AMD wymieni wadliwe Ryzeny wszystkim dotkniętym rzadką usterką

AMD wymieni wadliwe Ryzeny wszystkim dotkniętym rzadką usterką30.08.2017 15:58
AMD wymieni wadliwe Ryzeny wszystkim dotkniętym rzadką usterką

AMD dało użytkownikom Linuksa kolejny powód do sympatii.Czerwoni pochylili się nad problemem, który doskwierał jedynieniewielkiemu ułamkowi nabywców Ryzenów 7. Każdy, kto ma problemyz działaniem kompilatora GCC na systemach z tymi procesorami,powinien zgłosić swój problem, a dostanie nowy egzemplarz Ryzena7, wolny od tego błędu.

W czerwcu tego roku pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, żekompilacje większych programów na komputerach z Ryzenem 7 kończąsię komunikatem o naruszeniu ochrony pamięci (segmentation fault).Problem dotyczył tylko kompilatora GCC w różnych wersjach, nieudało się go odtworzyć na kompilatorze LLVM/Clang. Co więcej, niewystępował uniwersalnie – jedynie niektórzy z posiadaczy nowychprocesorów go zgłaszali.

Skala występowania tego sprzętowego problemu jest jednak napewno zaniżona niszowością scenariusza – nawet przeciętnyużytkownik Linuksa nie kompiluje sobie dziś za częstooprogramowania (nie licząc fanów Arch Linuksa czy Gentoo). AMDogłosiło więc, że wzięło się za analizę problemu,niewątpliwie związanego z procesorem – udało się wykluczyćwszystkie inne przyczyny, takie jak czipset czy RAM.

Ostatecznie AMD potwierdziło, że naruszenia ochrony pamięci naRyzenach 7 faktycznie się zdarzają, zarazem nie dotyczą czipówThreadripper ani EPYC. Nie podano powodu usterki, jednak najwyraźniejmusi on dotyczyć procesu produkcyjnego – wszystkie dotknięte niąprocesory pochodziły z pierwszych partii, wyprodukowanych do 25tygodnia 2017 roku.

Software’owej erraty nie będzie, naprawić się tego za pomocąaktualizacji mikrokodu nie da, jak to na przykład ostatnio było zprocesorami Intel Skylake, które zawieszałysię w trakcie wykonywania złożonych obciążeń roboczych(czytaj: benchmarka Prime95).Łatkę dostarczono wtedy przy pomocy partnerów, jako aktualizacjęfirmware dotkniętych problemem komputerów. W wypadku AMD koniecznabędzie wymianacałego procesora na pochodzący z nowszej partii.

Jeśli zauważyliście u siebieproblemy ze stabilnością pracy swojego Ryzena, powinniściesprawdzić na Linuksie skrypt kill-ryzen.sh,który przeprowadza za pomocą GCC kompilację tego kompilatora.Stare Ryzeny powinny zgłosić wówczas naruszenie ochrony pamięci.Wówczas należy skontaktować się z producentem poprzez formularzna stronieinternetowej – AMD obiecuje wymienić na swój koszt procesorkażdemu, kto zgłosi się z tym problemem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (152)