r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Calibre 3.6.0

Strona główna Windows Dom Inne programy dla domu
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Calibre to „szwajcarski nóż oficerski” dla nowoczesnych moli książkowych, korzystających z tabletów i czytników. Calibre nie tylko dostarcza wygodne narzędzia do przeglądania, organizowania i konwersji cyfrowych książek, ale również umożliwia tworzenie książek z treści dostarczanych przez kanały RSS.

Galeria programu

Zarządzanie książkami w Calibre przypomina pracę z typową biblioteką multimediów. Pliki z książkami w formatach PDF, RTF, ePub, FB2, LIT, MOBI, PDB, TXT i wielu innych są dodawane do kolekcji (kopiowane na dysk komputera), z poziomu której można je przeglądać (względem autorów, wydawców, ocen, tytułów lub cykli) oraz edytować metadane i dokonać konwersji na jeden z obsługiwanych formatów. Warto zwrócić uwagę na zaawansowane możliwości konwersji tego programu. Możemy tu skonfigurować wygląd wyjściowych dokumentów, zdefiniować rozmiar czcionki, oraz wybrać docelowy rozmiar wyświetlacza elektronicznego czytnika, dla którego przygotowywana jest książka. Ponadto istnieje możliwość analizy struktury dokumentu i zapewnienie eleganckiego podziału na rozdziały, automatycznego utworzenia spisu treści oraz analizy heurystycznej tekstu, co ujednolica formatowanie (usuwanie pustych linii między akapitami, prawidłowe zawijanie linii, usuwanie zbędnych myślników pozostających po przenoszeniu wyrazów itp.) oraz definiowania własnych schematów odczytywania metadanych na podstawie nazwy pliku przy imporcie. Do analizy i definiowania formatowania program używa wyrażeń XPath (XML Path Language).

Calibre to nie tylko książki, gdyż posiada pewną rzadko spotykaną w programach tego typu cechę — jest czytnikiem RSS. Calibre ma możliwość pobierania raz dziennie artykułów ze zdefiniowanej listy źródeł a następnie eksportu w formie dokumentu „strawnego” dla posiadanego czytnika bądź tabletu, który można przeczytać bez połączenia z Internetem. Na początku dokumentu znajduje się podsumowanie, które na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od treści prezentowanej przez czytnik RSS. Pod nagłówkami artykułów kryją się odnośniki do odpowiednich stron w dokumencie, na których znajdują się pełne wersje tekstów.

Często jakość wyświetlanych czcionek można poprawić z użyciem Microsoft ClearType Tuner.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Calibre 3.0: zmiany w wyglądzie i nowy serwer do czytania przez sieć

13
OPROGRAMOWANIE 16.06.2017 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Calibre, program bardzo przydatny przy konwertowaniu i kolekcjonowaniu książek elektronicznych, został wydany w wersji 3.0. To spory krok w historii rozwoju tego programu – w końcu został przystosowany do pracy na ekranach o wysokiej rozdzielczości, a ponadto od podstaw został przepisany serwer, służący do udostępniania książek w sieci lokalnej. Co ważne, 3.0 jest kompatybilna z poprzednimi wersjami Calibre, więc można po prostu zaktualizować program i niczym się nie przejmować. Calibre 3.0 dostał nieco odświeżony interfejs z uproszczonymi ikonkami, ale ważniejsze jest to, że…

Masz dużo książek? Zgarnij za darmo Alfa eBooks Manager Premium

19
OPROGRAMOWANIE 06.06.2016 | Anna Rymsza (Xyrcon)

Nie ma to jak zacząć tydzień od zgarnięcia komercyjnego programu za darmo. Jeszcze przez prawie 3 doby można zdobyć wersję Premium programu Alfa eBooks Manager, który zwykle kosztuje 19,95 dolara. Program przyda się miłośnikom książek, kolekcjonerom, studentom, a także bibliotekom. W kolekcji można gromadzić zarówno e-booki, jak i wydania papierowe, a ponadto wersja Premium pozwala na zarządzanie biblioteką na czytnikach Kindle i automatyczne pobieranie informacji o książkach z wielu serwisów internetowych w różnych językach. Podstawowym zadaniem programu jest katalogowanie książek, przy…

Recenzje użytkowników

Łatwość obsługi, mnogość wtyczek
nie widzę
ocena użytkownika

Znakomity program do konwersji ebooków oraz tworzenia własnej biblioteki. Chyba najlepszy do tego.

25.07.2016 23:07 | Recenzja do wersji 2.63.0
przejrzysty, konfigurowalny, obsługa wielu formatów, tagowanie
skomplikowany (przynajmniej gdy mowa o zaawansowanych opcjach)
ocena użytkownika

Program nie dla wszystkich. Używanie go jedynie do konwersji mija się z celem. Oczywiście można wykorzystywać go tylko do tego celu i sprawdzi się na tym polu wyśmienicie. Zdarzają się w czasie procesu konwersji sporadyczne błędy, przede wszystkim "zjadanie" spacji, lecz nie częściej niż raz na kilkadziesiąt czy kilkaset stron. Calibre obsługuje chyba wszystkie znane formaty, a fakt, że nie rozpoznaje *.doc, w sytuacji gdy zapis pliku word do pdf trwa kilka sekund jest bez znaczenia.

Do czego więc nadaje się program? Do zarządzania i pełnego wykorzystania tekstów oraz ich synchronizacji z czytnikami i innymi urządzeniami. A dokładniej. Pracując z tekstami, czy to książkami czy artykułami, możemy stworzyć ich pełną bazę. Zawiera ona nie tylko informacje pobrane z googlebooks czy amazon.com (autor, wydawca, streszczenie, okładki, rok wydania etc. )ale pozwala na własne tagowanie pozycji. Ułatwia to późniejsze wyszukanie interesującego nas pliku. Ale docenić można to dopiero wtedy, gdy liczba pozycji przekracza kilkadziesiąt, czy jak w przypadku piszącego te słowa, wynosi kilkaset.

Po drugie synchronizacja z urządzeniami. Czytanie na smartfonie byłoby profanacją gdyby nie fakt, że...czytanie, nawet w taki sposób, złe być może. Za pośrednictwem Calibre można rano wrzucić na komórkę kilka artykułów i mieć je pod ręką na każdą wolną chwilę, w której nie mamy możliwości bądź chęci sięgnąć po "normalną" książkę. Podsumowując. Program przydatny dla niedzielnego czytelnika posiadającego kilka ebooków i niezastąpiony dla osób z obszerniejszą biblioteką, szczególnie, gdy jest ona często wykorzystywana. Każdy szanujący się mol książkowy nie będzie zawiedziony....

22.08.2011 00:29 | Recenzja do wersji 0.8.15
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #90 09.08.2017 19:20

@wrubel emil (niezalogowany): u mnie nie występuje to co piszesz

  #89 06.08.2017 19:57

Nie działa ten program ostatnio praktycznie w ogóle. Kiedyś można było robić za jego pomocą cuda na kiju, poszerzać marginesy w książkach, dodawać numerację stron, itd. itp. Od dłuższego czasu po konwersji plików robią się strasznie duże odstępy przy każdym akapicie i pomiędzy dialogami, co sprawia, że tekst jest rozstrzelany. Nie mam zielonego pojęcia co jest tego przyczyną. Ostatnio przerabiałem ebooka z kindlowego formatu AZW3 do MOBI. W oryginale tekst był wyjustowany, a po konwersji, mimo iż w opcjach miałem zaznaczone, by zachować pierwotne ustawienia tekstu, wyszedł mi tekst wyrównany do lewej, poza tym z kompletnie inną czcionką. Tak jak mówię, jedyne co teraz robię na Calibre to dodaję numeracje stron. Konwersja nie działa w ogóle. Tak się zastanawiałem czy ktoś jeszcze ma podobny problem jak ja.

  #88 30.06.2017 11:51

z docx też współpracuje

  #87 22.06.2017 10:57

Polecam Calibre jako kapitalny program, któremu tylko sporadycznie zdarzają się 'zwiechy' (np. podczas korzystania z opcji 'zdobądź książki'). Godnymi uwagi są dodatkowe wtyczki, zwłaszcza te nieoficjalne.

  #86 20.04.2017 20:14

Używam Calibre jako czytnika EPUB. Jak dla mnie podstawowa zaleta - ___wyszukiwanie tekstu___, które, po pierwsze, jest w programie i, po drugie, działa. Polecam.

Dementor   34 #85 30.11.2016 21:09

@jacek3miasto: Tu chodzi o sam nawyk. Większość mych znajomych. Ja sam. Przedział wiekowy 20-36 lat. W zdecydowanej większość preferują tradycyjną papierową wersję. Wiadomo czytając głównie w zaciszu domowym.
Inna sprawa jeżeli ktoś wyjeżdża na wczasy. Ewentualnie czyta w trakcie jazdy np w pociągu. Tu się mogę zgodzić, zajmuję to mniej miejsca. Ale przy tym traci cały urok, kartkowania, zaznaczania dokąd przeczytaliśmy, oglądania okładki. Po prostu jak dla mnie różnego rodzaju e-booki, audiobooki, zabijają urok normalnego czytania. I w tej kwestii chyba na dobre zostanę tradycjonalistą. Chociaż przeważnie lubię nowości.

jacek3miasto   5 #84 30.11.2016 19:58

@Dementor: ja uwielbiam książki i właśnie na wakacjach mam głównie czas na czytanie. Zabieram ze sobą czytnik, a w nim kilkadziesiąt różnych książek. Czytam jedną, jak się znudzi po kawałku to drugą...Gdybym miał brać wersje papierowe, to na ciuchy by brakło miejsca.

Dementor   34 #83 26.07.2016 13:44

@flash666 (niezalogowany): Zgadza się.

  #82 26.07.2016 12:29

@80mentor: Korzystasz z audiobooków, e-booki są do czytania.

darek719   39 #81 01.07.2016 14:48

Ciekawy program, testuję...

Dementor   34 #80 01.07.2016 13:11

@Kora dębowa (niezalogowany): Jak jestem na wakacjach to się wczasuje, a książki czytam w zaciszu domowym. A napisałem że jestem zwolennikiem tradycyjnej formy czytania, ale i z audiobooków korzystam, słuchając np. poradników, czy bardzo długich książek, których nie mam czasu normalnie czytać.

Autor edytował komentarz w dniu: 26.07.2016 13:43
  #79 01.07.2016 12:15

@80mentor: Ile książek jesteś w stanie zabrać na wakacje, zakładając, że czytasz jedną dziennie?
Tradycyjnie kisi się kapustę.

MRsztabowy   3 #78 22.05.2016 09:19

Polecam.

  #77 21.05.2016 14:02

@@mateo1990
Miej pretensje do twórców programów.Ponad połowa programów przy domyślnej instalacji instaluje syf,dlatego nie powinno się wybierać domyślnej instalacji.I tak ludzie potem dziwią się,dlaczego przeglądarka im,wariuje mają pięć nowych tolbarów,wyszukiwarkę ustawioną na Aska lub Delta Search,której nie da się przestawić,itp.

asus4ever   5 #76 15.04.2016 13:43

@mateo1990: w moim odczuciu trochę przesadzasz. Skąd powszechne oczekiwanie, że obsługa komputera to rzecz prosta, łatwa i "dla każdego". Jeżeli ciocia Jadzia się na tym nie zna, to niech poprosi kogoś, kto jej wytłumaczy lub czyta ze zrozumieniem komunikaty na ekranie, a nie klika "dalej", "ok", "zgadzam się" itp. Portal chce jakoś zarabiać. Wystarczy chwila, żeby się zorientować, jak pobrać oprogramowanie bez "balastu". Z drugiej strony, może właśnie odkryłeś niszę na rynku. Załóż portal, opłać infrastrukturę, oferuj wszystko za free, bez reklam, sponsorów itp. Wolny kraj. Albo portal edukacyjny dla cioci Jadzi i innych osób, które nie są w stanie poradzić sobie na DP. Nie uważam, żeby proponowanie opcji "linków bezpośrednich" było bezczelnością na maksa. Nie każdy z użytkowników jest kumaty inaczej. Wiele osób korzysta z DP od lat, rozumie i chyba akceptuje sposób funkcjonowania portalu. Jeżeli ktoś ma z tym problem, to zawsze może skorzystać z innej oferty lub włożyć trochę wysiłku intelektualnego i przeczytać ze zrozumieniem kilka linijek tekstu. Rozumiem, że tego komentarza już nie przeczytasz, bo wyrzucasz DP z zakładek, ale zirytował mnie twój wpis, więc musiałem się trochę uzewnętrznić :-)

  #75 18.03.2016 00:40

@Pablo_Wawa: Masz rację. Te portale powinni mieć już dano policję na karku .

  #74 12.01.2016 16:04

@Pablo_Wawa: wszystko się zgadza, to wszytko prawda (niestety!!!!!!)' pobierajcie tylko ze stron producentów!

Dementor   34 #73 11.01.2016 16:27

@Zniesmaczona (niezalogowany): Jako zwolennik książki w stylu tradycyjnym. Uważam że tego typu program zabija przyjemność normalnego czytania. Pewne rzeczy nie powinno się robić wirtualnie. bo to w nie dobrym stylu.

  #72 10.12.2015 12:56

@mateo1990: Oprogramowanie np. typu Calibre jest przeznaczone dla osób, które mają już jakieś doświadczenie w szeroko rozumianej obsłudze komputera i dodatkowo potrafią czytać instrukcję ze zrozumieniem ... Czyli ciocia Jadzia odpada i średnio ponad 50% populacji również. Widzę, że masz z tym duży problem.

mateo1990   3 #71 15.11.2015 19:11

@DanKar: Postępując uważnie z instrukcjami? Jesteś niepoważny człowieniu, czy co? Przecież zwykły, szary użytkownik, który ledwo co ogarnia podstawowe tematy komputerowe, i tak nie zrozumie, co się dzieje na ekranie i będzie klikał "Dalej, dalej, dalej". Będzie klikał, bo ufa waszej stronie i jest przekonany, że ściąga właściwy program, a nie jakieś crapware/adware.
Tego typu ścierwo będzie w stanie ominąć doświadczony użytkownik, a nie typowy laik jak chociażby nasze mamy czy babcie. Zdecydowana większość moich znajomych, którzy niezbyt dobrze znają się na komputerach, ma w swoich przeglądarkach i systemach TONY tego typu pieprzonego syfu. I ciągle do mnie przychodzą i proszą, abym ich ratował. To wy - redakcja DP - jesteście również winni temu, że masa użytkowników musi użerać się z tego typu ścierwem.

"Zachęcam do skorzystania z linków bezpośrednich" - ty jesteś człowieniu naprawdę bezczelny na maxa. Myślisz, że ciocia Jadzia jest tak przenikliwa, że zaraz wyczai "pobieranie bezpośrednie" obok i z tego skorzysta, bo będzie miała pełną świadomość, co wiąże się ze skorzystaniem z jednej i drugiej opcji? Jaja sobie robicie z ludzi, manipulujecie, oszukujecie, żerujecie na nieświadomości. Jesteście tak cyniczni, że to aż brakuje słów.

Naprawdę, jesteście żałośni, że nie potraficie zastosować innego modelu biznesowego w waszym portaliku jak chamskie oszukiwanie i naciąganie ludzi. Nie różnicie się wiele od Pobieraczka i innych tego typu szemranych interesów.

Od początku nie podobało mi się to, co robicie, ale jak przeczytałem ten komentarz, to to przelało czarę goryczy - i z tego miejsca, wywalam DP z zakładek, dodaję do blokowanych i obiecuję sobie, że każdego będę przed waszą stroną przestrzegał - przestrzegał przed stroną złośliwą, dokonującą ataków.

Nie pozdrawiam.

Autor edytował komentarz.
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.