Firefox 102 już jest. Na Linuksa trafi wsparcie dla Geoclue

Firefox 102
Firefox 102
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Karolina Kowasz

27.06.2022 17:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bezpłatna przeglądarka Mozilla Firefox 102 jest już dostępna do pobrania. Chociaż oficjalna data premiery nowej wersji została zaplanowana na 28 czerwca 2022 r., aktualizację wprowadzającą m.in. wsparcie Geoclue dla Linuksa, udostępniono wcześniej.

Z założenia Geoclue dostarcza informacji o lokalizacji użytkownika. Celem projektu jest wykorzystanie wszystkich możliwych źródeł geolokalizacji, aby jak najdokładniej określić lokalizację użytkownika, zaś sama usługa oparta jest głównie na Wi-Fi. Na tym jednak nie koniec zmian.

Największe zmiany najnowszej wersji dotyczą głównie API. Twórcy Firefoxa donoszą, że niestandardowe interfejsy IDBMutableFile, IDBFileHandle, IDBFileRequest oraz metoda IDBDatabase.createMutableFile() zostały domyślnie wyłączone. W kolejnej wersji przeglądarki zostaną całkowicie usunięte. W wersji 102 pojawiły się za to nowe interfejsy ReadableStreamBYOBReader, ReadableByteStreamControllerReadableStreamBYOBRequest.

Dodatkowo interfejs skryptów, który zapewnia funkcje wykonywania skryptów, wstawiania i usuwania CSS oraz zarządzania rejestracją skryptów treści, jest teraz dostępny dla rozszerzeń Manifest V2. Co więcej, opcja nonPersistentCookies uznana została za przestarzałą - dalej można z niej skorzystać, ale należy się spodziewać, że w przyszłości zostanie usunięta.

Karolina Kowasz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Przeglądarkę Firefox 102 możecie już pobrać z naszego katalogu oprogramowania:

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)