Banana Pi BPI-R64. Stwórz swój własny router

Banana Pi BPI‑R64. Stwórz swój własny router

Banana Pi BPI-R64 dedykowany do funkcji routera
Banana Pi BPI-R64 dedykowany do funkcji routera
28.08.2019 19:18, aktualizacja: 06.09.2019 22:32

Banana Pi to seria komputerów jednopłytowych (nieco podobna np. do Raspberry Pi) chińskiego Shenzhen SINOVOIP Co. Ltd. Jest wiele odmian do różnych zastosowań czy rozszerzeń. Właśnie wypuszczono kolejną wersję z linii przeznaczonej na routery.

Jak podaje liliputing, Banana Pi BPI-R64 z racji posiadania odpowiednich interfejsów i możliwości rozszerzeń świetnie sprawdzi się w roli routera. Oczywiście zakup płyty głównej, to tylko pierwszy stopień do posiadania działającego urządzenia zarządzającego naszą siecią. Trzeba jeszcze zaopatrzyć się w dodatkowe moduły i komponenty, wgrać i ustawić oprogramowanie.

Dwurdzeniowy ARM, gigabit Ethernet i WiFi ac

Prezentacje płyty najlepiej zacząć od procesora. To dwurdzeniowa jednostka ARM Cortex-53. A konkretnie MediaTek MT7622 (SoC dedykowane specjalnie dla routerów), której pomaga 1 GB RAM i 8 GB eMMC (skromniej niż przy ostatnich Raspberry Pi). Urządzenie ma 4 porty Gigabit Ethernet i jeden gigabitowy WAN, więc wszystkie złącza RJ-45 pracują w standardzie 1 Gb/s. Co ważne dla routera, sprzęt jest zgodny z łącznością bezprzewodową WiFi ac i Bluetooth 5.0 (dobrze byłoby mieć zewnętrzną antenę z u.FL).

Obraz

Nie jesteśmy skazani tylko na Internet ze skrętki. Opcjonalnie można podłączyć modem LTE. Urządzenie ma już swoje gniazdo na kartę SIM i dwa porty na małe moduły mPCIe 2.0. Banana Pi BPI-R64 może też pracować jako chociażby serwer plików dzięki interfejsowi SATA i podpiętemu nośnikowi HDD czy SSD. Inne ciekawe właściwości to np. odbiornik podczerwieni, USB 3.0, mocno rozszerzające możliwości złącze 40-pin GPIO czy gniazdo microSD.

Dodatkowe możliwości i systemy

W poprzednim modelu Banana Pi nakierowanym na router co ciekawe mieliśmy wbudowany mikrofon, jack audio i HDMI. Teraz zrezygnowano z takich udogodnień. Za to znajdziemy dedykowane złącze dla opcjonalnego wiatraczka czy przyciski: boot select, recovery, WPS, power. W razie potrzeby możemy dokupić moduł PoE i zaopatrzyć w energię Banana Pi nie dedykowanym zasilaczem, a odpowiednio przygotowanym kablem sieci lokalnej.

Płytka nie jest duża, jej wymiary to 148 x 100,5 mm i waży jedynie 100 gramów. Jakie systemy możemy zainstalować na Banana Pi BPI-R64? Ubuntu Server, Debian Buster Lite, AArch Linx Lite, ale najciekawszy w przypadku pracy jako router będzie zapewne OperWrt.

Obraz

Urządzenie można już zamawiać przez Internet. Początkowo mówiło się o dostępności w pierwszym kwartale tego roku, ale sprawa przedłużyła się. Nowy Banana Pi jest dostępny w cenie 68 dolarów na Aliexpress. Przy prostym przeliczeniu po dzisiejszym kursie bez uwzględnienia dodatkowych opłat, wychodzi nam kwota w okolicy 270 złotych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)