Dell PowerEdge 14G – jak wyróżnić się w świecie nijakich serwerów?

Strona główna Aktualności

O autorze

Serwery PowerEdge podobno napędzają już ponad połowę centrów danych wykorzystywanych przez chmury obliczeniowe. Wraz z nową generacją 14G, ich udział ma tylko wzrosnąć. Podczas Dell EMC World przedstawiono pierwsze informacje na temat tych maszyn. Nie tylko przyniosą znaczny wzrost wydajności dzięki najnowszym procesorom Xeon i szybkim pamięciom masowym NVMe, ale też uczynią zarządzanie znacznie wygodniejszym. Administratorom wystarczyć ma smartfon w dłoni.

Z jakiegoś powodu Dell nie chce zbyt wiele mówić o wydajności (w końcu o wydajności procesorów Xeon Scalable nie mówi póki co też sam Intel). Udało się jednak dowiedzieć, że serwery PowerEdge 14G mają pozwolić na uruchomienie o 50% więcej wirtualnych desktopów niż ich odpowiedniki poprzedniej generacji. W teorii mogłoby to oznaczać, że jeden taki serwer, wykorzystujący nawet trzy karty Nvidia Tesla M10, mógłby obsłużyć równolegle nawet 192 środowiska robocze na końcówkach użytkowników.

Te wyniki podano przy okazji zachwalania wielowektorowego systemu chłodzenia, który pozwala na umieszczenie większej liczby GPU w module serwerowym niż obecnie – ma on możliwie efektywnie przepychać gorące powietrze, minimalizując przy tym zużycie energii.

Tej wysokiej wydajności obliczeniowej towarzyszy wydajność podsystemu pamięci masowej. Dell obiecuje wzrost szybkości działania i responsywności aplikacji biznesowych o nawet 19 razy – a to za sprawą superszybkich pamięci NVMe, umocowanych w ramach macierzy SDS, czyli software’owo definiowanej pamięci masowej.

Zarządzanie nowymi serwerami ułatwić ma rozszerzony zestaw API oraz nowa konsola zarządzająca OpenManage Enterprise – to cały zwirtualizowany, modularny system zarządzania, z wygodnym interfejsem webowym i mobilnym oraz elastycznym raportowaniem. Administrator ze smartfonem w dłoni będzie mógł zrobić wszystko co zechce w swoim centrum danych.

Testujące te maszyny firmy hostingowe zachwalają też iDRAC 9, najnowszą wersję zintegrowanego, sprzętowego kontrolera serwerów Della. Przynosi on oprócz większej wydajności także znacznie większe bezpieczeństwo: wsparcie dla SecureBoot, mechanizmów podpisywania firmware i odzyskiwania BIOS-u, a także odporniejszy na ataki protokół zdalnego dostępu.

Wspomniano też o samej fizycznej konstrukcji tych serwerów. Form będzie wiele, PowerEdge 14G będą oferowane zarówno jako samodzielne maszyny, serwery kasetowe, jak i pamięci masowe do hurtowni danych czy hiperkonwergentne urządzenia. W swoim wyglądzie wszystkie one mają być dość surowe, przedstawiciele Della wspominają o rezygnacji z malowania sprzętu, w imię ochrony środowiska – tłoczony metal to jest to.

Więcej na temat nowych serwerów dowiemy się w połowie tego roku. Przedstawione zostaną wówczas także ceny: mają być, jak to określono, bardzo konkurencyjne.

© dobreprogramy