Opera Max: oszczędzaj i kontroluj ruch sieciowy na smartfonach i tabletach

Opera Max: oszczędzaj i kontroluj ruch sieciowy na smartfonach i tabletach
Redakcja

27.05.2015 11:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Norweska Opera właśnie opublikowała nową wersję swojej aplikacji Opera Max. Program służy do kompresowania danych przesyłanych na Androidzie, niezależnie od wykorzystywanych przez nas przeglądarek i innych programów. Nowa wersja to nieco odświeżony interfejs, ale także znacznie większe zmiany: teraz aplikacja może odgrywać rolę swoistej zapory sieciowej.

Jak do tej pory użytkownicy smartfonów mogli oszczędzać pakiety internetowe korzystając z Opery Turbo, nieco uboższej Opery Mini, albo poprzez funkcję kompresji dostępną w przeglądarce Google Chrome. W przypadku Opery Max zadanie oszczędzania rozciągnięto na cały system: skoro można wykorzystać VPN do kompresowania niemal wszystkich przesyłanych danych, dlaczego by tego nie robić? Aplikacja zadebiutowała już ubiegłym roku, ale przez pewien czas nie była dostępna dla użytkowników z Polski, a jej funkcjonalność była nieco ograniczona. Teraz możemy korzystać z niej do woli, do tego ciesząc się nowymi funkcjami.

Obraz

Uwagę zwraca nowy interfejs, który pod pewnymi względami korzysta z założeń Material Design: jest prosty i czytelny, poza tym nie wykorzystano tu zbyt wiele kolorów, większy nacisk położono na kontrasty. Znajdziemy tu również wysuwany panel boczny i pływającą ikonę w prawym, dolnym rogu (choć ta wyświetla się tylko w określonych sytuacjach). Dla zaawansowanych użytkowników zmiany te nie będą jednak istotne – o wiele ważniejsze jest wprowadzenie możliwości blokowania ruchu z dowolnej aplikacji. Opera Max stała się tym samym czymś na kształt zapory sieciowej pozwala bowiem na odcięcie od Internetu programów. Co ważne, pracę zapory możemy regulować oddzielnie dla połączeń komórkowych i oddzielnie dla Wi-Fi, nie musimy więc zupełnie rezygnować z synchronizacji czy przesyłania niektórych danych w tle.

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, wystarczy ją uruchomić, a następnie włączyć oszczędzanie danych. Główny ekran przedstawia statystyki połączeń i akcji wykonanych przez użytkownika. Umożliwia także przeglądanie statystyk z ostatniego miesiąca, dzięki którym dowiemy się, jakie aplikacje pobierają najwięcej danych. Co ważne, Opera Max nie kompresuje danych przesyłanych przy pomocy bezpiecznych połączeń – nie ma więc mowy o ich modyfikowaniu, choć użytkownicy aplikacji takich jak Facebook czy YouTube powinni liczyć się z tym, że w ich przypadku oszczędności nie będą zbyt duże.

Program wyświetla powiadomienie o stanie kompresji i ilości zaoszczędzonych danych, w opcjach znajdziemy możliwość regulacji poziomu jakości dla filmów i obrazów wyświetlanych na stronach internetowych: większy poziom kompresji oznacza mniej przesłanych danych, ale i gorszą jakość. Program jest dostępny za darmo, posiada w pełni spolszczony interfejs. Znajdziecie go już w bazie aplikacji naszego serwisu – do działania wystarczy Android 4.0 lub nowsza jego wersja. Najnowsza odsłona aplikacji działa już nie tylko na smartfonach, ale także tabletach.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)