawania znaków, karta zostanie automatycznie dodana do portfela, dopisać trzeba jedynie datę ważności oraz CVV. Konieczne będzie także potwierdzenie w banku – w przypadku mBanku wystarczy tutaj akceptacja regulaminu, przejście pod adres nadesłany SMS-em i wprowadzenie w aplikacji podanego kodu.

  • Aplikacja Wallet. To tu przechowywane są emulowane karty.
  • Skanowanie karty w aplikacji Wallet. Dane można także wprowadzić ręcznie.
[1/2] Aplikacja Wallet. To tu przechowywane są emulowane karty.

Do aplikacji Wallet możesz dodawać liczne karty płatnicze i kredytowe, z których jedna zawsze będzie domyślna. Oczywiście może się zdarzyć, ze konkretne zakupy użytkownik zechce opłacić inną kartą – wyboru można dokonać także w aplikacji Wallet. Po zeskanowaniu, karty zyskują tam czytelną reprezentację graficzną, tj. odwzorowany zostaje ich prawdziwy wygląd. Karty można przerzucać i w ten sposób decydować, która ma zostać wykorzystanie do opłacenia transakcji.

Krok 3: potwierdź tożsamość i płać

Najstarszym smartfonem Apple wyposażonym w moduł NFC jest iPhone 6. Transakcje w Apple Pay można potwierdzać biometryczne, z wykorzystaniem czytnika linii papilarnych lub PIN-em do urządzenia. Jak to wygląda w praktyce? Otóż wystarczy uruchomić aplikację Wallet i przyłożyć palec do czytnika linii papilarnych. Możliwe jest także opłacenie transakcji przy zablokowanym ekranie. Po pozytywnej weryfikacji zostanie wyświetlona prośba o zbliżenie smartfonu do terminala płatniczego, co oczywiście należy uczynić. To wszystko, zakupy zostały opłacone.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po głowie drapią się zapewne w tym momencie posiadacze iPhone'a X, który przecież nie posiada czytnika linii papilarnych. W przypadku najnowszej odsłony smartfonu Apple po uruchomieniu aplikacji Wallet należy dwukrotnie nacisnąć fizyczny przycisk boczny. Wówczas rozpocznie się rozpoznawanie twarzy. Po pozytywnej weryfikacji FaceID należy zbliżyć smartfon do terminalu. Z Apple Pay można płacić za produkty i usługi wszędzie tam, gdzie obsługiwane są płatności zbliżeniowe – nie ma znaczenia model terminalu czy punkt, w których chcesz opłacić transakcję.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)