CloudReady: Chrome OS ruszy na każdym PC – i to z błogosławieństwem Google'a

Strona główna Aktualności

O autorze

Chrome OS jak do tej pory dał się bardziej zauważyć właściwie tylko w segmencie edukacyjnym amerykańskiego rynku – niskie ceny chromebooków sprawiły, że setki szkół zastąpiły tymi komputerkami klasyczne pecety z Windowsem. Dla setek innych nawet chromebooki były zbyt drogie, ich pracownie komputerowe korzystają wciąż z maszyn pracujących pod kontrolą Windowsa XP. Pojawiła się jednak firma, która wyszła naprzeciw potrzebom tych z pustymi portfelami. Nowojorski startup Neverware zaczął wskrzeszać stary sprzęt, instalując na nim właśnie Chrome OS-a. Teraz Neverware ma wyjść na szersze wody: chce podbić rynek klienta biznesowego, i to nie tylko w USA. Jego działania zaczęło wspierać samo Google, które przystąpiło do rundy B finansowania startupu.

Nowojorczycy oferują rozwiązanie o nazwie CloudReady, de facto nieco jedynie przerobiony Chrome OS, przeznaczony do zainstalowania na niemal każdym pececie czy Maku (x86), bez usuwania wcześniej istniejącego systemu. Uruchamiany w trybie dual boot chmurowy system ma tchnąć nowe życie w stary czy słaby sprzęt, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i organizacji.

Użytkownicy indywidualni mogą skorzystać z darmowego systemu, dostępnego zarówno jako instalator USB do uruchomienia w systemie Windows, jak i obrazów dla Maków, do zainstalowania przez google'owe narzędzie Recovery. Organizacje, zarówno firmy jak i instytucje edukacyjne, muszą podpisać umowę z Neverware: oprócz samego systemu dostaną zestaw narzędzi administracyjnych (Google Admin Console) oraz wsparcie techniczne.

Ceny są dostosowane raczej do amerykańskiego klienta – za roczną licencję (nie przypisaną do urządzenia) Neverware chce 99 dolarów, co obejmuje pełne wsparcie techniczne przez telefon, e-mail i czat. Dostępna jest też o połowę tańsza zwirtualizowana wersja systemu (VDI Edition), działająca na praktycznie wszystkich rozwiązaniach wirtualizacyjnych i końcówkach (w tym na tabletach x86).

Jak twierdzi sam producent, CloudReady znalazło już zastosowanie w tysiącu okręgów szkolnych w ponad 20 krajach. Dzisiaj, gdy przeglądarkowe oprogramowanie stało się dla wielu użytkowników wszystkim, czego mogą potrzebować, a samo Neverware zyskało finansowanie Google’a, wiele starych komputerów, także w firmach i szkołach, może znaleźć drugie życie właśnie z Chrome OS-em.

Jeśli macie pod ręką starszą maszynę, na której chcecie wypróbować tego nie do końca nieoficjalnego Chrome OS-a, zapraszamy do wypróbowania jego instalatora – znajdziecie go w naszej bazie oprogramowania na Windowsa.

Możecie też wypróbować CloudReady w maszynie wirtualnej. Producent znów zaczął oferować testowe obrazy w formacie OVA, działające pod kontrolą VMware Playera. Przerwa w ich dostępności spowodowana była zmianami w stosie graficznym systemu, przez pewien czas był on niekompatybilny ze sterownikami grafiki wszystkich hiperwizorów, a obecnie wciąż ma problemy z VirtualBoxem.

© dobreprogramy
s