[CES 2015] Firefox OS ląduje na „podsłuchowych” telewizorach Panasonica

Strona główna Aktualności

O autorze

Trudno powiedzieć, czy menedżerowie Panasonica czytali „Rok 1984” Orwella – i bardzo wizja teleekranów spodobała, czy też nie czytali, a ich zachwyt wbudowywaniem w telewizory mikrofonów jest przejawem niewinnej pomysłowości. Na targi CES w Las Vegas japońska firma przywiozła sporo sprzętu, ale właśnie nowe telewizory 4K dają tu najwięcej do myślenia.

Nowe telewizory 4K, z flagowym modelem CX850 na czele, określane są marketingowym sloganem „Beyond Smart”. Ten ponadsprytny poziom urządzenia zapewnić ma zastosowanie Firefox OS-a. Po ponad roku wspólnych prac, Panasonic i Mozilla zdołały przenieść przeznaczony dla tanich smartfonów system operacyjny na telewizory i stworzyć dla niego interfejs użytkownika na duże ekrany o wielkich rozdzielczościach.

Jak możecie zobaczyć na poniższym wideo, nie wygląda to najgorzej; przy zachowaniu charakterystycznej dla Firefoksa estetyki udało się dostosować takie elementy interfejsu jak ekrany, ikony, widżety, czy powiadomienia do specyfiki użytkowania telewizora – i urządzeń, z którymi telewizor pozostaje w kontakcie. Telewizory Panasonica mają bowiem wyświetlać powiadomienia od wszystkich domowych urządzeń, z którymi pozostają w kontakcie, tak by użytkownik wiedział, że pranie już gotowe. Wykorzystywany w tym celu protokół SDDP pozwalać ma na automatyczną konfigurację i automatyzację funkcji tak połączonego sprzętu.

Rozszerzeniem klasycznego interfejsu użytkownika ma być interfejs głosowy. Firma chwali się funkcją o nazwie Voice Assistant Pro: wyposażone w nią telewizory nie potrzebują pilota. Mają wbudowane mikrofony, wszystkie mogą być sterowane głosem i co za tym idzie – nasłuchują swoich użytkowników. Miejmy nadzieję, że wolno je wyłączyć – w Oceanii teleekranów po prostu się nie wyłączało.

Oprócz tych wszystkich funkcji sterowania i automatyzacji, nowe telewizory przynoszą też streaming wideo 4K z popularnych usług VoD, z wykorzystaniem kodeków HEVC i VP9 (niestety Panasonic nie podał, z których to popularnych usług, a chętnie byśmy się dowiedzieli, gdyż treści w 4K jest wciąż jak na lekarstwo). Jeśli będziemy już musieli oglądać wideo w niższych rozdzielczościach, to jego jakość poprawić ma upscaler Quad-Core Pro, pozwalający oglądać niemal wszystkie obrazy w widowiskowym 4K. Bez względu na rozdzielczość, wyszukanie interesujących materiałów ułatwić ma usługa Xumo Guide, potrafiąca m.in. przygotować rekomendacje na podstawie historii oglądanych wcześniej filmów.

Te wszystkie wymienione funkcje są jednak drugorzędne wobec pierwszorzędnej przecież wciąż funkcji telewizora – wyświetlania obrazu. Tu Panasonic ma się czym pochwalić. Z jednej strony osiągnięto znaczne poszerzenie przestrzeni barw, flagowy CX850 odwzorowuje 98% przestrzeni DCI, regulując je nie w trzech (RGB), ale w sześciu osiach – trzech podstawowych kolorów, i trzech dla kolorów dopełniających (CMY). We wcześniejszych modelach telewizorów 4K poszerzenie przestrzeni barw wiązało się ze spadkiem wydajności energetycznej. Tymczasem Panasonic opracował nowe panele, zużywające o 40% mniej energii niż modele z zeszłego roku.

Cen i terminu wprowadzenia do sklepów nowych telewizorów Panasonic nie podał. Pokazał za to ciekawy dodatek do telewizorów z wbudowanym mikrofonem, czyli sprzęt do monitoringu, który pozwoli ludziom na stały nadzór nad tym, co dzieje się w ich domach. Z komunikujących się poprzez domowe Wi-Fi modułów – czujników ruchu, sensorów w oknach i drzwiach, kamer wewnętrznych i zewnętrznych – można stworzyć system pełnej inwigilacji miejsca zamieszkania. Firma dostarczy aplikacje pozwalające na kontrolę tego wszystkiego za pomocą smartfona. Pozostaje czekać na boty skanujące sieć pod kątem interesujących streamingów z prywatnych kamerek wideo zamontowanych w tak zabezpieczonych domach.

Finalnie Panasonic pokazał kilka nowych kamkorderów, w tym 4K. Ciekawostką w tych modelach jest możliwość sparowania ich ze smartfonem i wykorzystania jego kamery jako drugiego źródła wideo. By było weselej, model HC-WX970 pozwala na filmowanie swojej twarzy podczas kamerowania, dzięki dodatkowej obrotowej kamerce na ruchomym panelu podglądu. Wszystkie nowe kamkordery mogą być uruchomione w trybie streamingu, dostarczając wideo bezpośrednio do Sieci.

© dobreprogramy
s