ECS Liva Z2L – miniaturowy komputerek ze złączem GPIO dla fanów elektroniki

Strona główna Aktualności
Platforma Arduino to najlepszy przykład użycia GPIO. Źródło: Depositphotos
Platforma Arduino to najlepszy przykład użycia GPIO. Źródło: Depositphotos

O autorze

Firma ECS zapowiedziała miniaturowy komputer Liva Z2L. Na tle wszelkich nettopów czy intelowskich NUC-ów, urządzenie wyróżnia się obecnością wejścia-wyjścia ogólnego przeznaczenia, czyli GPIO. Jest to zatem propozycja dla osób chcących poeksperymentować z elektroniką, podobnie jak na przykład platforma Arduino. Tyle że z mocniejszym procesorem.

ECS Liva Z2L charakteryzuje się wymiarami na poziomie 132 x 118 x 56,4 mm, a dzięki pełnej kompatybilności ze standardem VESA, może zostać zamontowany za monitorem. Z tym że zasilacz wyrzucono na zewnątrz obudowy, ale to standard w przypadku Mini PC.

Sercem tej niewielkiej maszyny jest procesor Intel Pentium lub Celeron z niskonapięciowej serii „Gemini Lake”, chłodzony całkowicie pasywnie i wsparty przez 4 GB pamięci operacyjnej LPDDR4. Co istotne, moduły RAM znajdują się w klasycznych slotach SO-DIMM, więc w razie czego można je wymienić. Ponadto komputer ma 64 GB wbudowanej pamięci eMMC na system i dane użytkownika, a do tego jeszcze złącze SATA dla dysku w formacie 2,5-calowym.

Łączność składa się z gigabitowego Ethernetu i Wi-Fi 802.11ac. Zestaw złącz obejmuje natomiast: cztery USB 3.0, w tym jedno typu C, dwa USB 2.0, D-Sub (VGA) oraz HDMI.

Niestety ECS nie ujawnił kiedy dokładnie prezentowane urządzenie trafi do sklepu, ani ile będzie kosztować. Nie wiadomo też, jak dokładnie rozwiązano kwestię podłączenia interfejsu GPIO. Chodzi o to, czy złącze jest wyprowadzone bezpośrednio z procesora, czy może obsługiwane przez dodatkowy czip. A to zdecydowanie najistotniejsza kwestia w całej tej układance.

© dobreprogramy