Czy Game Mode w Windows 10 Creators Update działa? Sprawdziliśmy

Strona główna Wideo Lab

O autorze

Razem z aktualizacją Creators Update dla Windowsa 10, w nowym systemie pojawiła się ciekawa funkcja. Game Mode, bo o nim mowa, ma przyspieszyć działanie gier na komputerze wyposażonym w najnowszą odsłonę Windowsa. Zapowiedzi Microsoftu były dość optymistyczne, w dodatku jawnie zachęcały właścicieli starszych maszyn do aktualizacji systemu. Czy rzeczywiście włączenie trybu gry przyspieszy ich działanie? Sprawdziliśmy to zarówno na starszych sprzętach, jak i na całkiem nowych. Efekty możecie zobaczyć w naszym materiale wideo.

Na potrzeby prezentacji działania trybu Game Mode, uruchomiliśmy kilka starszych gier (Sniper Elite 2, Resident Evil 5, Just Cause 2) i jeden całkiem świeży tytuł, Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands. Udało nam się także znaleźć kilka starszych maszyn, które zaktualizowaliśmy do Windowsa 10 z najnowszą aktualizacją. Rozrzut sprzętowy był naprawdę ogromny, najstarszy komputer wyposażony został w procesor Core 2 Duo, 3 GB pamięci i kartę graficzną GeForce 8400M GT. Jego młodość przypadała na czas premiery Visty. Kolejny sprzęt to przenośna stacja robocza Lenovo W510 z procesorem Core i7 z kartą graficzną NVIDIA Quadro FX880, która też lata świetności ma za sobą, a jej złoty okres to premiera Windowsa 7. Game Mode sprawdziliśmy też na 3 generacji Microsoft Surface. Na koniec zostawiliśmy komputer, którego procesor Ryzen 5 1500X miał premierę raptem tydzień temu. Na tym właśnie komputerze sprawdziliśmy najnowszą odsłonę Ghost Recon.

Wyniki nie napawają optymizmem. Po włączeniu Game Mode przyrostu wydajności właściwie nie widać, zarówno na starszym sprzęcie, jak i na nowszym. Częściej widać za to spadki FPS w poszczególnych tytułach. Wywołanie trybu Game Mode nie działa, gdy gra jest uruchomiona w trybie pełnoekranowym, należy przełączyć się w tryb okna. Dopiero kombinacja klawiszy Win+G zadziała. Z przełączaniem się między trybami nie wszystkie konfiguracje sobie radzą właściwie, a (przynajmniej na razie) tryb Game Mode w Windowsie 10 bardziej przeszkadza niż daje jakieś korzyści. Dajcie znać w komentarzach, czy u Was po aktywacji trybu Game Mode gry przyspieszyły, czy efekt jest taki jak u nas. Chętnie dowiemy się, jakie są wasze opinie na ten temat.

© dobreprogramy