Beta 1 Microsoft Office 12 za 2-3 tygodnie

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft rozpoczął wysyłkę zaproszeń do programu technicznych beta-testów nowej wersji pakietu biurowego Office, o kodowej nazwie 12. Osoby, które zostały zaakceptowane do programu, powinny otrzymać e-mail, w którym zapowiadane jest udostępnienie wersji beta 1 pakietu wraz z dokumentacją w ciągu 2-3 tygodni.

Nowa wersja Microsoft Office ma wnieść sporo zmian. Oprócz zapowiadanych przez Billa Gatesa ogólnikowych usprawnień w zakresie przepływu dokumentów i pracy zbiorowej, planowania i zarządzania prawami dostępu do dokumentów mających podnieść wydajność w zastosowaniach biznesowych, szczególnie istotne są dwie zmiany.

Pierwszą z nich jest, bardziej radykalna niż dotąd miało to miejsce, modernizacja interfejsów poszczególnych aplikacji, które z jednej strony zostaną uproszczone pod kątem jak najłatwiejszej obsługi dla przeciętnych użytkowników, z drugiej zaś będą oferować lepiej zorganizowane i skondensowane w mniejszej ilości menu, opcje dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Należy założyć, że wszelkie zmiany na tym polu przyniosą więcej dobrego niż złego bowiem w dotychczasowych wersjach pakietu, odnalezienie poszczególnych opcji, rozmieszczonych w najprzeróżnych miejscach menu sprawiało kłopoty nawet bardziej obeznanym użytkownikom. Duże ikony, które można zobaczyć na dotychczas opublikowanych screenshotach, mogą zaś spodobać się mniej wprawionym użytkownikom.

Drugie i chyba ważniejsze zmiany nastąpią jednak od strony technicznej. Wraz z nową wersją ulegną bowiem zmianie domyślne formaty zapisu plików tworzonych za pomocą poszczególnych aplikacji pakietu. Dotychczasowe formaty Worda, Excela oraz PowerPointa zastąpi Open XML (nowy Office naturalnie będzie nadal obsługiwał "stare" formaty, ale nie będą już one wyborem domyślnym). Ponadto aplikacje oferować będą możliwość zapisu dokumentów w formacie PDF, a także obsługę zbliżonego koncepcyjnie, nowego formatu - Microsoft XPS (wywodzącego się z "Metro"). Złośliwi zauważają, że zmiana podstawowych formatów następuje w chwili gdy jeden z głównych konkurentów pakietu Microsoftu - OpenOffice bardzo dobrze radzi sobie już z obsługą plików .DOC i .XLS ;-) Na szczęście formaty Open XML będą miały już otwartą, choć dostępną za opłatą, specyfikację.

© dobreprogramy
s