Darmowy, ale zamknięty Windows 10 trafił na Raspberry Pi 2 i płytkę Intela

Strona główna Aktualności

O autorze

Zainteresowani internauci mogą już pobrać – i to za darmo – najnowszą wersję Windows 10. Zanim jednak rzucicie się do linków na końcu tekstu, sprawdźcie, czy macie odpowiedni sprzęt. Windows 10 IoT Core jest bowiem wysoce okrojoną wersją „dziesiątki”, skompilowaną na architekturę ARMv7 oraz x86 i dostępną na jednopłytkowe komputerki takie jak Intel MinnowBoard Max czy Raspberry Pi 2.

Po co komu Windows na sprzęcie dla majsterkowiczów i wynalazców? Microsoft swoją propozycję kieruje przede wszystkim do tych, którzy dobrze się czują w deweloperskim środowisku Visual Studio i chcą pisać działające na urządzeniach wbudowanych oprogramowanie, które możliwościami wyjdzie poza to, co oferują rozwiązania Open Source. Taką przykładową atrakcją ma być np. możliwość wykorzystania mechanizmu logowania Windows Hello do np. automatycznego otwierania drzwi.

Oczywiście skorzystanie z Windows 10 IoT Core nie oznacza zamknięcia się wyłącznie w środowisku Microsoftu. Programiści korzystający na desktopie z Windows 10 i Visual Studio 2015 mogą pisać oprogramowanie na Malinkę 2 czy inne tego typu komputerki nie tylko w C# czy Visual Basicu, ale też w C++, JavaScripcie (w tym Node.js) i Pythonie. By spełnić oczekiwania żądnej kodu źródłowego społeczności, uruchomiono też na GitHubie repozytorium ms-iot, w który znajdziemy przykładowe projekty, dokumentację i takie atrakcje jak np. software'owe interfejsy do płytek Arduino. Finalne projekty zbudowane na bazie Windows 10 IoT Core trafiają zaś do galerii serwisu Hackster.io. To co tam można znaleźć dowodzi, że Windows na urządzeniach wbudowanych wcale nie jest takim głupim pomysłem.

Pomysł wymaga jednak doszlifowania. Mimo że pierwszy raz system ten pokazano na kwietniowej konferencji BUILD, a teraz jest on oferowany jako gotowe, finalne wydanie, wciąż widać, że w porównaniu do Linuksa sprzętowe wsparcie kuleje, szczególnie na Raspberry Pi 2. Lista usterek jest zaskakująco długa jak na publicznie oferowany produkt. Niezbyt dobrze działa sterownik grafiki, obsługiwane są jedynie nieliczne kamerki, Windows 10 ma nawet problemy z obsługą wielu myszek i klawiatur USB. Możemy spodziewać się zawieszającej sieci, przeglądarki ulegającej awarii po kliknięciu linku czy zerwania wideo po odłączeniu kabla HDMI.

Można by powiedzieć, że to nic takiego, w końcu jest to system dla programistów i majsterkowiczów. Problem w tym, że Windows 10 for IoT Core wciąż pozostaje zamkniętym, własnościowym rozwiązaniem, którego do swoich potrzeb się nie dostosuje, a odkrytych usterek nie naprawi. Czy coś takiego spodoba się ludziom kładącym fundamenty pod Internet Rzeczy – to się dopiero okaże.

Linki do pobrania tego wydania Windows można znaleźć na stronach Microsoftu.

© dobreprogramy
s