FIFA przegrała mecz o honor z pirackimi transmisjami z Mundialu

FIFA przegrała mecz o honor z pirackimi transmisjami z Mundialu

26.06.2018 16:14

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to nie tylko walka o puchar. To także ogromne przedsięwzięcie marketingowe i walka z nieautoryzowanymi źródłami transmisji rozgrywek. W tej ostatniej FIFA przegrywa.

Google otrzymał wniosek o usunięcie z wyników wyszukiwania kilkudziesięciu stron, naruszających prawa do transmisji meczów, wysłanych na rzecz federacji. Nie ma w tym nic dziwnego. Chętnych do oglądania rozgrywek nie brakuje, a piraci nie śpią. W końcu trwa jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w roku. Nadawcy, zarówno ci z licencją, jak i naruszający prawa do transmisji, liczą na milionowe przychody z transmisji.

Efektem ubocznym wydarzenia jest też wysyp instrukcji korzystania z VPN-ów do obchodzenia blokad geograficznych. W ten sposób internauci mogą uzyskać dostęp do źródeł transmisji niedostępnych w ich krajach, często za darmo.

Fragment zgłoszenia FIFA, TorrentFreak
Fragment zgłoszenia FIFA, TorrentFreak

Google jednak nie podjął działań w tej sprawie. Dlaczego? Być może z powodów formalnych. Na liście dostarczonej przez NetResult, pełnomocnika FIFA w tej sprawie, znalazły się strony bardzo różne. Oczywiście ujęte zostały strony dobrze znane z takich naruszeń, jak ZorroStream czy TheFirstRow. Ponadto lista zawiera też kilka stron z instrukcjami konfiguracji VPN-ów, pozwalających dostać się do transmisji z innych krajów, w tym ExpressVPN i BestVPN. Wisienką na torcie jest obecność na liście źródeł zupełnie legalnych, jak kanadyjski Sportsnet, należący do Rogers Media, oraz amerykański FuboTV (inwestycja AMC Networks, 21st Century Fox i Sky). NetResult nie może komentować pojedynczych zgłoszeń, ale widać, że lista nie została przemyślana ani sprawdzona.

Google nie wyjaśnił swojej odmowy, ale najwyraźniej to postępowanie jest słuszne. Zawiadomienie o naruszeniu praw autorskich jest prawdopodobnie zbyt ogólne i usiane błędami, by usuwać wymienione w nim strony. Trudno też powiedzieć, czy za naruszenie praw autorskich można uznać instrukcję konfiguracji VPN-ów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)