Eraser 6.2.0.2992

Strona główna Windows Narzędzia Narzędzia dyskowe i plikowe
Pobierz​ program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Eraser to darmowe narzędzie do całkowitego usuwania plików i folderów z dysku twardego tak aby nie było możliwe ich odzyskanie (jak ma to miejsce przy normalnym kasowaniu plików).

Umożliwia kasowanie plików ze wszystkich dysków pracujących w standardach IDE i SCSI (także pracujących w trybie RAID), z systemami plików FAT16, FAT32 lub NTFS. Obsługuje ponadto dyskietki, dyski sieciowe, płyty CD-RW i DVD-RW. Oprócz trybu "na życzenie" (On-Demand), zaawansowanym użytkownikom program daje możliwość tworzenia cyklicznych zadań (Sheduler), które można wykorzystać np. do całkowitego kasowania niepotrzebnych plików po codziennej pracy.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

darmowe, bezpieczne i nieodwracalne usuwanie danych, również z wolnej przestrzeni dyskowej, możliwość wyboru wielu metod, planowania zadań
w niektórych aspektach niestabilne działanie, wymaga wiedzy od użytkownika
ocena użytkownika
27.08.2010 16:11 • Recenzja do wersji 6.0.7.1893

Niewielu użytkowników komputera zdaje sobie sprawę ze sposobu zapisu danych na nośnikach. Tylko nieco większa grupa użytkowników wie o tym, że usunięcie danych z dysku, a nawet jego sformatowanie faktycznie nie usuwa danych z nośnika magnetycznego i można je stosunkowo łatwo odtworzyć.

Dotychczas opracowano kilkanaście metod tzw. zamazywania danych. Właściwie ich nadpisywania innymi, stąd popularne określenie „zerowania dysku” w odniesieniu do procesu nadpisywania danych konkretnych wzorcem. (w tym wypadku zerami)

Eraser jest programem, który pozwala na wykorzystanie praktycznie wszystkich metod nadpisywania. Istotnym dla bezpieczeństwa danych jest fakt, iż możemy usuwać zarówno pojedyncze pliki, większe zbiory danych, całe partycje, a także wolne miejsce na dysku wraz z przestrzenią między poszczególnymi sektorami (cluster tips).

Skuteczność procesu usuwania danych zależy w dużej mierze od wybranej metody i serii (ilości powtórek). Analogicznie zwiększa się również czas oczekiwania na zakończenie. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że odzyskanie danych będzie praktycznie niemożliwe lub graniczyło z cudem (nawet po wielokrotnym nadpisaniu danych istnieje teoretyczna szansa na ich odzyskanie) warto wykonać usuwanie przy pomocy metody z serią przynajmniej 4-5 powtórek (passes). Według Gutmanna, twórcy metody z 32 powtórkami, stosowanie większej ilości jest bezcelowe.

Jedno jest pewne. Eraser nie jest programem dla każdego i przez wielu użytkowników jest traktowany z dużą dozą ignorancji. W niektórych sytuacjach trzeba poradzić sobie z problemami, których rozwiązanie sprawi kłopot użytkownikowi z niedostateczną wiedzą, co w konsekwencji może doprowadzić do przykrych skutków. Warto jednak pamiętać o tym, iż program jest wciąż rozwijany, dlatego chcąc go używać trzeba poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z jego dokumentacją, skorzystać z wersji rozwojowych, do których na bieżąco wprowadza się poprawki, a ewentualne problemy zgłaszać do bugtraq'a lub dyskutować na forum. W zamian otrzymujemy bardzo solidne narzędzie do bezpiecznego usuwania danych, niezależnie od celu i sposobu wykorzystania.