reklama

BeOS wraca do życia

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas Southern California Linux Expo odbyła się prezentacja projektu Haiku, którego celem jest stworzenie otwartego klonu systemu operacyjnego BeOS.

BeOS został stworzony przez niewielką firmę Be. Posiadał on modułowe mikrojądro, rewolucyjny 64-bitowy system plików z journalingiem oraz typowym dla baz danych indeksowaniem i możliwością tworzenia zapytań. Obsługiwał wielozadaniowość z wywłaszczeniem, a wielowątkowość wykorzystywał w każdym zakątku systemu. Odznaczał się też dużą przejrzystością. Niestety nie zdobył większej popularności i odszedł w zapomnienie.

Zaraz potem powstało Haiku - próba stworzenia klona BeOSa i udostępnienia go jako Open Source. Obecnie projekt jest bliski fazy feature complete, czyli implementacji całej planowanej funkcjonalności. Haiku oferuje binarną zgodność z BeOSem R5, ostatnią większą aktualizacją tego systemu. W niektórych miejscach Haiku osiąga lepsze wyniki niż BeOS. Oferuje większą wydajność w przesyłaniu danych przez sieć, obsługę sterowników dla systemu FreeBSD, obsługę nowszego sprzętu i lepszą zgodność ze standardem POSIX. Posiada własną przeglądarkę o nazwie Albuquerque, opartą o silnik WebKit, wykorzystywany przez Safari. Haiku bootuje się w kilka sekund i działa wydajnie. Nieskompresowane obrazy testowe mają tylko 60 MB.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii