Hash to nie wszystko - bezpieczne logowanie

Czas iść za ciosem zatem i kolejny wpis o bezpieczeństwie już jest.
Poprzedni wpis o hashowaniu haseł przekonał mnie iż muszę kontynuować moją misję informowania i edukowania społeczeństwa ;-)

0. Hasło w bazie

wpis - Gdy zwykły hash to mało

1. SQL Injection

Zdecydowanie numer jeden wśród najczęstszych błędów programistów tworzących aplikacje/strony umożliwiające logowanie i rejestrowanie się. Złośliwy kod SQL przesyłany jest poprzez pola tekstowe na stronie, a jak atak wygląda w teorii możecie zobaczyć poniżej.

Gdy tylko napotkam w sieci stronę WWW, która nie wygląda zbyt nowocześnie(nie oznacza to, że ładna strona == bezpieczna strona) natychmiast sprawdzam podatność na atak SQL Injection.

OR '1'='1'

i... jestę adminę ;-) (oczywiście zaraz potem wysyłam maila administratorowi o luce)

Czemu tak łatwo się włamać?

Ponieważ programiści bardzo rzadko myślą jak "przeciętny Kowalski", a to właśnie Jan K. korzysta z tego co programiści stworzyli, więc trzeba to robić dla nich a nie dla siebie.
Jest to bardzo częsty błąd, kiedy tworzymy coś "pod siebie" co nie zawsze jest takie proste i intuicyjne dla Kowalskiego. Widzę pole aby wpisać rok urodzenia no to wpisuje rok urodzenia - nic bardziej mylnego, pierwsze co to ciekawski użyszkodnik wpisze jakiś tekst albo i nawet złośliwy kod.
Rozwiązanie: w polu "rok urodzenia" oczekujesz roku urodzenia, składa się on z 4 cyfr. Sprawdź czy wysłany przez użytkownika formularz z tym polem zawiera właśnie tylko i wyłączenie 4 znaki oraz czy są one cyframi. Proste i skuteczne.
Należy tak postępować z różnymi rodzajami wysyłanych danych na serwer, jest to również bardzo ważne w przypadku wysyłania plików! Pamiętajmy, że rozszerzenie jest to tylko i wyłącznie umowne skojarzenie danego pliku z programem, a plik z końcówką JPEG może zawierać kod PHP czy inny złośliwy kod.
Do wszystkich przesyłanych informacji podchodźmy z nastawieniem, że są one po to aby wyrządzić krzywdy. Filtrujmy wszystkie przychodzące dane, a do komunikacji z bazą danych w przypadku PHP korzystajmy z PDO.

2. Sesje

Kolejna popularna metoda to Session hijacking czyli przechwytywanie sesji.
Są proste i skuteczne sposoby na poradzenie sobie z tym problem.
Przy każdym wywołaniu strony poza

if($_SESSION["zalogowany"]==1)

sprawdzajmy czy adres IP jest taki sam jak zapisany w sesji przy logowaniu, dodatkową warstwą ochronną może być sprawdzenie User Agent.

Identyfikator sesji - generujmy nowy za każdym razem.

session_regenerate_id();

Większość z nas korzysta z hostingów współdzielonych, ich ulubioną cechą hakerów jest to iż bardzo często korzystają one z wspólnego katalogu do przechowywania sesji.
Zmieńmy to choćby w samym kodzie PHP jak nie mamy możliwości zmian pliku php.in czy .htaccess

ini_set('session.save_path', '/bezpieczna/lokalizacja/sesji');

W sesji nigdy nie zapisujemy haseł(broń cię Boże kiedy zapisujesz hasło jako plaintext), nawet hashy.
Podobnie sytuacja wygląda z loginem/emailem, stosowanie hashy dla tych wartości również nie jest zalecane.
Zatem jak rozpoznać danego użytkownika? np. unikalną wartością w bazie danych, a w sesji wartość tą trzymać jako hash.

O wadach i zaletach sesji można pisać naprawdę wiele. Jednak gdy zależy nam szczególnie na bezpieczeństwie i czujemy się na siłach, najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie własnego mechanizmu sesji opartego na bazie danych.

3. Brute force

Atak polega na sukcesywnym sprawdzeniu możliwych kombinacji np. hasła, w sumie to głównie hasła ;-)
Istnieje bardzo prosta metoda aby temu zaradzić - ograniczenie ilości prób logowania.
W bazie przechowujmy ilość nieudanych zalogowań dla poszczególnego użytkownika i w przypadku gdy ilość ta będzie równa 5 lub 10(max) zablokujmy konto i próby logowania, poinformujmy o tym użytkownika i przedstawmy mu możliwości odblokowania konta.
Można też zablokować konto na np.15 minut, za drugim razem na 24 godziny, a dopiero potem zablokować bez ograniczenia czasowego.

4. Logi, logi i jeszcze raz logi

Logujmy wszystkie istotne operacje. W przypadku nieudanych prób logowania również.
Zapisujmy IP komputera, czas czy nawet User Agent - to już zależy od nas co będzie istotne w danym przypadku.
Dzięki logom będziemy w stanie uchwycić wszelkie dziwne zachowania użytkowników na stronie.

5. HTTPS

Jeżeli mamy taką możliwość to korzystajmy z niej. Na nic nam wszelkie zabezpieczenia, które opisałem powyżej jak ktoś przechwyci czyjś login i hasło w formie jawnego tekstu poprzez sniffowanie. Certyfikat SSL to jest wydatek rzędu 100-200 zł rocznie, oczywiście są i droższe ale daje on(właściwie to już popularna kłódeczka) poczucie bezpieczeństwa użytkownikom. Kiedy tworzymy aplikację prywatną można również korzystać z protokołu HTTPS bez certyfikatu, jedyne co to będziemy musieli ręcznie potwierdzić iż ufajmy stronie ale wszelkie dane będą szyfrowane ;-)
Jest również nieco inne rozwiązania, mniej bezpieczne ale darmowe - jCryption

Mhhh... sporo tego, ale o bezpieczeństwie nigdy nie za wiele, uważajmy aby nie popaść w paranoje i nie przesadzać z bezpieczeństwem - należy znać umiar.

A kolejny wpis już niedługo, też o bezpieczeństwie aplikacji internetowych.

PS. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania, które chce abym napisał coś więcej o tym w następnym wpisie lub jakieś uwagi zachęcam do komentowania poniżej ;-)
Pozdrawiam