Analogowe i cyfrowe transmisje radiowe odtwarzane z PC

Ilość stacji radiowych w Internecie jest przeogromna, ale Polskie Radio swoje audycje udostępniana z lepszą jakością w eterze. Słuchanie muzyki z Internetu nie wymaga oczywiście pośrednictwa stacji radiowej, ale taka opcja przypomina trochę to, czym w PRL dla osób nieznających języka angielskiego było Radio Luxenburg. W ten sposób zdobywano wiedzę, jak mniej więcej brzmi to, co jest popularne w świecie. Natomiast audycje muzyczne mają swój niepowtarzalny urok. Warto jest im zapewnić optymalną jakość odtwarzania. Wiele osób zainwestowało w drogie tunery radiowe i jest przekonana o wyższości analogowych transmisji. Ja nie podzielam tej fascynacji.

Szwedzkiego Radia wolę słuchać z Internetu, bo wszystkie ich programy udostępnione są z acc 196 kbps i profesjonalnym standardem próbkowania 48 kHz. Z taką samą jakością są ich transmisje DAB+. FM słucham sporadycznie, gdy nie mam w zasięgu PC. Pierwsze testy z odbiorem audycji radiowych w PC robiłem jednak z FM. Kolega sprowadził partię kart muzycznych ADS z wbudowanym tunerem radiowy obsługującym RDS. Musiałem je przetestować, ale nie chodziło o jakość odtwarzania muzyki. Firma kolegi ma bardzo dobrą renomę i jej oferta jest synonimem niezawodności. Zapewnia to własna produkcja, a kartę muzyczną dostarczali inni, więc konieczny był porządny test. Słabo go pamiętam, ale było miłe zaskoczenie, że relatywnie tanie urządzenie może zapewnić całkiem dobrą jakość odbioru programów radiowych. Podobne zintegrowanie karty muzycznej z radiem oferował Gigabyte w odtwarzaczu DVD.

Znacznie później zrobiłem pierwsze testy z myślą o odtwarzaniu z PC audycji muzycznych i była to karta dla odbioru analogowej telewizji i radia FM. Wcześniej robiłem z nią testy na potrzeby interaktywnych kursów Programu Uniwersytetu Bałtyckiego. Chodziło o sprawdzenie w praktyce możliwości tego typu kart, by z amatorskimi kamerkami zapewnić optymalny obraz i dźwięk dla wideokonferencji. Mobilna kamerka z komputerem osobistym daje szersze możliwości od tradycyjnego zestawu wideokonferencyjnego, by przesyłać zróżnicowany obraz z prezentacji.

Ta karta miała również szersze możliwość zmiany karty dźwiękowej, chociaż tylko pozornie, bo była to raczej sugestia marketingowa, która dobrze sprawdzała się w praktyce dla większości użytkowników. Z tej karty tunera do dźwiękowej trzeba było dostarczyć kablem sygnał analogowy, który można podłączyć również bezpośrednio do wzmacniacza hi-fi. Tym samym karta dźwiękowa najpierw przetwarzała ten sygnał na cyfrowy, a potem znów na analogowy. Podobnie było z przetwarzaniem w tunerze sygnału radiowego FM, by można było zastosować filtry cyfrowe, które swoją pracę wykonują lepiej od analogowych. Takie rozwiązania stosowano również w ostatniej generacji lepszej klasy telewizorów dla odbioru transmisji analogowych. Karta tunera miała właśnie układy scalone, które powstały na potrzeby takich telewizorów.

Te sztuczki miały sens przy analogowych transmisjach. Teraz wszystko od studio do nadajnika przekazywane jest cyfrowo. Modulacja na analogowy syganał jest dopiero w nadajniku, bo odbiorniki FM nadal dominują. Odbiór cyfrowego radia eliminuje tym samym zbyteczne ogniwa. W Polsce percepcje wdrożenia DAB+ spowodowała, że można w nieskończoność dyskutować jakość odwarzania muzyki z cyfrowymi transmisjami. Jedynka i Trójka transmituje acc 112 kbps, a Dwójka i Czwórka 128. Najczęściej wykorzystywane są maszty radiowe, które zbudowano na potrzeby nadajników telewizji analogowej. Zrobiłem wiele testów odsłuchowych i w Sopocie lekkie przesunięcie anteny powoduje, że sygnał staje się całkowicie niedostępny. W Warszawie minimalne przesunięcie anteny daje trochę lepszą lub gorszą jakość odtwarzania muzyki, ale testy z otwartego okna przy Arsenale, to idealne warunki odbioru z nadajnika w Pałacu Kultury.

W Sopocie ruszam z nową fazą testów w szerszym gronie. Już 30 lipca zapraszam do Dworku Sierakowskich trójmiejskich oraz goszczących w regionie słuchaczy audycji Siesta, którzy korzystają z urządzeń przenośnych, by mogli jeszcze milej spędzać czas w niedzielę. W Dworku działa kawiarenka artystyczna "Młody Byron", w której można zamówić świetną kawę i sernik, a w barze nie brak możliwości na zaspokojenie innych smaków. Odbiór transmisji DAB+ zapewni optymalnie skonfigurowany PC z Windows 10 i tuner USB. W najbliższą niedzielę analogowy sygnał z PC podłączony zostanie do profesjonalnego sytemu nagłośnienia estradowego z aktywnymi głośnikami. Zakładam, że pogoda dopisze i można będzie relaksować się z muzyką, siedząc sobie komfortowo w leżaku w ogródku, który kilka lat temu przystosowano na letnie spektakle teatru BoTo.

Spotkania w Dworku stworzą wyjatkową okazję do rozmów dla osób, które usłyszały, jakie są możliwości PC dla wiarygodnego odtwarzania muzyki. Liczę, że pojawi się wiele cennych uwag.

W kawiarence można będzie w niedziele słuchać bezpośredniej transmisji Siesty. Dłuższy czas testowałem również ustawienia, by zapewnić najlepszą możliwą jakość odtwarzania muzyki z archiwum audycji, które udostępnia Polskie Radio. Znalazłem nowego faworyta. Jest nim Pale Moon bazujący na Firefox i ustawiłem w nim domyślnie dla podcast ProgTV (ProgDVB), a tam obsługę dźwięku z LAV i WASAPI. Wszystko pracuje w trybie 64 bitowym. Jest to dodatkowa możliwość na odtwarzanie audycji dla tych, którzy byli zajęci w niedzielę.