reklama

Debian 9.0 „Stretch” – teraz bez MySQL, a za to z Firefoksem

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Debian GNU/Linux 9.0 „Stretch” jest już oficjalnie dostępny do pobrania z serwerów projektu Debian. Po 26 miesiącach prac społeczności, jedna z najważniejszych (jeśli nie najważniejsza) linuksowych dystrybucji została uznana za stabilną i gotową do zastosowań w środowiskach produkcyjnych. W skład dystrybucji wchodzi teraz 25 537 pakietów, zlokalizowano ją w 75 językach, a wsparcie będzie świadczone przez 5 najbliższych lat.

Zanim omówimy nowości, warto wspomnieć chwilę postać Iana Murocka, twórcy Debiana, który 28 grudnia 2015 roku zginął w tajemniczych okolicznościach wieku zaledwie 42 lat. Według oficjalnego raportu policji, Murdock popełnił samobójstwo, wieszając się na kablu odkurzacza. Wcześniej jednak Murdock mówił o pobiciu go przez policję, i o tym, że będzie przeciwstawiał się policyjnej brutalności. To właśnie pamięci tego zasłużonego dla całego ruchu Open Source programisty poświęcony jest Debian 9.0.

Pełne wsparcie UEFI

Nowa wersja Debiana wychodzi naprzeciw zmianom w sprzęcie komputerowym. Obsługa UEFI, debiutująca w wydaniu Wheezy znacznie poprawiła się w Stretchu – można teraz zainstalować 64-bitowe jądro na 32-bitowym UEFI, obsługiwany jest także rozruch z UEFI w obrazach Debiana live. Porzucono wsparcie dla 32-bitowej architektury PowerPC (stare Maki już przecież dawno na emeryturze), pojawiła się za to nowa architektura mips64el, wspierająca 64-bitowy sprzęt little-endian. Łącznie Debian wspiera 10 architektur sprzętowych.

Koniec sporów z Mozillą

Od strony software’owej dostajemy przede wszystkim odświeżone wersje nowych pakietów: Linux 4.9, systemd 232, X.org 1.19.2 (który działa teraz bez roota), GNOME 3.22, KDE Frameworks 5.28 i KDE Plasma 5.8, Firefox 45.9 (sic!), Chromium 59, LibreOffice 5.2, GnuPG 2.1 (to nowe, bardziej modularne i z kryptografią na krzywych eliptycznych), PHP 7.0, Apache 2.4.25 oraz MariaDB 10.1.

Tak, to nie pomyłka – oficjalne MySQL zniknęło z Debiana, domyślnym wariantem jest teraz MariaDB, która automatycznie zastąpi MySQL-a podczas aktualizacji systemu. Zwracamy także uwagę na przeglądarkę Mozilli. Po ponad 10 latach do Debiana wracają zarówno Firefox jak i Thunderbird. Automatycznie zastąpią swoje pozbawione znaków towarowych wersje Iceweasel i Icedove podczas aktualizacji systemu.

Korzystając z Debiana, możemy teraz być niemal pewni, że system zawiera dokładnie to, co widać w jego kodzie źródłowym. Dzięki projektowi powtarzalnych kompilacji już ponad 90% pakietów źródłowych Debiana 9 buduje pakiety binarne zgodne z tymi dostępnymi w repozytoriach bit do bitu. W kolejnych wersjach Debian ma wprowadzić narzędzia i metadane, które ułatwią użytkownikom weryfikację pochodzenia pakietów systemu.

Pobierajcie przez BitTorrenta

Obrazy instalacyjne (w wersji live) można już znaleźć na stronach Debiana. Polecamy skorzystać z BitTorrenta, serwery projektu ledwo wyrabiają z zaspokojeniem potrzeb całej planety. I jeszcze ciekawostka dla miłośników astronomii: Debian Stretch przynosi po raz pierwszy oficjalny zestaw Astro Pure Blend, z niemal 300 pakietami oprogramowania przydatnego do uprawiania tej dziedziny nauki.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama