Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Garść poprawek i nowości w vortalu

Przyjechaliśmy z HotZlotu w poniedziałek późną nocą i zgodnie z obietnicą od razu wzięliśmy się do roboty. Efekt dwóch dni prac mam nadzieję jest zauważalny w vortalu, ale mimo wszystko postaram się podsumować tutaj, co już udało nam się zrobić i nad czym jeszcze pracujemy.

Najpilniejszymi problemami były niedochodzące e-maile z linkami do aktywacji nowych kont oraz logowanie na forum, które nie zawsze działało tak jak trzeba. Te problemy udało nam się rozwiązać jeszcze wczoraj, od tej pory każdy rejestrujący się w vortalu powinien bez większych przeszkód otrzymać e-maila z linkiem umożliwiającym aktywację konta. Oczywiście gdyby jednak tak się nie stało (niektóre antyspamy są mimo wszystko przeczulone na punkcie takich listów), prosimy o kontakt z redakcją na adres redakcja@dobreprogramy.pl. Odkąd wprowadziliśmy poprawki, prośb o ręczną aktywację kont przychodzi do nas jednak znacznie, znacznie mniej - chyba więc się udało :) Podobnie sprawa wygląda z logowaniem na forum - przypomnę tylko, że forum powinno przejąć fakt zalogowania od vortalu i po przejściu na forum (będąc zalogowanym w vortalu) nie trzeba już logować się po raz drugi. Ważne jest tylko, by pierwsze logowanie przeprowadzone było po stronie vortalu.

Poprawiliśmy także sporo problemów wydajnościowych, mocno odczuwalnych zwłaszcza na przeglądarkach, które niezbyt dobrze radzą sobie z dużą liczbą JavaScriptów. Od teraz domyślnie na stronie programu wyświetlane są tylko komentarze do najnowszej wersji - aby zobaczyć komentarze archiwalne, trzeba je rozwinąć korzystając z odpowiedniego przycisku. Dzięki temu nasze serwery nie muszą generować tyle danych (takie programy jak chociażby najczęściej pobierany u nas Avast to kilka tysięcy komentarzy!), a Wasze przeglądarki nie muszą ich wczytywać. W planach mamy jeszcze wprowadzenie wyboru sortowania komentarzy od najstarszego (czyli tak jak teraz) lub od najnowszego - według własnego uznania.

Funkcją, o którą prosiło wielu użytkowników jest także alfabetyczny spis programów - taka lista dostępna jest już w dziale Programy, tuż pod "chmurą" najczęściej pobieranych programów. Zgodnie z Waszą sugestią powróciliśmy też do wyświetlania kategorii programu w dymku po najechaniu myszą na jego nazwę w boksach "Nowe wersje". Zastąpiliśmy także javascriptowy przycisk pobierania tradycyjnym buttonem, który jest lżejszy dla przeglądarki i działa nawet z wyłączonym JavaScriptem (choć nie zalecamy go oczywiście wyłączać).

Za nami dziesiątki innych, często bardzo drobnych, często po prostu niezauważalnych (choć istotnych i nieraz czasochłonnych) poprawek - wiele jeszcze przed nami. W najbliższym czasie planujemy między innymi dodanie wyszukiwarki użytkowników, by można było łatwiej przeglądać profile znajomych, chcemy także wyróżniać komentarze i wpisy blogowe stworzone przez redakcję (to również Wasza sugestia). Równocześnie budujemy bazę programów dla Linuksa i Mac OS - dzisiaj przybyło kilka, z czasem będzie ich coraz więcej :) 

Komentarze

0 nowych
TheUsh   7 #1 03.09.2009 00:09

Świetnie :)
Poprawki z dnia na dzień ułatwiają przeglądanie nowej wersji serwisu ;) Dobra robota ;)

  #2 03.09.2009 01:37

Serwis jest fajnym i przydatnym miejscem, ale te odwieczne dwie kolumny po lewej zamiast lewa prawa - okropne, nie idzie normalnie artykułu przeczytac.

  #3 03.09.2009 08:14

Zauważyłem, że nowa wersja strony na nowej Operze 10 wygląda jakby była skompresowana, charakterystyczne kolory i mniej wyrazista, kwadraty na niektórych elementach jak w mocno skompresowanym filmie.

PS: Jak rozwinąć nowe programy aby uzyskać dostęp do tych już nie widocznych? Na starej stronie na dole była opcja pokaż więcej czy coś takiego.

Mayron   6 #4 03.09.2009 10:12

Kiedy będzie można się spodziewać dostosowania szerokości vortalu do szerokich monitorów? ;//

softER   2 #5 03.09.2009 10:22

A mi osobiście brakuje opcji "Programy powiązane", np. przy spolszczeniu do jakiegoś programu można było przejść do niego jednym kliknięciem. Teraz się nie da :(

TRACKER20   4 #6 03.09.2009 10:26

Witam, szkoda, że nikt jeszcze nie poprawił funkcjonowania dobreprogramy.mobi - (nie są aktualizowane newsy)... Parę osób pewnie korzysta z wersji "komórkowej", więc czekamy na poprawki również na niej...

Druga sprawa, to w wejściu np. do programy - antywirusowe - avast... piszę na zielono, że "Dostępna jest również wersja rozwojowa 5.0 Home Edition Beta" ... powiedzcie mi proszę - jak mogę zobaczyć tą wersję? Może ja ślepy jestem itp, ale linku do tej wersji nigdzie nie ma...

  #7 03.09.2009 10:31

@Marek: Wyłącz tryb turbo :)
@TRACKER20: Pod napisem "probierz program" masz dostępne menu wyboru w którym możesz wybrać wersję stabilną oraz wersję rozwojową :)

TRACKER20   4 #8 03.09.2009 10:51

No faktycznie... dzięki tomick :) Myślałem, że będzie też jakaś podstrona z wersją beta, a tu sam download...

piotrci   2 #9 03.09.2009 11:21

Wszystko ładnie tylko nie można powiększyć miniaturek zrzutów ekranu programów które są przedstawiane.

  #10 03.09.2009 12:55

Jak nie mogłem zalogować się na Operze, tak dalej nie mogę. Mail do redakcji bez odpowiedzi.

Squonk   2 #11 03.09.2009 16:44

@szulcu
1) Spróbuj się zalogować - nie uda się.
2) Odśwież.
3) Zaloguj się - za drugim razem powinno się udać.

Przydałoby się zrobić coś z dodawaniem komentarzy, bo raz idą, a innym razem jest podobnie jak z logowaniem ;)

  #12 03.09.2009 18:06

Moim zdaniem zamieszczanie programów pod GNU/Linux mija się z celem, przecież każdy i tak instaluje z repo...

Miszkurka2000   16 #13 03.09.2009 18:17

Nie żebym się czepiał ale avatar Pana Docenta to chyba już bardzo stary i Pan Docent wygląda jak w podstawówce na wycieczce (bez obrazy).
Jednak tutaj jest zdecydowanie OK.
http://www.techit.pl/ImagePublications/Imo/wojciech_kowasz.jpg
Taki poważny człowiek jak Pan powinien dbać o swój wizerunek - i nie piszę tego wcale w formie żartu.

  #14 03.09.2009 20:05

@Jamjumetley
Niestety nic to nie daje.

Szyna21   3 #15 03.09.2009 22:12

Cieszę się, że ciągle pracujecie nad nową wersją portalu i ją poprawiacie - sprawia to dobre wrażenie, iż nie spoczęliście na laurach i staracie się dopasować vortal jak najlepiej do potrzeb użytkowników.
Ale nie wiem, czy był sens pisania o nowych programach - z tego, co zauważyłem, to przybyło jedynie ok. 5 programów dla Maca i tyle. Mam nadzieję jednak, że szybko uzupełnicie bazę, chociaż o te podstawowe, najbardziej popularne programy.

Joke_r   2 #16 03.09.2009 22:51

Widać, że ekipa pracuje, bo przez pewien czas nie było podglądu ze strony głównej na najnowsze wpisy na forum. Mnie się nowa wersja vortalu podoba :)

  #17 04.09.2009 22:45

adres dp.mobi jest nieaktualizowany ;) to taka drobna uwaga tylko :)

kk23   8 #18 05.09.2009 16:00

Brawo i powodzenia w rozwijaniu vortalu. Moja prośba > Motywy