Obejmij, rozszerz i zgaś? To narzędzie ułatwi przenoszenie Linuksa do sklepu Windows

Obejmij, rozszerz i zgaś? To narzędzie ułatwi przenoszenie Linuksa do sklepu Windows

Obejmij, rozszerz i zgaś? To narzędzie ułatwi przenoszenie Linuksa do sklepu Windows
30.03.2018 15:09

Czy ostatecznie wszystkie linuksowe dystrybucje skończą poprostu jako paczki .appx w sklepie Microsoft Store? Wygląda na to,że może nie wszystkie, ale na pewno całkiem sporo. Microsoftprzygotował i udostępnił opensource’owe narzędzie, którepozwoli opiekunom linuksowych dystrybucji na łatwe wprowadzenie ichdo sklepu z oprogramowaniem na Windowsa.

Zaczęło się od Ubuntu. Dziś na liście dystrybucji możliwychdo uruchomienia na bazie linuksowego podsystemu Windowsa (WSL)znajdziemy także openSUSE, SUSE Linux Enterprise Server, KaliLinuksa oraz Debiana. Ale takiej Fedory, mimo zapowiedzi jeszczez zeszłego roku, wciąż nie ma.

Przyspieszyć przenoszenie linuksowych dystrybucji do MicrosoftStore ma WSL DistroLauncher Sample, referencyjna implementacjainstalatroa dystrybucji dla Windows Subsystem for Linux. Celem tegoprojektu jest umożliwienie opiekunom dystrybucji na spakowanie ichjako paczek z uniwersalnymi aplikacjami (UWP) i umieszczenie woficjalnym sklepie Windowsa, a programistom na tworzenie własnychdystrybucji Linuksa, które byłyby samodzielnie instalowane na ichmaszynach deweloperskich z Windows 10.

Czy Ian Murdock, twórca Debiana, byłby szczęśliwy widząc wolny system w niewolnym sklepie?
Czy Ian Murdock, twórca Debiana, byłby szczęśliwy widząc wolny system w niewolnym sklepie?

Napisane w C++ narzędzie zostało teraz otwarte i udostępnionena GitHubie. Launcher dystrybucji zawiera dwa projekty dla VisualStudio, z których pierwszy buduje plik wykonywalny uruchamianypodczas startu aplikacji, drugi zaś przygotowuje pakiet .appx, zewszystkimi zasobami i zależnościami potrzebnymi do sklepu.

Oczywiście umieszczenie dystrybucji w Microsoft Store dostępnejest tylko dla oficjalnych jej opiekunów i wymaga nawiązaniakontaktu z Microsoftem, jednak każdy może po przełączeniu swojegoWindowsa 10 w tryb deweloperski stworzyć własne distro na podstawienp. istniejącej dystrybucji i zainstalować ją jako aplikację UWPw systemie. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronieprojektu.

Niektórzy się cieszą z takiego obrotu spraw, inni ostrzegają,że to po prostu kolejny raz, w którym Microsoft sięga powypróbowaną strategię Embrace-Extend-Extinguish(objąć-rozszerzyć-zgasić), stosowanej do niszczeniakonkurencyjnych technologii. W pierwszej fazie rozwijane jestoprogramowanie kompatybilne z rywalizującym produktem. W drugiejfazie do własnego systemu dodaje się cudze rozwiązania, tworzącnowe problemy dla użytkowników próbujących korzystać ze znanychstandardów. W trzeciej fazie konkurencyjny produkt zostajezmarginalizowany, ponieważ nie jest w stanie zapewnić wsparcia dlarozwiązań nowo wprowadzonych lub dostosowanych po stronieMicrosoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)