Windows Łosiem - jaki jest czy warto go mieć?


Słowo wstępu

Wszyscy piszą o nowym Windowsie - jak widać system podoba się nawet najbardziej zagorzałym użytkownikom systemów z rodziny Linuks. Dlaczego ja, osoba która parę nocy nie spała z obawy, że będę przepisywał w pocie czoła swój program na Ubuntu pisząc w strasznym C++, a nie kochanym Delphi nie może napisać artykułu. Ciągle czytam newsy na dobreprogramy.pl, że Valve odwraca się od Windows itd. Podczas, gdy pobierałem wersję testową Windows Łosiem kolega napisał do mnie:

- 8 ? Przecież to dziadostwo na tablety :D
- A testowałeś ?
- Nie :p
- To po ch## się odzywasz ;/

Niestety nie należę do grona osób, które powtarzają jak papugi opinie innych.
To jest choroba naszych czasów, wystarczy spojrzeć na to co jest popularne np na YouTube.

Choroba zwana głupotą i lenistwem !

W sierpniu tego roku zaprezentowałem maskotkę dla mojego programu. Taki sprzeciw w komentarzach zmusił mnie do poszukiwań w Internecie informacji o kucykach.

Odkryłem całą społeczność fanów MLP i wbrew pozorom są oni normalni (wszak i tam znajdziemy debili jak przykład kolegi wyżej i to w dużej ilości - duży rozrzut ) z dużą ilością ludzi którzy zaczynają tworzyć własne dzieła sztuki (naprawdę niektóre są prawie tak piękne jak Modern UI). Potem okazało się, że ów bajeczka pokrywa się z tym co na seminariach wykłada m.in Brian Tracy
- i słuchaj tu niektórych ludzi, przeczytałem wszystkie jego książki - naprawdę warto :)

Dlatego I pytanie jakie zadaje hejterowi systemu Microsoft Windows Łosiem brzmi:

A korzystałeś(aś) z tego systemu ?

Jeśli odpowiedź brzmi NIE, albo przez krótką chwilę bez doświadczenia - powodzenia na OS X bez chwili przyzwyczajenia ;) - Opinie takiej osoby można wpisać do kanonu bajek dla dzieci w wieku od 2-6 lat :)
(choć i to nie bardzo, gdyż wyżej wymieniony filozof uważał, że człowiek przychodząc na świat jest jak niezapisana kartka papieru (Tabula Rasa) )

A maskotka zostanie bo się podoba dziewczynie, a okienka o programie i tak nikt nie otwiera :)

Windows Łosiem to najlepszy system do:

I. Instalacji (instalacja systemu Windows 8 oraz innych komponentów)
II. Personalizacji (omówienie wielu narzędzi dostarczonych przez MS)
III. Rozrywki (obsługa multimediów, IE 10)
IV. Pracy (omówienie podstawowej pracy, Delphi XE3, Visual Studio 2010)

I. Instalacja systemu Microsoft Windows 8

1.1 Prezentacja platformy testowej

No to teraz na poważnie, oto prezentuje państwu zrzuty ekranu z swojego systemu reprezentujące mój komputer od strony sprzętowej. Dwa tygodnie temu pobrałem system
Windows Enterprise 90 days, aby rozwiać swoje obawy czy mój program będzie działał poprawnie na najnowszym systemie Microsoftu.

1.2 Wrażenia ...

System był gotowy do pracy po około 20 minutach !

To była najszybsza instalacja systemu operacyjnego w moim życiu w przypadku mojego PC. Oczywiście instalowałem system z pendrivie, który utworzyłem przy pomocy Windows 7 USB/DVD. Myślę, że program jest tak prosty w obsłudze, że nie ma sensu się nad nim rozpisywać.Instalacja przeszła bez żadnych problemów.

1.3 Problemy ze sprzętem

A właściwie ich brak :) Na pokładzie mam również kartę dźwiękową Creative X-Fi Gamer i wiele innych egzotycznych sprzętów - nie było żadnego problemu - wyświetliła się chorągiewka w zasobniku systemowym, że Windows znalazł sterowniki i dalej poszło bez problemu.

1.4 Uruchamianie ...

Na moim poczciwym komputerze który ma już 7 lat (wrzesień 2005, pamięci DDR I 330MHz dokładane później!)

Komputer jest gotowy do pracy po około 20 sekundach !

Nie kłamie (nigdy nie kłamie, bo mam potem pecha) - naprawdę weryfikacja sprzętu przez BIOS trwa 50 % tego czasu. Nie wiem jak MS to zrobił, ale to jest pierwsza rzecz która mnie zamurowała. Oczywiście zaraz po instalacji trwało to dłużej około 40 sekund. Dopiero po paru dniach komputer dostał mocy :)

1.5 Miła niespodzianka ...

Korzystam od 4 lat z usługi Microsoft Live w skład którego wchodzi: Hotmail (teraz Outlook), SkyDrive 25GB (teraz chyba 7GB) oraz wiele spiętych usług m.in Facebook czy YouTube.
Po instalacji okazało się, że Windows 8 wymaga ..... czy to jest wymóg ? - zalogowania do Windows Live !

To jest piękne bo mam ekspresowo wszystko skonfigurowane - po chwili ukazała się moja poczta czy Facebook w kafelkach. Owszem niektóre kafelko - aplikacje należy jeszcze porozwijać, ale i tak byłem zadowolony :)

Jeśli chcemy korzystać jeszcze wygodniej z naszego SkyDrive polecam aplikacje MS SkyDrive

II. Personalizacja nowego Windows' a

2.1 Wyrażanie siebie ...

System Windows Łosiem daje nam tutaj pole do popisu. Wiem, że wydaje się to być "hipsterskie", ale jeśli zachowamy rozwagę możemy stworzyć piękną i orginalną kompozycje. To tak jak malowanie pokoju, lecz w tym przypadku preferuje Calvados' owe meble oraz pochmurny niebieski kolor. Dlatego w środowisku pracy (komputer) mam karmazynowo - czarny temat, a na przykład w moim projekcie znanym tutaj na dobrychprogramach:
biały - niebieski - czarny. (odkryłem, że takie same ma Visual Studio - pytanie do MS - Nie chcecie maskotki w tej kolorystyce :) ? )
To nie jest tak, że komuś się nudzi, a wynika to z psychologi. Dzielimy wówczas kolorami poszczególne rzeczy czy środowiska w których pracujemy czy żyjemy.

Windows Łosiem ma:


 • Klasyczny Pulpit zwany Pulpitem
 • Kafelkowe menu start zwane Start Screen (oraz reszta Modern UI wraz z aplikacjami)
 • Ekran logowania zwany Lock Screen

2.2 Twoje miejsce pracy - Twój pulpit ....

W Windows 8 możemy dowolnie dostosować swój pulpit dzięki narzędziom dostarczonym wraz z systemem, które ukazuje na poniższych zrzutach ekranu. Aby je wywołać klikamy prawym przyciskiem myszy na Pulpit, a następnie opcję z menu Personalize.

Windows Łosiem potrafi sam zmieniać kolorki w zależności od tapety, z jednej strony fajne a z drugiej strony w przypadku mojej kucykowej tapety zabarwił mi kolor okienek na chamski róż - a wg mnie winien być to odcień czerwieni. Bez przesady nie zniósł bym różowych okienek, choć podobno z punktu widzenia psychologii jest wykorzystywany do niszczenia więźniów

Byłoby nie ładnie się nie pochwalić w tym miejscu swoim pulpitem w czarnych ramkach:

Choć najczęściej podczas wizytacji dziewczyny mam ustawionego na "sztywno" kucyka by nie doprowadzać do konfliktów zbrojnych lub zerwania stosunków dyplomatycznych - naprawdę polecam uważać, bo to może być szczegół i.... Wasze życie stanie się koszmarem :)
Bardziej polityczne tapety podkreślające minimalizm i piękno nowego systemu znajdziecie tutaj.
Chyba, że ktoś z Was jest fanem koników polecam galerię Karola Pawlickiego (polak mieszkający w niemczech)

Fajne menu dodatkowe..

<klawisz windows> + X, choć i tak wolę "admin kafelki" (poniżej opiszę)

2.3 Twój start - Twoje kafle ...

Wszystko zaczyna się od kafelków. Brawo dla Microsoftu za godnego następcę dla mało praktycznego już menu Start - zapraszam do dyskusji wg mnie kafelki są o co najmniej 20% bardziej fajniejsze. W końcu zagospodarowano cały ekran jak należy tworząc swego rodzaju przytulne miejsce z którego możemy rozpocząć zadania.

Start Screen > Menu Start + 20% (Menu Start)

Porada: Mój komputer ....

Należę do grona osób które bardzo często korzystając z Luny pod Windows XP przechodziły do miejsca zwanego Mój komputer z poziomu właśnie menu Start. Pasuje mieć ten skrót również między kafelkami, aby podtrzymać tradycje

Porada: Przycisk wyłącz komputer

Miałem zabrać się za pisanie własnego zamykacza systemu, ale jest to bez sensu, dlatego że:


 • Podoba mi się zamykanie systemu które wdrążył MS
 • Aplikacje do zamykania systemu napisał na sgj na swoim blogu. W informatyce liczy się współpraca więc po co mam pisać to co już było ? Można by jeszcze dorobić zamykanie za pewien czas bo tego brakuje, a jeśli ktoś nie wierzy w moje możliwości to zaprezentuje inny przykład metro aplikacji w Pascalu (tak Pascalu)

Porada: Magiczny ruch #1

Aby dostać się do wielu fajnych rzeczy bardzo szybko MS dał nam prawy pasek narzędziowy
Uważaj! Ten ruch będzie potrzebny - nie lekceważ go! - zapamiętaj go - daje Ci teraz czas na ćwiczenie jeśli korzystasz z Windows Łosiem :)

Mamy boczny pasek. Na początku będziesz myśleć(ała), że to bardzo trefne rozwiązanie. Po około 3 razach powtórzonych czynności pokazanych na powyższym screen' ie wejdzie Ci to w nawyk i stanie się bardzo praktyczne. Oczywiście możesz wywołać ten pasek również z poziomu klasycznego Pulpitu - ale tutaj docelowe miejsca będą się nieco różnić :)

Przykład na podstawie Ustawień:


 • Pulpit Klasyczny -> Prawy pasek narzędziowy -> Opcje -> Opcje dla pulpitu klasycznego
 • Modern UI -> Prawy pasek narzędziowy -> Opcje -> Opcje dla Modern UI

Porada: Magiczny ruch #2

Była prawa strona to teraz będzie lewa strona. Po lewej stronie po wykonaniu odbicia lustrzanego wykonanego wcześniej gestu uzyskujemy łatwe przejście:

( Start Screen<->ModernUI ) <-> Klasyczny Pulpit
Wiem, że Start Screen jest elementem Modern UI, ale tak będzie lepiej nauczyć początkującego użytkownika :). Dodatkowo po wybraniu "okienka" aplikacji Modern UI z pod prawego przycisku myszki mamy do dyspozycji standardowe menu okienkowe.

Porada: Masz pełną władzę nad Twoimi kafelkami ...

Klikając prawym przyciskiem myszy na dowolną kafelkę uzyskamy wiele przydatnych opcji które pozwolą nam zarządzać nimi jak tylko się nam marzy. Nie umiem zmienić koloru kafelki - a szkoda bym pokazał :(

Porada: Włączanie Admin-Kafelków

Admin-Kafelka to coś więcej niż kafelka. To władza nad Twoim komputerem. Po włączeniu tej opcji do naszej kolekcji kafelków dojdą dosyć przydatne rzeczy z punktu widzenia programisty amatora. Wystarczy wykonać Magiczny ruch #1 i wybrać ostatnią ikonkę (zębatka). Następnie postępujemy jak na załączonych niżej obrazkach.

Mamy więc Admin-Kafelki, już mówiłem kafelki które potrafią więcej. Na zrzutach ekranu widać co to za skróty i do jakich narzędzi. Omówię te narzędzia w dalszej części prezentacji.

Porada: Oczyszczanie Twoich kafelków ...

Przy okazji zwróć uwagę, na pewną funkcje pod przełącznikiem Admin-Kafelków:

Clean Personal Info from my tiles
Po kliknięciu na Clear, wszystkie biedne kafelki zostaną uwolnione od naszych facebook' owych przyjaciół wysyłającym nam milion zaproszeń do dziwnych spamowych gier czy kolejnej oferty pracy w zawodzie znalezioną 200 km od miejsca zamieszkania :)
Krótko mówiąc, nasze dane prywatne znikają z kafelków, ale uwaga do czasu, aż któryś z kafelków nie wpadnie na genialny pomysł i nie pobierze sobie aktualizacji z np Facebooka

Porada: Zmiana wyglądu tła kafli

Klasyczny pulpit jest już naszą wizytówką - lepszą lub gorszą w zależności od okazji. Teraz pasuje dostosować Start Screen do naszych potrzeb. Należy wykonać Magiczny ruch #1 i wybrać ikonkę Opcji. Następnie klikamy jak na poniższych obrazkach (zaznaczone na czerwono)

Z zakładek po lewej stronie wybieramy Personalize . Następnie przejdź do Start Screen
i miłej zabawy :)

2.4 Zmiana wyglądu ekranu logowania

Trzecia ostatnia rzecz, którą koniecznie musimy dostosować do własnej osoby jest Ekran logowania (Lock Screen). Oczywiście mamy do wyboru kilka tapet przygotowany przez firmę Microsoft, ale równie dobrze możemy wybrać coś z swojej kolekcji.

Aplikacje dla ekranu logowania !
Możemy dodać parę aplikacji do naszego ekranu logowania co widać w dolnej części powyższego zrzutu ekranu. Możemy wybrać czy mają być to dokładne powiadomienia czy tylko skrócone informacje w obawie utraty jakiś cennych prywatnych wiadomości :)

2.5 Zmiana obrazka profilu

Jest to bardzo proste wystarczy będąc w Ustawieniach wybrać Account Picture i następnie postępować jak nam intuicja podpowiada :)

2.6 Zarządzanie użytkownikami w Łosiem

2.7 Synchronizacja naszych ustawień, gdy mamy parę komputerów ...

Napisać o udostępnianiu drukarek czy dokumentów ? Po co ... kiedy jest to dziecinnie proste :)

III. Rozrywka na Windows Łosiem !

3.1 Windows Internet Explorer 10

Zachowany w podobnie uroczym minimalizmie oraz przyzwoicie dobrej wydajności. Nową przeglądarką mogą cieszyć się nie tylko użytkownicy systemu Windows 8, ale również równie udanej choć w innym smaku 7.
Osobiście się ciesze z nowej odsłony tej przeglądarki, bo dla programisty oznacza to nową wersję silnika Trident który jest nie zastąpiony podczas programowania pod Windows. Spróbujcie użyć Webkita jak twórcy GG i Wasz program na start pochłonie około 100 MB nie licząc dodatkowego obciążenia dla instalatora. (dla Delphi było to około 30 MB !). Podobnego zdania jest nawet twórca bardzo popularnego komunikatora AQQ który w swoim oprogramowaniu korzysta również z Tridenta ;)

Ale miałem pisać o rozrywce. W IE 10 znajdziemy wiele nowości oraz poprawek z kategorii bezpieczeństwa. Nie ma problemów z Flashem, przeglądarka chodzi na moim starcu płynnie.

Jestem zły na MS, bo Windows IE jest nadpobudliwy ! Jak można w moim oprogramowaniu znaleźć złośliwe oprogramowanie ! ;/ - Żartuje oczywiście, każdy nowy program w dodatku nie podpisany certyfikatem jest brany za potencjalne zagrożenie. W sumie to jest dobre, ale uderza w hobbistów czy uczących się dopiero fachu :) Zwykły użytkownik posłucha raczej przeglądarki i odrzuci mój program. Podobnie miałem z Chrome, ale ten chciał tylko założenia konta w Google Webmasters i weryfikacji, że ja to autor tego i to mój hosting.

Z drugiej strony WIE jest pierwszą przeglądarką na której filmy w HD 1080p na YouTube w trybie pełnoekranowym nie tną się czego nie można powiedzieć o Chrome ;/ Nie wiem co jest tego winą (kodek zaszyty w flashu h.256?).

Jeśli poniższa opcja jest zaznaczona - przeglądarka NIE pomaga sobie GPU
zaś jeśli odznaczona (stan domyślny) - pomaga sobie GPU.

3.2 Microsoft Speech Recognizer 8.0

Bardzo fajne oprogramowanie które znajdziemy na pokładzie systemu Windows Losiem, a służy do sterowania komputera mową. Mój angielski jest średni, ale program dawał radę i naprawdę jest to kolejna droga sterowania naszego PC. Bardzo nowoczesna i myślę, że jeśli chodzi o tablety jest jak najbardziej na miejscu. Ale wyobraźmy sobie sytucje kiedy pracujac na zwyklym biurkowcu krzyczymy do niego:
Close this window!
Łopen Paint

Testowałem ten program na mikrofonie Media Tech MT382 kupionym 5 lat temu za chyba 20 zł (mikołajki w gimnazjum) oraz karcie Creative X-Fi Gamer, którą znalazłem w kompie do za złomowania (niektórzy ludzie ... a mniejsza).

3.3 Windows Media Player

Oczywiście wraz z systemem został dostarczony WMP 12 oraz parę kafelkowych aplikacji. Nie ma złudzenia, że bazują one na silniku WMP który jest powszechnie dostępny w systemie - choć osobiście z niego nie korzystam - wolę Un4seen Bass :)

3.4 Gier nie będzie ...

Kiedy dostałem swój I komputer od rodziców, kumpel z podstawówki przyniósł mi grę Postal 2. Gram, gram ... niestety po 2 godzinach gry zrobiło mi się strasznie niedobrze. Mam jakomś dziwną chorobę, że nie potrafię patrzeć na obraz 3D renderowany przez komputer - kręci mi się w głowie i jestem fioletowo-zielony. Pewnie dlatego zacząłem programować już w gimnazjum - bo chciałem coś robić, a grać nie mogłem. Chociaż uwielbiałem grę 2D Pekka Kana 2. Oglądałem na YT kiedyś bardzo popularne let's play z ciekawości co kręci tych ludzi w pikselach i niestety nie wytrzymałem więcej niż 20 min (niedobrze :(

IV. Praca z Windows Łosiem

4.1 Szukaj ....

Wbrew pozorom jedno z najbardziej cennych narzędzi w każdym oprogramowaniu. Nawet ja stanąłem w obliczu napisania własnej szukarki dla mojego programu. Jeśli ktoś myśli, że jest to proste to się grubo myli i polecam popróbować swoich sił nawet w Pascalu czy PHP.

Naciskamy <klawisz z okienkiem> + F i po lewej stronie ekranu mamy idealnie przygotowaną wyszukiwarkę :)

4.2 Eksplorator Windows na 5+ ...

Jeszcze 3 tygodnie temu korzystałem z Eksploratora dostarczonego wraz z Windows XP - jak mam wrócić do niego za te 70 dni to już mi smutno :( W końcu Explorator jest zrobiony naprawdę porządnie i wygodnie .

Pozwolicie, że nie napiszę o takich drobnostkach jak eleganckie kopiowanie plików z możliwością wciśnięcia pauzy czy rysowaniem wykresu wydajności kopiowania

4.3 Manager Zadań, prawdziwy manager zadań

Jeśli nie poczuliście smaku zabijania własnego programu by ratować system przed katastrofą to koniecznie polecam :) Jako programiście amatorowi bardzo podoba mi się nowy manager zadań. Jest dużo szczegółów, mogę np sprawdzić ile moje radyjko "pobiera Internetu" itd.

Dlaczego znikły priorytety aplikacji ?

Nie znikły tylko są w lepszym miejscu.

Windows Łosiem z wbudowanym Windows Defender !

Powyższy tajemniczy proces to usługa programu Windows Defender, który zabezpiecza nasz komputer przed m.in spyware, malvare etc.

Ochrona w czasie rzeczywistym obejmuje m.in.


 • Ochronę autostartu przed niepożądanymi programami
 • Ochronę ustawień systemu
 • Ochronę dodatków do przeglądarki Internet Explorer
 • Ochronę ustawień programu Internet Explorer
 • Ochronę pobieranych plików
 • Ochronę sterowników i usług
 • Ochronę aplikacji i programów

4.4 PowerShell

Marzeniach niektórych fanów systemu z rodziny okienek spełniły się, mają swój windowsowy terminal jeszcze w dodatku zorientowany obiektowo.

4.5 Zarządzanie dyskami ...

Ucieszył mnie fakt, że nie ma potrzeby defragmentowania dysków jak w XP (to już było w 7) oraz wprowadzono ich szyfrowanie.

4.6 Pascal na najnowszym Windows dla Modern UI

Nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził najnowszego Delphi - jestem miłośnikiem Pascala w wydaniu obiektowym. Najnowsze środowisko dedykowane dla systemu Windows 8 wraz ze wsparciem dla Modern UI możemy pobrać z tej strony (30 days trial).

Niestety firma na literę E zapomiała o biednych studentach takich jak ja. 200 Euro dla studenta to za dużo. Dlatego przyjrzyjmy się co oferuje nam Microsoft za DARMO nawet do zastosowań komercyjnych !

4.7 Visual Studio 2012 Express Edition

Czyli najtańsza droga do Modern UI. Przyznam, że jestem miłośnikiem Delphi, ale w tym wypadku skorzystam z darmowego VS 2012 EE który można pobrać z tąd. Dlaczego opis dwóch IDE w artykule o Windows - to proste - piszę oprogramowanie i chcę wiedzieć jakie narzędzia mam do dyspozycji - ja wiem, i znam piękno pisania programu w C/C++ w Vi


vi program.cpp
g++ program.cpp -o myprogramos

Ale mamy XXI wiek - owszem powyższa metoda niezawodna - ale ja też chce sobie poklikać, a nie bawić się w stolarza budującego okno na niskim poziomie :D

Opisy dla tych dwóch wspaniałych środowisk będą na osobnych artykułach, gdyż nie jest to miejsce aby się nad tym rozpisywać, a chce jeszcze popisać o samej 8. W każdym razie narzędzia są i można z nich korzystać choć tutaj polecał bym Visual Studio EE bo jest darmowe.

Wielkie testowanie

Dwa tygodnie temu ....
Gdy mój komputer był już gotowy i pobawiłem się w układanie kafelków, przystąpiłem do instalacji swojego programu. Oczywiście Windows 8 wyświetlił mi piękny komunikat przez połowę ekranu, iż UP Radio to program nie znanego pochodzenia i może być złośliwy - tak chcę przejąć nim władzę nad PC na całym świecie i zmusić ludzi do słuchania tylko wybranych przeze mnie stacji radiowych :D

Pełna kompatybilność !

Oczywiście jest parę błędów, ale to głupie błędy popełnione przeze mnie m.in przy wywołaniu funkcji ShellExecute z ShellAPI oraz parę nieprawidłowych kolorów - ale to też moja wina. Za to aplikacja chodzi leciutko i bez większych problemów oprócz tego wymienionego wcześniej. Błąd polega na tym, że pod niektórymi przyciskami społecznościowymi występuje w zapytaniu parę złych znaków które powinienem wyeliminować i adres jest rozcinany na kawałki przez co jest otwierany na parunastu kartach przeglądarki.

Co myślę kiedy widzę logo Windows

I) Wytworny
Mogę tym systemem wyrazić siebie niczym najbardziej zagorzały fanboy Apple.
Microsoft dużo dał nam do personalizacji i możemy stworzyć z systemu prawdziwe arcydzieło. Dobrze, że usunięto Aero, a zastąpiono go czymś o wiele praktyczniejszym i bardziej minimalistycznym. Jak nie wiecie dalej o co mi chodzi polecam np Zen Garden - "To co proste jest piękne !"

II)Wartościowy
Masa narzędzi dostarczonych od firmy MS. Nawet głupie wycinki ekranu są bardzo przydatnym programem. Nowy Eksplorator czy Manager zadań . Do tego dostajemy za darmo potężne środowisko programistyczne oraz możliwość sprzedaży swoich aplikacji w sklepie Windows Store. Nie wspominam już IE 10, która pozwala mi się cieszyć kucykami w HD :D (na wszelki wypadek jakby dziewczyna czytała - kucyki mogą być , ale coś innego nie )

III) Wygodny
Nowe menu Start, czyli Start Screen - w końcu zagospodarowano całą przestrzeń ekranu. Przełączanie ekranów, wyszukiwanie czy udostępnianie jest błyskawiczne dzięki prawemu paskowi narzędziowemu. Mogę rozmawiać poprzez Messagera na Modern UI i przechodzi np do Delphi jednym przyciskiem na klawiaturze (okienko) . Naprawdę pracuje na nim 2 tygodnie i xp się chowa.

IV) Wydajny
Na moim starym komputerze Windows Łosiem chodzi rewelacyjnie. Brawo dla Microsoftu, bo to jest piękno rozwijania oprogramowania. Szczerze wątpiłem w okna kiedy wyszła Vista, potem 7 już było lepiej, ale teraz ...dla mnie to wydajność XP SP3.

Moje zainteresowanie tym system, to były głównie obawy co ten MS zrobił że ludzie uciekają. I co ja zrobię ze swoim programem na Windows teraz ....
To były bzdury - system jest bardzo dobry :)

Dlaczego "Łosiem"

Dlatego, że dużo ludzi tutaj na południu, szczególnie bardzo starych tak wypowiada "8". A kojarzy mi się to z bardzo szlachetną rybą (i zresztą bardzo dobrą ^^) Łososiem.

Gdy dodamy do środka OS co znaczy "Operating System" wychodzi:

łOSosiem -> Łosiem

Niestety jak możemy spróbować łososia od ładnej hostessy w hipermarkecie nabitym na wykałaczkę, tak i podobnie ma miejsce sprawa z systemem Windows 8. Jako, że jestem tylko studentem i dorabiam za grosze nie stać mnie ani na Łososia ani Windows Łosiem. W dodatku muszę pokrywać 25 % rachunku za prąd oraz płacić za Internet. Naprawdę to, że wydałem swój program to cud ponieważ wiele osób w moim domu patrzy na to krzywo, że robię co za darmo - dlatego m.in w czerwcu było co było :(

Za 73 dni i tak wrócę do XP Home, a nowy OS na razie poczeka. Może Delphi XE 3 w wersji student stanieje, bo 200 euro to za dużo jak dla mnie na oprogramowanie, więc powracam do Delphi 2005 Personal - ostatniego darmowego Delphi w jego historii.

Ja wiem, że pewne osoby powiedziały by mi jak mam zrobić, ale się tego po prostu brzydzę bo sam wiem ile trzeba klepać, aby cokolwiek działało. Jeden z użytkowników mojego programu doradził mi, abym skopiował bazę radiostacji z programu RadioSure. Przez dwa miesiące sam dodałem około 4000 stacji zamierzam w najbliższym czasie opublikować przy aktualizacji . Uważam, że to nie jest moralne - człowiek musi na wszystko zapracować, a nie kraść cudzej pracy

A o Windows 8 nie kłamie - naprawdę fajny system, tylko nie mam na razie na niego gotówki. I sorki za kucyki, ale mają swoje zastosowanie :)

Mogłem napisać więcej o obsłudze czy konfiguracji ale inni to już zrobili, a na konkurs tak nie liczę bo chyba milion razy pogwałciłem zasady gramatyczne - i tu przestrzegam przed kawą - przez nią mylę litery czy szyk w zdaniu :(

Pozdrawiam, DelphiX