Bety odstraszają użytkowników?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiele wskazuje na to, że być może już wkrótce usługi Google, które przy nazwach posiadają dopisek beta, przemianowane zostaną na wersje finalne. Z tego powodu wiele instytucji wychodzi z założenia, że owe produkty są w fazie testów i odkłada w czasie ich produkcyjne wdrożenie.

Do takich wniosków doszli pracownicy Google podczas odbywającej się w tym tygodniu Google I/O Conference. Powszechnie przyjęło się, że oznaczenie "beta" informuje, że produkt nie jest jeszcze w wersji finalnej, a więc podczas jego używania mogą występować mniej lub bardziej uciążliwe problemy. O ile w przypadku użytkowników domowych oznaczenie to faktycznie przy nazwach wielu usług nie rodzi obaw, problem pojawia się w przypadku firm, które rozważają inwestycję w wykorzystywanie pewnych usług - bądź co bądź pozostających w fazie testowej.

Przykładem takiej aplikacji może być Google Apps, którego co prawda finalna, komercyjna wersja Premier Edition nie posiada oznaczenia Beta, jednak wiele aplikacji wchodzących w jej skład już nie. Najlepiej widocznym tego przykładem mogą być Gmail i inne aplikacje składające się na Google Docs. Pomimo, że od ich premiery minęło kilka lat i firma początkowo zapowiadała wydanie wkrótce wersji oznaczonych jako finalne, do tej pory większość pozostaje w fazie bety.

© dobreprogramy