Eiger - Windows XP dla starszych komputerów

Strona główna Aktualności

O autorze

W związku z kończącym się 30 lipca 2005 podstawowym okresem wsparcia dla systemów Windows 2000, Microsoft przygotowuje alternatywę dla osób, które nie zamierzają przesiadać się na obecny system Windows XP.

Oferta skierowana jest przede wszystkim dla firm, w których system służyć ma do podstawowych zadań, zaś większość operacji przetwarzanych jest na serwerach. Nowo tworzona okrojona edycja Windows XP Professional o nazwie kodowej "Eiger" (zapowiadaliśmy ją w kwietniu) ma w związku z tym mniejsze wymagania sprzętowe. Do pracy wystarczy jej komputer klasy Pentium z 64 MB pamięci RAM (zalecane 128) i zaledwie 500 MB na dysku twardym. Da to szanse wykorzystania wolniejszych stacji roboczych opartych na Windows 2000 i starszych wersjach Windows, bez potrzeby inwestowania w dodatkowe komponenty wymagane do instalacji nowszej wersji systemu.

W systemie Eiger będzie można bezproblemowo korzystać z infrastruktury firmowej opartej o Active Directory i zachować poziom bezpieczeństwa typowy dla Windows XP. Będą dostępne dla niego wszystkie nowo wydawane aktualizacje, co będzie istotną przewagą nad Windows 2000, do którego od sierpnia publicznie wydawane będą jedynie aktualizacje krytyczne dla bezpieczeństwa. Podstawowymi narzędziami do uruchamiania w systemie Eiger mają być połączenie przez zdalny pulpit oraz przeglądarka internetowa. Do wykonywania bardziej skomplikowanych zadań, takich jak uruchamianie aplikacji biurowych i biznesowych, ta wersja systemu nie będzie się nadawać. Eiger ma szanse wypełnić lukę pomiędzy zwykłymi "ciężkimi" edycjami Windows, a wersjami na urządzenia typu thin-client. Sprzęt wymagany do uruchomienia tych ostatnich wciąż nie osiąga akceptowalnej ceny, aby stosować go masowo.

Eiger nie jest jeszcze w fazie beta, wczesna wersja trafiła jedynie do małej grupy ludzi, którzy mają ocenić i wybrać cechy nowego systemu. Serwis Microsoft Watch dementuje przy okazji wcześniejsze pogłoski o szykowaniu jeszcze jednej, bliźniaczej odmiany o nazwie kodowej Monch (również ta nazwa pochodzi od nazwy szwajcarskiej góry). Monch to jedynie lista funkcjonalności z "listy życzeń", które być może zostaną włączone do nowych edycji systemu. Wersa beta Eigera nie została jeszcze usytuowana w czasie, choć w niektórych źródłach można przeczytać o planowanym terminie wydania jej w drugiej połowie bieżącego roku.

© dobreprogramy
s