Cyanogenmod wiecznie żywy – LineageOS już na ponad milionie urządzeń

Strona główna Aktualności
image

O autorze

LineageOS, bezpośrednia kontynuacja słynnego Cyanogenmoda, okazał się wielkim sukcesem. Już ponad milion osób zainstalowało na swoich smartfonach ten niemal-wolny system operacyjny. Tempo wzrostu popularności jest naprawdę niezłe, miesiąc temu LineageOS miał około pół miliona instalacji. Jak widać, alternatywa dla google’owego, tzw. „czystego” Androida jest jak najbardziej możliwa – i zarazem pożądana.

Najpopularniejszym urządzeniem w rękach użytkowników LineageOS-a pozostaje chiński smartfon OnePlus One (bacon), to ponad 67 tys. osób, kolejne w popularności to OnePlus 3/3T, Samsung Galaxy S III oraz Xiaomi Redmi Note 3. Łącznie liczba zgłoszonych modeli przekracza tysiąc sztuk, widać tu naprawdę egzotyczne urządzenia, więc niewykluczone, że i Wasze gdzieś się tam znajdzie.

Lista krajów, które najcieplej przyjęły następcę Cyanogenmoda zaczyna się od wspaniałej krainy Unknown, ale potem mamy Indie, Chiny, USA i Niemcy. Polska znalazła się na 14. miejscu – ponad 12 tys. osób zainstalowało LineageOS na swoim sprzęcie.

Wyniki nas nie zaskakują – deweloperzy Lineage OS-a nie tylko rozszerzają bazę wspieranych urządzeń dla wersji 14.1 systemu (odpowiadającej Androidowi 7.1) i 13.0 (odpowiadającej Androidowi 6.0), ale też dodają nowe możliwości i naprawiają usterki. Nowe buildy doczekały się obsługi trybu jednej dłoni (oneHand), który pozwala łatwiej używać urządzeń o dużej przekątnej ekranu, mając do dyspozycji przeciętnej długości kciuk. Deweloperzy LineageOS-a rozwiązali też ostatnio problem z obsługą więcej niż dwóch kamer, zastąpili stary menedżer plików nowym, prosto z AOSP.

Listę oficjalnie wspieranych urządzeń, wraz z ROM-ami do pobrania, znajdziecie na stronie download.lineageos.org. Projekt do tej pory nie przyjmuje finansowych datków, jedynym sposobem by pomóc więc w rozwoju LineageOS-a jest przyłączenie się do prac nad wiki lub przeniesienie systemu na nowe urządzenie.

© dobreprogramy

Komentarze