Capture One Pro Capture One Pro 12.1

Strona główna Windows Grafika Katalogowanie i obróbka zdjęć
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Capture One PRO to jedna z najlepszych alternatyw dla takich produktów jak Adobe Photoshop Lightroom czy Aperture, tworzonego przez deweloperów firmy Apple.

Program (dedykowany głównie profesjonalnym fotografom) stworzony został z myślą o katalogowaniu, edycji i obróbce plików zapisanych w formacie RAW. Wśród wielu funkcji oferowanych przez Capture One PRO znaleźć można nie tylko dużą liczbę ciekawych efektów, ale również szereg narzędzi umożliwiających podział kolorów na kanały, wyostrzanie zdjęć i uwydatnianie wszelakich detali. Na szczególną uwagę zasługują narzędzia Skin Tone Enhancer, Focus, Inverted Color Editor Selection oraz Spot Removal Enhanced.

Z ich pomocą bardzo łatwo i szybko zmienimy na zdjęciu odcień skóry, uzyskamy efekt makro, stworzymy zdjęcia monochromatyczne z uwydatnieniem jednego obiektu, a także dokonamy korekty zbędnych obiektów typu piegi, kurz, trądzik itp. Capture One PRO wspiera standardy Exif i IPCT, dobrze współpracując z najpopularniejszymi aparatami Canon, Nikon, Fuji, Pentax, Olympus i innymi. Import danych z zewnętrznych urządzeń jest wyjątkowo szybki i prosty.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Świetna jakość obrazka "out of box": ostrość i wydobycie detali, kontrast i kolorystyka; można bardzo szybko obrobić dużą ilość zdjęć
Przydałyby się panele historii i jaskrawości (Vibrance) takie jak w Lightroomie; wysoka cena
ocena użytkownika
03.01.2014 20:09 • Recenzja do wersji 7.1.6

Przyzwyczajony do oprogramowania Canona (Digital Photo Professional) oraz silnika Adobe Camera Raw, byłem bardzo zaskoczony jakością dekodowania rawów w Capture One 7.

Jestem trochę leniuchem i o ile nie mam wyjątkowo ważnego zdjęcia do obróbki nie lubię długo polerować jednego kadru, poza tym, nawet po machaniu suwaczkami w Lightroomie subiektywnie obrazkom brakowało "tego czegoś". Przede wszystkim w Lr nie odpowiada mi oddanie kolorów i miękkość obrazka (a wyostrzanie szybko go niszczy).

Capture One na dzień dobry aplikuje bardzo przemyślany stopień wyostrzania – zdjęcia są pozbawione "mgiełki", detale wyraźne i jednocześnie nieprzeostrzone (nie występuje efekt halo wokół krawędzi).
Standardowa krzywa kontrastu i oddanie kolorów również bardzo mi odpowiadają, są naturalne.

Podczas otwierania zdjęcia, automatycznie aplikowany jest profil korekcji obiektywu (dystorsja, poprzeczna aberracja chromatyczna) jeśli dany model znajduje się w bazie oraz odszumianie – różny stopień w zależności od zdjęcia (algorytm analizuje m.in. użytą czułość ISO).

Ciekawą i skuteczną funkcją jest Keystone, czyli korekcja perspektywy. W zależności od opcji jaką wybierzemy, rysujemy dwie linie pionowe, dwie poziome lub oba rodzaje naraz wzdłuż krawędzi obrazu, o których wiemy że mają być pionowe / poziome a program odpowiednio koryguje obraz. Działa to podobnie jak Upright w Lr 5, jednak nie tak bezobsługowo (w Lr często wystarczy kliknąć "Auto" i zdjęcie jest pięknie wyprostowane).

Poza standardowymi suwakami ekspozycji, kontrastu, nasycenia i balansu bieli, do dyspozycji są również narzędzia korekcji krzywych, poziomów, konkretnych próbkowanych kolorów (podobne do korekcji w canonowskim Picture Style Editor), HDR (w formie przygaszania świateł i wyciągania cieni), Clarity oraz zaawansowana konwersja do czerni i bieli a także Split Toning.

Jeśli chodzi o korekcję wad optyki, wyróżniającą się funkcją jest Purple fringing – skutecznie usuwa efekty podłużnej aberracji chromatycznej, np. różowe obwódki wokół płomieni świec, wadę dość często spotykaną w bardzo jasnych obiektywach.


Podsumowując, cieszy mnie to, że minimalnym nakładem czasu i klikania można bardzo szybko wywołać świetnej jakości zdjęcia, a gdy trzeba, można precyzyjnie dopracować każdy szczegół. Polecam.