r   e   k   l   a   m   a
reklama

Bezpłatny podręcznik obsługi Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Polska Grupa Użytkowników Linuxa oraz firma Novell poinformowały dzisiaj o udostępnieniu dwutomowego, polskojęzycznego wydania podręcznika do nauki obsługi systemu Linux i wielu popularnych aplikacji o otwartym kodzie źródłowym. Materiał dydaktyczny zawarty w książce został przygotowany przez dział szkoleniowy Novell Training Services i oparty został na systemie operacyjnym SUSE Linux Enterprise Desktop. Całe potrzebne do nauki oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie na stronie ocw.novell.com. Tłumaczenie podręcznika sfinansowała firma Novell. Ostateczna wersja powstała przy zaangażowaniu członków Polskiej Grupy Użytkowników Linuxa. Podręcznik można pobrać ze strony linux.org.pl.

Pierwszy tom podręcznika przeznaczony jest dla początkujących użytkowników Linuksa. Omówione są w nim zasady tworzenia oprogramowania w modelu open source, historia rozwoju systemów Unix i Linux, proces instalowania systemu operacyjnego na przykładzie SUSE Linux Enterprise Desktop, zasady poruszania się w środowisku graficznym (zarówno Gnome jak i KDE), posługiwanie się narzędziami i aplikacjami open source, takimi jak przeglądarka Firefox, program biurowy OpenOffice.org (obsługa dokumentów, w tym arkuszy kalkulacyjnych, tworzenie prezentacji, tworzenie wzorów w OpenOffice Math i ilustracji w OpenOffice Draw), komunikator Gaim, klient poczty Evolution, narzędzie do obróbki obrazów Gimp, czy aplikacje do obsługi multimediów.

Drugi tom podręcznika kierowany jest do bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów. Omawia architekturę systemu Linux, budowę powłoki (tzw. shell), narzędzia do zarządzania oprogramowaniem systemowymi, plikami, tworzeniem skryptów, a także podstawy programowania.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSą powody, dla których świat fascynuje się grą, o której nie wie absolutnie nic