Bezpieczeństwo przede wszystkim! - Cloudmark Desktop

Strona główna Aktualności

O autorze

Pod koniec kwietnia rozpoczęliśmy intensywną rozbudowę vortalu o programy służące do szeroko pojętego bezpieczeństwa. W dniu dzisiejszym dodaliśmy kolejną godną uwagi pozycję. Jest nią program Cloudmark Desktop służący do ochrony przez uciążliwymi wiadomościami e-mail, zazwyczaj o charakterze reklamowym czyli tzw. spam.

Cloudmark Desktop to wywodzący się z SafetyBar/SpamNet, program do ochrony przed spamem i phishingiem. W przeciwieństwie do większości narzędzi tego typu, nie wykorzystuje filtru Bayesa ale tzw. technologię map genetycznych (E-mail Genetic Mapping). Przychodząca wiadomość jest kodowana w zestaw charakterystycznych dla niej cech i umiejscawiana na mapie genetycznej w sąsiedztwie zestawów cech (genotypów) innych wiadomości. Jeśli na mapie genetycznej większość genotypów sąsiednich wiadomości należy do wiadomości spamowych, nowa przesyłka kwalifikowana jest również jako spam. Dane na temat nowych rodzajów spamu dostarcza w czasie rzeczywistym ponad milion członków Społeczności Cloudmark w 160 krajach, dzięki czemu program oferuje bardzo wysoką skuteczność bez konieczności tworzenia reguł ani czarnych list. Jeśli zdarzy się, że jakaś niepożądana wiadomość dostanie się do skrzynki odbiorczej wystarczy nacisnąć przycisk "Block" aby wiadomość została zakwalifikowana jako spam. Cloudmark Desktop integruje się z programem pocztowym Microsoft Outlook lub Outlook Express w postaci wygodnego w obsłudze, dodatkowego paska narzędziowego.

Przy tej okazji warto też zwrócić uwagę na inny produkt firmy Cloudmark - Anti-Fraud Toolbar będący jeszcze w fazie rozwojowej. Jest to bardzo ciekawy, bezpłatny (w chwili obecnej) dodatek do przeglądarki Internet Explorer, który umożliwia blokowanie niebezpiecznych stron internetowych np. podszywających się pod oficjalne serwisy instytucji finansowych w celu wyłudzenia pieniędzy (phishing), a także instalujących bez wiedzy użytkownika niebezpieczne komponenty szpiegujące (spyware) czy reklamowe (adware). Anti-Fraud Toolbar, integruje się z przeglądarką w postaci dodatkowego paska narzędzi za pośrednictwem umożliwia łatwe blokowanie i odblokowywanie witryn, a także wyświetla o nich informacje (dobra, nieznana, niebezpieczna). Na podobnej zasadzie jak w przypadku programu Cloudmark Desktop, za pomocą przycisku "My rating" wszyscy użytkownicy programu mają pośredni wpływ klasyfikację przeglądanych witryn.

Ponieważ Cloudmark Anti-Fraud Toolbar jest jeszcze w fazie przedpremierowych testów beta, zgodnie z naszą polityką, nie publikujemy go na łamach działu Programy w vortalu. Zainteresowanych zapraszamy na strony producenta skąd można pobrać wersję instalacyjną. Wymagania systemowe to MS Windows 98, NT, 2000 lub XP z zainstalowaną przeglądarką internetową Internet Explorer w wersji 5, 5.5 lub 6.

Wersje testowe Cloudmark Desktop (w odmianach dla Microsoft Outlook i Outlook Express) dostępne są do pobrania w dziale PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Programy antyspamowe

© dobreprogramy
s