Facebook pozwoli odzyskać hasła do innych serwisów – czy to ratunek dla zapominalskich?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Gdy zapomnimy hasła do serwisu, z którego korzystamy, zwykle pozostają nam dwa wyjścia. Albo podajemy e-mail, za pomocą którego rejestrowaliśmy się do serwisu, a wówczas dotychczasowe hasło zostaje zresetowane i pocztą otrzymujemy nowe, albo też musimy prawidłowo odpowiedzieć na ustawione przez siebie pytanie bezpieczeństwa.

Zawsze jednak istnieje niebezpieczeństwo, że nasz e-mail przejęli hakerzy, nie pamiętamy, jakie pytanie ustawiliśmy czy też zapomnieliśmy jakiej udzieliliśmy przed laty odpowiedzi. Na szczęście z pomocą przychodzi nam niezawodny Facebook. Serwis, do którego prawdziwy internauta hasła nie zapomni.

Pracownicy rzeczonego Facebooka zauważyli, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w internecie i zaoferowali nam pomoc. Stworzyli wiec opensource'owy protokół Delegate Recovery, dzięki któremu możemy powiązać nasze facebookowe konto ze wszystkimi witrynami, z jakich korzystamy i jeśli zapomnimy hasła do którejś z nich, wystarczy, że zalogujemy się do swojego konta na Facebooku i szybko odzyskamy dostęp do zapomnianego konta.

Nowy protokół został umieszczony na GitHubie, który zresztą jest pierwszym, który z protokołu skorzysta. Od jutra możliwe będzie odzyskiwanie haseł do GitHuba po zalogowaniu się na Facebooka. Oczywiście paranoicy będą twierdzić, że stworzenie jednego centralnego miejsca, z którego ma się dostęp do wszystkich innych, nie jest zbyt rozsądnym pomysłem. Toż to lep na cyberprzestępców. Jednak i na to jest rada.

Mam nadzieję, że naprawdę ufasz Facebookowi – mówi Brad Hill, zatrudniony u Marka Zuckerberga jako inżynier ds. bezpieczeństwa. Przede wszystkim jednak, otwieramy ten protokół. Użytkownik będzie mógł wybrać dowolne konto, nie tylko to na Facebooku, jako miejsce bezpiecznego odzyskiwania dostępu do innych serwisów – dodaje Hill.

© dobreprogramy