Plex – wyciek danych. Hakerzy przejęli hasła użytkowników

Plex – wyciek danych. Hakerzy przejęli hasła użytkowników

Wybór serwisów streamingowych w aplikacji Plex
Wybór serwisów streamingowych w aplikacji Plex
Źródło zdjęć: © Plex
26.08.2022 10:12, aktualizacja: 26.08.2022 10:35

Plex padł ofiarą hakerów, którzy uzyskali dostęp do bazy danych użytkowników. Serwis informuje, że w ręce cyberprzestępców wpadły krytyczne informacje na temat użytkowników. Sytuacja jest poważna i wymaga natychmiastowej reakcji.

Hakerzy uzyskali dostęp do jednej z baz danych Plexa. W ich ręce wpadły informacje na temat części użytkowników serwisu, w tym adresy email oraz hasła. Na szczęście te ostatnie są zaszyfrowane w formie hashów, dzięki czemu hakerzy nie mają dostępu do kont. To jednak wkrótce może się zmienić, bo prędzej czy później cyberprzestępcy będą w stanie złamać szyfrowanie i uzyskać dostęp do haseł.

Plex zhakowany. Serwis radzi zmienić hasło

Wyciek dotyczy jedynie części użytkowników Plexa, ale serwis radzi, by wszyscy jego klienci zmienili hasła na nowe. Informacja na ten temat została rozesłana do użytkowników w formie e-maili, gdzie podano też wszystkie najważniejsze szczegóły na temat ataku:

Wyciek danych z Plex. Pierwsza część wiadomości
Wyciek danych z Plex. Druga część wiadomości

Plex informuje, że udało się wykryć i załatać lukę bezpieczeństwa, przez którą hakerzy uzyskali dostęp do bazy danych użytkowników. Firma radzi, by zadbać o bezpieczeństwo konta, co można zrobić korzystając z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Warto też regularnie zmieniać hasła i śledzić informacje na cyberbezpieczeństwa oraz wycieków danych.

Czym jest Plex?

Plex to serwis umożliwiający streamowanie multimediów (filmów, zdjęć, muzyki) na niemal każde urządzenia. W Polsce nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak w Stanach Zjednoczonych, ale wciąż ma wierne grono użytkowników. Wyciek danych może zniechęcić część osób do korzystania z serwisu, choć pamiętajmy, że podobne wpadki zdarzają się dość często, a ofiarą hakerów padają różne firmy – nawet te największe, jak Facebook czy Twitter.

Tomasz Bobusia, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)