reklama

Capture One Pro 11

Strona główna Windows Grafika Katalogowanie i obróbka zdjęć
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Capture One PRO to jedna z najlepszych alternatyw dla takich produktów jak Adobe Photoshop Lightroom czy Aperture, tworzonego przez deweloperów firmy Apple.

Program (dedykowany głównie profesjonalnym fotografom) stworzony został z myślą o katalogowaniu, edycji i obróbce plików zapisanych w formacie RAW. Wśród wielu funkcji oferowanych przez Capture One PRO znaleźć można nie tylko dużą liczbę ciekawych efektów, ale również szereg narzędzi umożliwiających podział kolorów na kanały, wyostrzanie zdjęć i uwydatnianie wszelakich detali. Na szczególną uwagę zasługują narzędzia Skin Tone Enhancer, Focus, Inverted Color Editor Selection oraz Spot Removal Enhanced.

Z ich pomocą bardzo łatwo i szybko zmienimy na zdjęciu odcień skóry, uzyskamy efekt makro, stworzymy zdjęcia monochromatyczne z uwydatnieniem jednego obiektu, a także dokonamy korekty zbędnych obiektów typu piegi, kurz, trądzik itp. Capture One PRO wspiera standardy Exif i IPCT, dobrze współpracując z najpopularniejszymi aparatami Canon, Nikon, Fuji, Pentax, Olympus i innymi. Import danych z zewnętrznych urządzeń jest wyjątkowo szybki i prosty.

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

Świetna jakość obrazka "out of box": ostrość i wydobycie detali, kontrast i kolorystyka; można bardzo szybko obrobić dużą ilość zdjęć
Przydałyby się panele historii i jaskrawości (Vibrance) takie jak w Lightroomie; wysoka cena
ocena użytkownika

Przyzwyczajony do oprogramowania Canona (Digital Photo Professional) oraz silnika Adobe Camera Raw, byłem bardzo zaskoczony jakością dekodowania rawów w Capture One 7.

Jestem trochę leniuchem i o ile nie mam wyjątkowo ważnego zdjęcia do obróbki nie lubię długo polerować jednego kadru, poza tym, nawet po machaniu suwaczkami w Lightroomie subiektywnie obrazkom brakowało "tego czegoś". Przede wszystkim w Lr nie odpowiada mi oddanie kolorów i miękkość obrazka (a wyostrzanie szybko go niszczy).

Capture One na dzień dobry aplikuje bardzo przemyślany stopień wyostrzania – zdjęcia są pozbawione "mgiełki", detale wyraźne i jednocześnie nieprzeostrzone (nie występuje efekt halo wokół krawędzi).
Standardowa krzywa kontrastu i oddanie kolorów również bardzo mi odpowiadają, są naturalne.

Podczas otwierania zdjęcia, automatycznie aplikowany jest profil korekcji obiektywu (dystorsja, poprzeczna aberracja chromatyczna) jeśli dany model znajduje się w bazie oraz odszumianie – różny stopień w zależności od zdjęcia (algorytm analizuje m.in. użytą czułość ISO).

Ciekawą i skuteczną funkcją jest Keystone, czyli korekcja perspektywy. W zależności od opcji jaką wybierzemy, rysujemy dwie linie pionowe, dwie poziome lub oba rodzaje naraz wzdłuż krawędzi obrazu, o których wiemy że mają być pionowe / poziome a program odpowiednio koryguje obraz. Działa to podobnie jak Upright w Lr 5, jednak nie tak bezobsługowo (w Lr często wystarczy kliknąć "Auto" i zdjęcie jest pięknie wyprostowane).

Poza standardowymi suwakami ekspozycji, kontrastu, nasycenia i balansu bieli, do dyspozycji są również narzędzia korekcji krzywych, poziomów, konkretnych próbkowanych kolorów (podobne do korekcji w canonowskim Picture Style Editor), HDR (w formie przygaszania świateł i wyciągania cieni), Clarity oraz zaawansowana konwersja do czerni i bieli a także Split Toning.

Jeśli chodzi o korekcję wad optyki, wyróżniającą się funkcją jest Purple fringing – skutecznie usuwa efekty podłużnej aberracji chromatycznej, np. różowe obwódki wokół płomieni świec, wadę dość często spotykaną w bardzo jasnych obiektywach.


Podsumowując, cieszy mnie to, że minimalnym nakładem czasu i klikania można bardzo szybko wywołać świetnej jakości zdjęcia, a gdy trzeba, można precyzyjnie dopracować każdy szczegół. Polecam.

03.01.2014 20:09 | Recenzja do wersji 7.1.6
reklama

Komentarze

0 nowych
  #33 01.12.2017 09:38

Coraz droższy upgrade niestety... Zdjęcia jedynie na prywatny użytek, nie zarobkowo i chyba powiem stop kolejnej wersji. Program faktycznie daje wysokiej jakości obrazek, ale jakość z jednak tańszej konkurencji też mi wystarcza.
Może się skuszę, gdy trafi się jakaś lepsza promocja...

PitBoss   10 #32 06.12.2016 11:17

Na dzień dzisiejszy cena "279 EUR = 1252,63 PLN - Polska (Przelicznik 4,4897)" Za taką kwotę się tego nie opłaca :) Taniej wyjdzie Corel PaintShop PRO, czy nieco dodać $ i CorelDraw X8 który ma w sobie Corel PHOTO-PAINT :) Za którego zapłaciłem 1499zł i mam w tym 3 dobre pakiety. Więc nie rozumiem skąd u nich taka cena.

MoonWind   1 #31 01.06.2016 16:24

@Anonim (niezalogowany): C1 zjada ergonomią Lr na śniadanie. Możesz sobie wymyślić własny interfejs z takimi elementami jakimi chcesz spośród wszystkich dostępnych w programie. Daje to genialnie intuicyjną ścieżkę obróbki każdego zdjęcia.
Brak podstawowej funkcjonalności?????? w C1??????
Lr jeszcze długo nie będzie miał takich możliwości pracy nad kolorem, o pracy na warstwach i ich możliwościach lepiej już nie wspominać bo Lr tego w ogóle nie potrafi trzeba mu dokupić PS żeby to umiał. Choćby proofing w C1 był od zawsze w Lr to "nowość" a praca z tą nowością w Lr to koszmar. Praca z przestrzeniami barw w C1 to przyjemność w Lr zapomnij o tym.
Na koniec posiadam oba programy Lr i C1 za oba zapłaciłem, C1 używam praktycznie od zawsze, Lr ma tylko jeden plus, jeden jedyny obsługuje profile barwne DNG dla wzorca ColourPassport Checker X-Rite dlatego używam Lr do fotografii produktowej jeżeli klient upiera się na idealne odwzorowanie kolorów na zdjęciu z rzeczywistością. W C1 też się da tylko trzeba się dodatkowo naklikać w programie CoCa żeby dostać profil ICC dla wzorca CPC dla C1 bo oprogramowanie dla CPC zostało zrobione pod Lr i nie umie generować ICC ale to nie wina C1 tylko producenta oprogramowania dla wzorca CPC.

Dementor   38 #30 20.01.2016 14:12

@Anonim (niezalogowany): Ten wideo poradnik dobrze wprowadza w annały tego programu... http://fotoblogia.pl/7242,capture-one-pro-8-wprowadzenie

  #29 03.01.2016 12:50

Nie mogę uruchomić po instalacji wersji Capture One 9 trial, instalacja przebiegła poprawnie, wersja 64 bit dla Win 7. W czym może być problem?

  #28 11.12.2015 15:41

@Anonim (niezalogowany):
"Brak ergonomii" - pojęcie względne. Jak mam konieczność pracować na Lightroomie to mnie szlag trafia. Kompletnie nie moja bajka jeśli chodzi o obsługę. A co do funkcjonalności - ciekawi mnie jakiej to podstawowej Capture One nie posiada? Pracuję na kolejnych wersjach tego programu od czasów "czwórki" otwierając obrazki studyjne i plenerowe m.in. z Pentaksów (stare K200d, K-5), Canonów (5DMark II, 5DMark III, 70D), Nikonów (D90, D7100) i Sony (A77). Braków nie dostrzegam, a obrazek jakościowo to bajka, szczególnie przy fotografii czarno-białej, gdzie zakres tonalny jest niezwykle istotny. Przyznaję natomiast, że ostatni Lightroom daje na wyjściu równie dobry obraz. Tylko do tej obsługi nie dam rady się przekonać.

  #27 01.12.2015 10:33

@Katarzyna11 (niezalogowany): żartujesz sobie oczywiście? W czym jest lepszy? Brak ergonomii i brak podstawowej funkcjonalności to jego główne wady.

  #26 27.11.2015 22:33

Program jest lepszy w 100 razy od Lr.

fuen   4 #25 20.11.2015 14:27

Według mnie to wołarka, która oferuje najlepszy obrazek na wejściu, na mniej trzeba dłubać nad kolorem, kontrastem, szczegółami. Ktoś pisał, że LR daje więcej przy wyciąganiu świateł, w przypadku rawów z pentaksa i fuji mam nieco odmienne zdanie, w cieniach też radzi sobie lepiej. Za to C1 jest moim zdaniem gorsze w kategoriach szybkości działania i obsługi kolekcji (choć oba programy dają na prawdę duże możliwości).

darek719   41 #24 03.11.2015 23:16

dobry program z przejrzystym interfejsem.

  #23 21.04.2015 23:16

Masz pojęcie co porównujesz? :)

  #22 07.10.2014 22:15

FastStone Image viewer.Intuicyjny, dobrze się kadruje ramkami, przyjazny w użyciu.

Komentarze do poprzednich wersji

  #21 28.03.2014 19:05

Po przećwiczeniu wielu (a właściwie chyba wszystkich) programów do RAW stanowczo twierdzę, że CO w wersji 7 jest najlepszy. Zarówno pod względem wydobycia detali, odwzorowania koloru, recovery cieni i świateł, odszumiania etc. Głupotą jest wg mnie pisanie, że to "najlepsza alternatywa dla LR". To raczej LR jest słabszą alternatywą dla CO1 v7 POD WZGLĘDEM JAKOŚCI OBRAZU. Oczywiście są też minusy - katalogowanie, nawet po wprowadzonych w wersji 7, zmianach jest nadal do bani. Nie ma nawet podejścia do tego co w tej akurat dziadzinie prezentuje LR. Moja wypowiedz dotyczy plików z D700, Lumixa L-1 i Lumixa GX7 bo z takimi pracuje

  #20 14.08.2013 12:49

@Cr2 (niezalogowany): To są chyba programy do obróbki, a nie patrzenia, co jest na starcie. Jak chcesz na starcie, to się naucz fotografować w jpegach :D Lightroom ma tylko jedną przewagę nad Capture One - więcej wyciągniesz ze świateł - minimalnie więcej, ale jednak. Poza tym od wersji 7 zmienili silnik na lepszy, za co należą im się brawa :)

  #19 22.06.2013 13:12

"Cr2" ty sobie chłopie monitor kup a nie na laptopie oglądasz wypociny i masz pretensję do całego świata że dziewucha się na zdjęciach nie rozpoznaje bo za bardzo zamieszałeś z wywoływaniem RAWA :) , nie czaruj żeś taki obyty bo to jakoś mało prawdopodobne

  #18 23.12.2012 07:12

Jeszcze dodam jedno, aby z DPP wychodziły "nieczerwone rawy", to trzeba na starcie manipulować suwakiem color tone na +1 do 2, a najlepszym sposobem zrobić sobie profil w picture style ze zmienioną barwą czerwieni ( pobranie próbki ze skóry ) +7.

  #17 22.12.2012 14:30

Wersja 6.4 a 7.0 to duży skok w jakości raw Canona, Panowie z Phase One postarali się i to bardzo, naprawili skutecznie przepalenia na starcie ( na zerowych ustawieniach), tam gdzie w oryginale nie przepałów i jest kolor i szczegóły w 6.4 występuje brak szczegółów. Poprawili filtry odzyskiwania świateł i cieni, nie wiem czy to przez naprawienie świateł obrazki z canona mają teraz lepszą dynamikę, skóra jest jaśniejsza ( gra świateł) w 6.4 skóra zazwyczaj była jednolita, ścięte światła, teraz obrazki z DPP i C! 7.0 są bardzo podobne. Bawiłem się długo lightroomem i ten program daje tak zły obrazek na starcie, że bez color checkera nie ma co podchodzić, bo zamiast robić zdjęcia będziemy siedzieć i ruszać suwaki co chwila. Do Canona obligatoryjnie C1 i DPP.

  #16 19.07.2011 11:07

krissB nie masz pojęcia jakie brednie wypisujesz, porównanie zonera do kaptura to tak jakbyś furmankę do mercedesa porówał

  #15 18.05.2011 04:31

dla mnie najlepszy do masowej automatycznej obróbki i do doboru odcieni skóry, lightrooma nie polubiłem nigdy, aperture jest świetny, ale precyzja myszy i bajzel z plikami jaki się robi w osxie zniechęca mnie do pracy z nim, w bible z kolei przypadł mi do gustu jedynie panel z filtrem noise ninja w standardzie

  #14 16.12.2010 12:58

do krissB: to nie jest ta sama klasa oprogramowania :)
Capture One dedykowana jest do postprocessingu RAW-ów i w tym zakresie ZPS 12 (którego zresztą sam używam jako szybkiej przeglądarki), nie może się nawet "zbliżyć" się mozliwościami do CO. Dla zastosowań amatorskich ZPS 12 w zupełności wystarcza.

reklama