reklama

Beryl i Compiz połączą siły?

Strona główna Aktualności

O autorze

Beryl

i Compiz to dwa konkurencyjne, bardzo podobne projekty oferujące efektowne rozszerzenia graficzne pulpitów środowisk graficznych Linuksa. Teraz pojawiła się szansa, że ich twórcy znów zjednoczą siły.

Na początku, w styczniu 2006 roku, powstał projekt Compiz, rozwijany pod opieką Novella. We wrześniu tego samego roku rozwijana przez społeczność gałąź Compiza odłączyła się i w ten sposób powstał projekt Beryl. Jako powód rozłączenia wskazywano między innymi problem w komunikacji z twórcami projektu oraz odmienną wizję rozwoju.

Teraz oba projekty rozwijane są równolegle, mimo iż cel mają bardzo zbliżony. Ostatnio Beryl wyprzedził nieco swojego rywala pod względem funkcjonalności, ale ze względów licencyjnych to Compiz był częściej dołączany do dystrybucji.

Sytuacja, kiedy dwie niezależne grupy pracują nad tym samym nie jest dobra, dlatego niedawno ze strony twórców Beryla wyszła inicjatywa połączenia projektów, która spotkała się z pozytywnym odzewem społeczności. Szczegóły połączenia nie są jeszcze znane i nie jest pewne, czy dojdzie do porozumienia, gdyż oba projekty są dość spore i scalenie ich będzie wymagało sporo pracy i zgody pomiędzy obozami.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama