Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Copilot Live Premium - pierwsze wrażenia

Parę dni temu ukazało się nowe oprogramowanie nawigacyjne przeznaczone dla urządzań mobilnych, mowa tutaj o mało znanej w Polsce serii Copilot oraz jej najnowszym dziecku aplikacji Copilot Live Premium.

Program "Copilot Live Premium" to jakby kontynuacja linii live(ostatnia wersja 8), choć sam producent zaznacza, że jest to zupełnie nowy produkt (czyżby chęć zbicia kasy?).
Warto tu zwrócić uwagę, że obecnie trwa promocja gdzie produkt kosztuje połowę swojej normalnej ceny, mianowicie ~25 GBP co daje nam około 130zł (z vat). Cena wydaje mi się bardzo atrakcyjna jako że wraz z nawigacją dostajemy kompletną mapę Europy od firmy Navteq (ta sama co w Automapie).
Po załączaniu wita nas zupełnie nowy interfejs użytkownika, który po kilkunastu minutach staje się bardzo intuicyjny i przejrzysty, podzielony jest on na 5 zakładek które wstępnie postaram się przybliżyć.

1."Przejdź na stronę" - mamy tutaj dostępne opcje nawigowania przez podanie adresu, ulubionego miejsca, poi, z listy kontaktów, możemy również podać dokładne współrzędne. Znajdziemy też ciekawą opcje "foto-nawigacja", która pozwala wybrać zdjęcie z galerii które było robione z geo-tagowaniem. Wszystkie funkcje poprawnie działają i nie zauważyłem większych problemów (w live8 różnie to bywało przede wszystkim z foto-nawigacją podczas gdy tu działa bezproblemowo).

2."Trasa" - Dostępne tu mamy rożne możliwości planowania naszej trasy, dodawania punków przelotowych, optymalizacje trasy oraz jej odczyt i zapis. Widać tutaj ciekawe zmiany porównując z "live 8". Nie mamy już do wyboru trasy szybkiej, ekonomicznej czy krótkiej, zamiast tego na podglądowej mapce wyświetlają się trasy alternatywne coś na wzór Navigona, co jest bardzo wygodne, dodano też opcję przeciągnij trasę co jest naprawdę bardzo wygodną funkcją z którą nie spotkałem się w innych oprogramowaniach, pozwala ona przeciągnąć wyznaczoną trasę tak aby system przekalkulował ją przez inny punkt.
Znajdziemy tez zakładkę z informacją o korkach, niestety opcja ta jest osobno płatna i nie działa w Polsce, więc jest dla nas praktycznie bezużyteczna.
Z opcji znanych mi z poprzednich wersji mamy możliwość wyboru pojazdu jakim się poruszamy, oraz skorygowania silnika wyliczania trasy przez ręczne podanie prędkości i kategoryzacji dróg(chyba jedyna nawigacja z tą opcją na Androida).

3."Copilot Live" - Zakładka w której znajdziemy informacje pomocy(ENG), informacje o aktualizacji, a także możliwość pobrania map.

4."Ustawiania" - nie będę tu wszystkich funkcji opisywał bo jest ich dość sporo, natomiast to co mi się rzuciło w oczy na tle konkurencji to możliwość zmiany dpi z poziomu menu, oraz współpraca z "Text to Speech". Nawigacja poprawnie działa z Ivoną jak i proponowanym przez ALK SVOX (koszt koło 8zł), dzięki czemu usłyszymy Polskie nazwy ulic wypowiadane przez nawigacją. W tym menu znajdziemy również funkcje społecznościowe takie jak FB czy Twitter (gdzie nam tego jeszcze nie wcisną xD) ale ze względu na brak owych kont nie miałem jak przetestować, choć postaram się to z czasem uaktualnić.

Znajdziemy tu również funkcje standardowe jak ostrzeganie przed radarami, zmiana stylu mapy, czy opcja "clear turn", która pokazuje nam obrazek w trakcje jazdy z wyborem pasów(opcje z live 8).

5."Więcej" - W ostatniej zakładce znajdziemy dodatki typu pogoda, opcje szukania auta na parkingu czy miejsca FaceBook oraz Wikipedii. Niestety mimo usilnych starań opcja związana z Wikipedią z bilzej nieznanych przyczyn u mnie nie zadziałała.

Widać że twórcy ALK przyłożyli się do pracy i wydali całkiem kompletny i przyjazny w użytkowaniu produkt. W copilot premium nie znajdziemy takich rarytasów jak w AutoMapie czy Sygic Aura jak budynki 3D oraz Mapy wysokościowe 3D, ale mimo to nawigacja naprawdę robi dobre wrażenie. Zauważyłem również że zmienił się algorytm wyznaczania tras, czy na lepsze okaże się po kilkunastu tysiącach kilometrów, bo na obecną chwilę ciężko mi coś na ten temat powiedzieć. Po niedługich testach w trasie postaram się podzielić tą informacją.

Podsumowując:
+Ładny, dopracowany interfejs
+Szybkość
+Promocyjna Cena
+Mapy Navteq
+nawigowanie między państwami bez kompletnej mapy europy
+text to speech
+Jak będzie prowadzić przynajmniej jak live8 to jak dla mnie najlepsza navi na androida

-wyszukiwanie ulic po pierwszym członie (nie wspominałem o tym wcześniej ale jest prawdopodobnie bug, ponieważ nawigacja nie umie wyszukać nazwy ulicy po drugim członie, mam nadziej że zostanie to usunięte)
-brak 3D gadżetów xD (mapy, budynki)
-brak możliwości aktualizacji z Live 8

Moja ocena to 7,5/10, zapraszam do komentowania

 

Komentarze

0 nowych
997   5 #1 06.07.2011 07:35

Na jakim urządzeniu tego używasz? Ja się niestety wkopałem w CoPilota Live i jestem bardzo niezadowolony. Złe wytyczanie tras, prowadzenie po polnych drogach, prowadzenie do ślepych uliczek, które mają teoretycznie przejazd......... Po autostradach jest w miarę ok ale reszta jest fatalna.

misiek440v2   7 #2 06.07.2011 08:04

Na LG gt540, co do Live 8 bo pewnie o nim piszesz to wejdź w ustawienia algorytmu i przestaw drogi lokalne i gruntowe na omijaj lub zdecydowanie omijaj oraz możesz obniżyć im prędkość. Niestety nie wszytko to wina Copilota a słabych map w Polsce, aczkolwiek i tak uważam że NAvteq jest lepszy o niebo od Teleatlasu,

997   5 #3 06.07.2011 10:56

Chodzi o to, że Automapa robi wszystko doskonale a ma te same mapy. CoPilota ustawiałem już na setki sposobów ale mam wrażenie, że on ma tylko dwie kategorie dróg jak z nim jadę ;) Autostrady i drogi krajowe (czyli wszystko poza autostradami). Tyle razy w polu wylądowałem, że zacząłem się posługiwać tradycyjną mapą ostatnio.

No i moja wersja to 8 rzeczywiście. Tak czy inaczej ja nie polecam :) Czekam, aż zrobią na iPhone'a automapę po ludzku bo teraz i licencjonowanie i sama nawigacja to porażka.

misiek440v2   7 #4 06.07.2011 11:05

może inne miejscowości, bo ja porównywałem AM do Co8 i prawie tak samo w Małopolsce mi wyznaczała trasy w przeciwieństwie np do Sygic czy IGo(tu miałem wersje z TA)

997   5 #5 11.07.2011 08:38

W ten weekend pojechałem z CoPilotem nad morze i gdybym nie znał trasy to nie wiem jak ja bym tam dojechał ;) Zdecydowne omijanie dróg gruntowych i lokalnych albo nie działa albo ma źle oznaczone na mapach. Wiesz, dla mnie, kiedy nawigacja każe ci zjechać z głównej drogi (która nota bene kończy się niemal tam gdzie chciałem trafić) 50km przed celem i jechać jakąś dróżką między drzewami to dziękuję ;)
Czytałem też opinie ostatnio po twoim wpisie na innych serwisach i bardzo dużo ludzi narzeka. Myślę czy w ogóle nie zresetować ustawień do domyślnych i wtedy może zacznie wyznaczać jakoś po ludzku... w AM praktycznie nie ma potrzeby wchodzić do ustawień. Jedyne co to zaznaczasz czy chcesz trasę szybką, krótką czy coś takiego.

  #6 13.02.2016 12:11

Witam wszystkich. Mam takie moze idiotyczne pytanie: jaka jest roznica pomiedzy ta aplikacja CoPilot z czerwona ikonka(chyba live8) a ta szara pod ktora pisze gps? Bo mam wrazenie, ze mozna obydwoma aplikacjami nawigowac. Mam iphone6. Tak jak widze to dziala na obydwoch wiec jaka jest roznica? Moze ktoras dziala lepiej??

  #7 08.12.2016 13:57

Odpowiedż na ostatni wpis: ta czerwona kosztuje 179 zł., a czarno-biała 89 zł.
Ta druga nie ma funkcji traffic.Ustawić prostą jak drut 90 km.trasę, to trzeba zażyć leki na uspokojenie. Kupiłem i mocno żałuję. Jak można ludziom sprzedawać tak gówno warty towar.

misiek440v2   7 #8 09.12.2016 15:24

@Anonim (niezalogowany): oj ja Ci nie odpowiem ten wpis ma prawie 6 lat :). ale chyba wersja darmowa , szara miała spore ograniczenia przy nawigowaniu