Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ubuntu 12.04 LTS - subiektywnie

Na jednym z blogów redakcyjnych przeczytałem reklamę - recenzję Ubuntu 12.04 LTS. Jedynym zastrzeżeniem do nowego wydania Ubuntu było to, że system czasami odmawiał posłuszeństwa i wystarczyło go zrestartować by znów cieszyć się z jego dobrodziejstw.

Wydanie 12.04 ma wsparcie aż do 2017 roku. To szmat czasu. W wydaniu poprzednim (11.10) walczono z apetytem na prąd, ociężałym Unity w wersji 4.0 . Właśnie Unity wywołało sporo kontrowersji. Po pewnym czasie przyzwyczajono się do nowego GUI systemu. W wersji 12.04 LTS Unity spisuje się nieźle. Jest szybkie. Skróty klawiszowe ułatwiają nawigację, ale co zadziwiające panel Unity jest doklejony na stałe i zabiera sporo miejsca po lewej stronie. Aplikacje go nie zasłaniają. Oczywiście w ustawieniach pojawiła się opcja automatycznego ukrywania paska bocznego, ale działa ona także na samym pulpicie i czasami jest ciężko przywołać pasek Unity. Po za tym wprowadzono HUD. W skrócie: Wciskasz lewy ALT wpisujesz komendę, a HUD wyszukuje w uruchomionych aplikacjach odpowiedniej komendy, opcji etc. Hipotetycznie myszka idzie w odstawkę. Praktycznie szybciej wybierzesz z menu odpowiednią funkcję niż wpiszesz jej nazwę i wybierzesz ją z wyszukanych przez HUD poleceń.

Jedną z bardziej zauważalnych zmian jest brak opcji hibernacji. Zrezygnowano z niej ponieważ okazała się powolna i zawodna. Wyłączenie opcji hibernacji jest zaskakującym posunięciem. Kolejny problem istnieje w pakietach odpowiedzialnych za obsługę modemów. W Ubuntu 12.04 nie zapisują się zmiany jasności monitora. W najnowszej wersji LMDE 201204 modem Alcatel OT-X221S działa bez problemu. W Ubuntu nie działa.

Kernel w wersji 3.2 wprowadza obsługę nowszego sprzętu. Nie eliminuje problemów z wysokim poborem energii. Nadal istnieje problem z poprawną obsługą NVIDIA Optimus i AMD Brazos. Nadal istnieje problem z pełną obsługą ACPI urządzeń przenośnych.
Miłośnicy Ubuntu zapewne zaczną bronić kolejnego wydania i zachwycać się nowinkami w systemie.

Wielka szkoda, że producenci sprzętu i oprogramowania nie traktują poważnie środowiska OpenSource.

Dopóki programiści nie uporają się z problemami zalecam zapoznanie się z OpenSUSE 12.1 lub LMDE. 

linux

Komentarze

0 nowych
skandyn   10 #1 01.05.2012 18:48

Jeśli chodzi o panel boczny, to można go sobie zmniejszyć prawie o połowę, bo właśnie ja mam tak zrobione, a dlatego, że po prostu jest za duży. Poza tym pasuje mi, że jest domyślnie doklejony na stałe, ponieważ tak jest dla mnie wygodniej.

Warto również wspomnieć, że czas instalacji Ubuntu 12.04 na dysku jest szybszy, aniżeli w poprzedniej wersji 11.10.

Moim zdaniem najnowszy Ubuntu to ogólnie dobry i nowoczesny systemik, który u mnie chodzi tip-top . Oczywiście byłoby jeszcze piękniej, gdyby wreszcie zrobili kernel pod hybrydowe karty graficzne.

Pozdrawiam.

FadeMind   9 #2 01.05.2012 18:52

@skandyn

Zmiana rozmiaru dasha była już w poprzednich wersjach. :)

mentorious   4 #3 01.05.2012 22:10

No niestety, pod poborem energii muszę się również podpisać jako wieloletni uzytkownik Debiana i Ubuntu. W moim przypadku jest akurat problem z chłodzeniem, ale znajomy po aktualizacji tez strasznie narzeka na grzanie. Rozumiem wiekszy pobór mocy, bo środowiska sie rozwijają, ale spieprzyć zarządzanie energią w lts'ie.. po części wina twórców kernela, bo od wersji 3.0.0 jest coraz gorzej z poborem mocy, ale po części tez Canonical, bo w tym temacie nie wiele działali.

Niby Ubuntu odkrywa nowe horyzonty, jest najpopularniejszą dystrybucją linuksową ale samo pod sobą kopie dołki tworząc wersję na telewizory, androidy zamiast dopracować porządnie wersję desktopową. Nie wiem czy widziałeś plan prac Canonical, natknąłem się na niego przypadkiem. LTS zawiera o niespełna tysiąc zadań wykonanych mniej niż było to planowane. Coś czuję, że historia zatoczy koło i znów wersja *.10 będzie mocniej dopieszczona niż *.04.

FadeMind   9 #4 01.05.2012 23:11

@mentorious

Podstawowy problem Linuksa jako kernela jest taki, że producenci sprzętu - szczególnie urządzeń przenośnych - go lekceważą. W zasadzie pełną zgodność ma tylko Windows pod warunkiem doinstalowania dedykowanych sterowników do obsługi ACPI, które nie są dostępne na każdą wersję Windows (sic!) . Technologie hybrydowe to temat rzeka. NVIDIA i AMD umywają ręce.

Canonical to tylko firma zbijająca kokosy na pomocy technicznej i sprytnemu marketingowi. Gdyby nie pomoc Intela, DELL-a czy HP, Ubuntu nie byłby aż tak rozpoznawalny. Problem w tym, że ze statystyk Fundacji Linuksa najwięcej do kodu kernela dopisuje sam MS. Canonical jest podajże na 4. miejscu.

Oczywiście nie chodzi tutaj o statystyki a o rzetelność w tym co się robi i jak to się robi.

Przeglądając Launchpad.net widać coraz to nowe błędy, których nie było wcześniej. Zamiast skupić się nad kontrolą jakości oprogramowania w Ubuntu, deweloperzy zwyczajnie wprowadzają kolejne rewolucje by ominąć kolejny problem (np. hibernacji).

System tworzony przez miliony bez właściwego zarządzania jest skazany na loterię. Oczywiście system jest "darmowy". Jest to szlachetne. Tylko czy przypadkiem nie zapomina się w tym momencie o jakości wykonania?

Kiedyś poruszyłem podobny wątek wobec bugów w KDE i GNOME i zaproponowałem połączenie najlepszych rozwiązań z kilku liczących się środowisk graficznych w celu stworzenia jednego, który będzie spełniał określone jakościowo cele. Spotkałem się z oburzeniem i zdziwieniem ze strony forumowiczów. Linux to wolność wyboru przede wszystkim - tak mi odpowiedziano w skrócie.

lucas__   13 #5 01.05.2012 23:36

@FadeMind
"Problem w tym, że ze statystyk Fundacji Linuksa najwięcej do kodu kernela dopisuje sam MS. Canonical jest podajże na 4. miejscu."

Hee? Najwięcej jeśli chodzi o wkład ma Red Hat i Intel, MS znalazł się w ostatnim zestawieniu bo biedaki prawie przez 2 lata męczyli się ze swoim hyper-v. Przy czym było to około 1% wszystkich zmian. Canonical nie ma i nigdy nie było w tym zestawieniu. Po prostu uważają, że kernel działa na tyle dobrze, że ich zaangażowanie byłoby zbędne.

"Kiedyś poruszyłem podobny wątek wobec bugów w KDE i GNOME i zaproponowałem połączenie najlepszych rozwiązań z kilku liczących się środowisk graficznych w celu stworzenia jednego, który będzie spełniał określone jakościowo cele."

Idąc tym tokiem myślenia powinno zostać tylko KDE bo w końcu powstało wcześniej niż GNOME ;p Mimo to do nie dawna sytuacja była prosta, mieliśmy 2 dominujące środowiska (KDE, GNOME). Teraz z kolei na bazie GNOME powstało już co najmniej kilka, co uważam za kompletną stratę czasu i zasobów.

foreste   16 #6 02.05.2012 01:35

J polecam na zywca ARCHLINUX ;)
bo jako ze linux najlepiej przezył zmianę kontrolera sata a windows zdechł :).

MaRa   9 #7 02.05.2012 09:04

@FadeMind - linuksa nie tworzą miliony. Zarządzanie też jest, w projektach opensource istnieje ścisła hierarchia i podział obowiązków. Ale czy właściwe, to raczej nie - tam są sami programiści. Natomiast duże komercyjne programy tworzy się w nieco inny sposób - najpierw są prowadzone badania marketingowe rynku, potem opracowywane założenia, wstępne projekty, zatrudniani również graficy i specjaliści od ergonomii, programiści są tylko jednymi z członków całego zespołu. Apple nawet zatrudnia psychologów do projektowania pudełek, aby przyjemnie się je otwierało.

oprych   14 #8 02.05.2012 09:24

Niestety jak zawsze pod Ubuntu bateria działa wyraźnie krócej niż pod Win7, ale mnie osobiście jeszcze bardziej denerwuje fakt, że nowe Ubuntu jest wyraźnie wolniejsze od Seven.

Widać to szczególnie przy uruchamianiu programów, opóźnienie jest u mnie bardzo zauważalne.
Fakt, że akurat laptop na którym pracuje demonem szybkości nie jest, ale 2GB RAMu i dwurdzeniowy procesor nie dają rady.

Już myślałem, że to z uwagi na wersję - 64, ale po zmianie na 32 nie zauważyłem poprawy :(

command-dos   18 #9 02.05.2012 09:46

@FadeMind - to ciekawe, bo mi się panel boczny chował, choć nie zawsze po schowaniu wyłaził dając myszkę na lewo, co mnie trochę zdziwiło i uznałem to za mały bug... Dodam, że system jest po aktualizacji, nie wgrywany na nowo.
Generalnie, czy to w linuksach, czy w windowsach hibernację omijam szerokim łukiem - jakoś zawsze miewałem z tym problemy - dla mnie nieistotna zmiana.
Jeśli chodzi o pobór mocy i grzanie się sprzętu, to obserwuję to już począwszy od kernela 2.6.30 (a nie wiem, czy nie trochę wcześniej) i szczerze powiem, że strasznie mnie to drażni - tutaj canonical mógłby się faktycznie popisać i dodać coś od siebie...
Z tego co patrzę po tym lunchpadzie i modemmenager, to mi się wierzyć nie chce ;) oby to zostało naprawione czym prędzej...
I na rozluźnienie odnisę się do: "Wielka szkoda, że producenci sprzętu i oprogramowania nie traktują poważnie środowiska OpenSource." - no, niestety, ale przy dzisiejszej zasadzie funkcjonowania rynku i powszechnym konsumpcjoniźmie, to zbytnio nie mają wyjścia: http://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence#Planned_obsolescence_in_software i na dodatek polecam: http://www.dobreprogramy.pl/Teoria-Spiskowa-planowane-postarzanie-produktu,Blog,..., gdzie dowiedziałem się o filmiku o spisku żarówkowym (moim zdaniem, to żadna teoria)...

Nazir50   4 #10 02.05.2012 10:01

LTS to knot i porażka.
Jak można taki bubel wydać... o dalszych problemach nie wspominam bo już piszą inni na forach o brakach i problemach aktualizacji do tego lts.

eloaders   4 #11 02.05.2012 10:03

@an.szop
Czyli według ciebie tylko dla linuksa społeczność powinna sama tworzyć sterowniki a dla Mac Os i Windows producent sprzętu?

Nazir50   4 #12 02.05.2012 10:26

@"eloaders"
Społeczność powinna już dawno skonczyć z bzdurami wydawania dla zabawy 600 odmian beta distro bo nigdy nie bedą w zainteresowaniu producentów sprzętu.

  #13 02.05.2012 10:41

Tak jak zauważył autor nowe Ubuntu ma kilka wad, ale myślę że szybko zostaną one usunięte.
Ja przeszedłem z 10.04 więc nie mogę się wypowiadać co do innych systemów z rodziny ubuntu. 10.04 sprawował się u mnie w domu jak i w firmie bardzo dobrze jednak trzeba było iść na przód. Na początku dziwne wrażenie wszystko jakieś inne ale teraz już jest ok.
*****

  #14 02.05.2012 10:45

noooo proszę, tworząc jedną max. trzy dystrybucje pojawiają się zdecydowanie większe możliwości pokonania windowsa i bezproblemowego działania na większości urządzeń, w tym na laptopach; jak można czekać na poprawę zużycia energii, jak oficjalnie mówi się o wsparciu od jajka 3.3; jak można polecać LMDE czy susła, jak pierwsze to wersja głęboko testowa a nawet częściowo niestabilna (przykład chromium w v. 20), a drugie jest z jeszcze starszym numerem jajka i pobór energii jest również duży (można całkiem zablokować drugą kartę, ale to nie rozwiązuje kłopotu); niestety "Twoje kernele" też nie są wybitnie stabilne, a nawet rozmawiając o nich na LGUL, wszyscy przestrzegają przed instalacją; czytajcie blogi developerów i oficjalne komunikaty przynajmniej, nie jakieś "pseudo porady" na forum bo osiwieć można, poza tym testować można, a nawet trzeba ale wynik będzie adekwatny do własnego modelu komputerka i nie rozwiązuje całości

  #15 02.05.2012 11:18

@oprych Masz sterowniki do graficznej Nvidia w wersji 295.40 ?? Jeśli tak to wina Nvidii poczekaj parę dni na aktualizację sterowników i powinno to rozwiązać Twój problem.

FadeMind   9 #16 02.05.2012 11:28

Panowie nie chodzi o to by wydać jedno słuszne środowisko X tylko by połączyć siły i dzielić się innowacjami. Wiadomo, że Linux to wolność wyboru, konfiguracji etc. Jednak istnieje poważny problem z jakością oprogramowania i obsługi sprzętu. Pomijam sprzęt serwerowy i inne profesjonalnie zastosowania Linuksa, gdzie ten system sprawdza się znakomicie. Dla przeciętnego użytkownika istnieją problemy z obsługą jego modemu, konfiguracją monitora, poborem energii przez sprzęt czy brak możliwości korzystania z konkretnego programu.

BTW.

Właśnie konfiguruję openSUSE 12.1 KDE x86. Jest o niebo lepiej niż w systemie od Canonical...

  #17 02.05.2012 11:32

@RaveStar - Tobie nigdy nic nie działa na windzie, natomiast wszystko działa gdy instalujesz linuxa-proste. Nie chcę nawet pytać co to za laptop i jakim cudem Ty (lub ci którzy Ci go udostępnili) wybrałeś właśnie taki który się gotuje już w trakcie ładowania desktopu - niech pozostanie to Twoim sekretem, lub Twojej firmy.

  #18 02.05.2012 11:58

zamiast ubuntu proponuję xubuntu. wszystko konfigurowalne, paski się chowają zgodnie z ustawionymi opcjami. ja jakoś (w przypadku xubu) nie widzę zasadniczej różnicy pomiędzy wersjami. może jedna - nagle zaczęły pojawiać się jakieś błędy (m. in. przy konfiguracji menu głównego).
osobiście uważam, że wydawanie dystrybucji co pół roku, to zbyt szybko. za wydaniami nie nadąża dokumentacja. help w xubu odwołuje się do poprzedniej wersji. a porządnego manuala nie ma. nie chcę czytać helpów z ekranu. chciałbym mieć podręcznik. podręcznik pdfowy niby jest (http://ubuntu-manual.org/) ale oczywiście do wersji poprzedniej i w jedynie słusznym języku. wolałbym wolniejsze tempo, ale wszystko zrobione z głową.

Nazir50   4 #19 02.05.2012 12:24

@"FadeMind"
A Ja właśnie od nowa instaluję 11.10 Ubuntu bo aktualizacja do LTS to porażka jaki knot został udostępniony w menadzer aktualizacji.
Brak wyboru aktualizacji do własnej wersji tylko lts.
Aktualizacja do LTS uszkadza startupmenager i inne problemy z brakiem aplikacji w centrum które były wcześniej zainstalowane dla 11.10.

Od 4 lat miałem aktualizację bez problemów a tutaj 12.04 LTS taki knot wychodzi.

adriano765   6 #20 02.05.2012 12:32

A wam ubuntu 12.04 bez problemów obsługuje pendrivy?

Soren   8 #21 02.05.2012 12:38

Zachowanie dasha jest jakieś dziwne w 12.04. Wcześniej chyba była opcja by aplikacje go przykrywały ale by był na pulpicie był stale. Tutaj albo w te albo we wte.

tux35   6 #22 02.05.2012 12:59

"Dopóki programiści nie uporają się z problemami zalecam zapoznanie się z OpenSUSE 12.1"

OpenSUSE 12.1? Na KDE bardzo wolno działa i jest niestabilny (na komputerze z 512 MB RAM)!

oprych   14 #23 02.05.2012 13:08

@tux35
To zobacz sobie Ubuntu 12 na tym sprzęcie, skoro 2GB to mało dla niego :P

eloaders   4 #24 02.05.2012 13:33

@adriano765
W najnowszych kernelch jest pojawiają się błędy z usb_storage.

@an.szop
Może i nie zrozumiałem ale nawet nie postarałeś się wyjaśnić.

@Nazir50
Są dystrybucje czołowe jak Debian, Fedora (Redhat), SUSE itd. Jest też kilka innych independent. Duża ilość bazuje przeważnie na jakiejś pierwszoplanowej. Więc z dystrybucjami jest jak w filmach, są role pierwszoplanowe, drugoplanowe oraz statyści.

@ALL
Ja osobiście mam wszystko w 4 literach do do działania Linuxa. Ważne że u mnie działa i dla mnie popularność Linuxa jaka jest teraz w zupełności mi wystarcza a nawet jestem przeciw większemu rozwojowi linuxa na Desktopach. Używam go a nie windowsa ponieważ mi wystarcza i nie ogranicza jak Windows którego kiedyś także używałem nie mając pojęcia czym jest Linux.
Więc znam 2 strony, Stronę windowsa i linuksa i w możliwościach to Linux jest u mnie na 1 miejscu.

tomimaki   6 #25 02.05.2012 13:45

@an.szop
"Czy Wy uważacie, że każda firma będzie Wam za darmo coś robiła, bo parę osób chce z tego korzystać."
Czyli według ciebie użytkownicy linuksa dostają sprzęt za darmo i jeszcze oczekują wsparcia?

Nazir50   4 #26 02.05.2012 13:54

@"adriano765"
Modemy 3G już były obsługiwane od 9.04 bez kombinowania jak w Xtreme2.
Nie pisz bzdur...korzystam od kilku lat non-stop z Ubuntu jak było tylko Gnome2.

@"Soren"
U mnie po aktualizacji 3 razy odesłał lts zgłoszenie błędów.
Dash trochę inaczej się zgłasza i szybciej wyszukuje a dostęp do listy programów jest teraz na dole ale gorszym problemem jest brak aplikacji które wcześniej miałem zainstalowane i obecny ich brak w centrum.
Miałem Ubuntu tak skonfigurowane aby jak najwięcej sprawiało problemów do tego co mam pod MSwin.
Wszystko nowy LTS rozwala i porażka...
Musiałem po 4 latach zrobić kasację 12.04 lts który uszkodził Grub i wybór MSwin jako domyślny...
Teraz właśnie kończę ponowną instalkę 11.10 i nigdy więcej wydania LTE 12.04.

oprych   14 #27 02.05.2012 13:56

@tomimaki
Ale z drugiej strony można odbić piłeczkę - jeśli na sprzęcie nie ma obsługi linuksa, to musisz się liczyć z tym, że pod tym systemem nie działa. To tak jakbyś kupił komórkę z Androidem, a następnie byłbyś zły bo nie można zainstalować na niej system od Microsfotu

kokko   2 #28 02.05.2012 14:21

Właśnie chciałem zainstalować ubuntu 12.04 na kilka lat, ale widzę że są problemy. Czy w takim razie lepiej zainstalować 11.10?

FadeMind   9 #29 02.05.2012 15:06

@ kokko

Zainstaluj 11.10 do czasu kiedy Canical poprawi 12.04 LTS (o ile tak będzie).

Soren   8 #30 02.05.2012 15:12

A ja mimo wszystko polecam kokko instalacje 12.04
Moim zdaniem lepsze wydanie niż 11.10

FadeMind   9 #31 02.05.2012 15:20

Ile ludzi tyle opinii :D Decyzja należy do Ciebie :P

Nazir50   4 #32 02.05.2012 15:45

@"Soren"
W czym jest lepsze 12.04 LTS od 11.10 bo albo nie wiesz o co chodzi albo nie masz pojęcia o czym mowa albo widziałeś tylko LTS z cdlive bo jestem przekonany na 100% jak czytam takie bzdury typowe dla osób które mają linux do zabawy i co chwila inne distro.

Ja nie używam lina do klikania głupot i spamowania jak Ty ale Ubuntu ma mi w pewnym stopniu zastępować MSwin. Czyli mają działać programy które będą namiastką zamienników dla MS.
Na dziś programy jak aMSN już nie działa pod nowym LTS a KMess to zupełnie coś innego.
Startupmenadzer z 11.10 również już dla 12.04LTS nie działa a co to oznacza to Ja wiem i inni co mają więcej pojęcia o GNU/linux.

Nie będę wymieniał innych problemów z programami i błędami systemu bo w ciągu 2 godzin miał kilka zamrożeń i inne błędy które zostały zgłoszone auto do programistów z mojej maszyny.

Właśnie skończyłem częściowa konfigurację tego co miałem wcześniej... straciłem 5godz. aby linux wrócił na dysk i nadawał się do użycia...
Przez 10 lat nie straciłem tyle czasu na żaden MSwin. i pierdzielenie się po aktualizacji... ile zabawa z linux się sprowadza bo tak środowisko studentów za free przykłada się do wydania aktualizacji i nowego GNU/linux.

command-dos   18 #33 02.05.2012 15:59

@kokko - zdejmij z sieci livecd 12.04 i zobacz, czy Ci odpowiada oraz czy wszystko czego używasz działa odpowiednio. Jeśli tak, to instaluj, jeśli nie, to pozostań przy 11.10.

Jeśli chcecie stabilności, to proponuję przesiadkę na Debian Stable, bo ci co narzekają widać nie wiedzą, jak działa rozwój wolnego oprogramowania. Dla przypomnienia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ubuntu - "Ubuntu opiera się na na dystrybucji Debian (w wersji Sid)..." - jak widać, ubuntu opiera się na wersji debiana, w której nie są eliminowane pakiety nawet z błędami o priorytecie serious (jak choćby w debian testing). Ten kto nie liczył się z problemami zaraz po wydaniu, ten (wstaw tutaj odpowiednie określenie)...

Nazir50   4 #34 02.05.2012 16:26

@"command-dos"
Nowy problem polega na tym że w centrum wyleciały programy które są przydatne a są nadal jak dziś widzę dla 11.10 , po aktualizacji programy z których Ja korzystam już nie były dostępne dla 12.04... z cdlive tego nie sprawdzisz.

Frankfurterium   10 #35 02.05.2012 17:14

Czytając te wszystkie komentarze, gdzie to nie działa, to jest złe, a to się nie podoba, można odnieść wrażenie, że -buntu to nieużywalna, skrajnie zabugowana dystrybucja, z której korzystają jedynie masochiści. Jak wiele osób wspomniało, Linuks to wolność. Albo niektórzy przesadzają, albo są przywiązani do niespełniającego oczekiwań produktu jak, nie przymierzając, wyszydzani userzy Windowsa...

Dziwi mnie też niechęć twórców do modelu rolling release. Na zmiany nie tylko trzeba czekać do wydania nowej wersji, ale często nagromadzi się ich tyle, że stają się mniejszą lub większą rewolucją i trzeba czasu, żeby się do nich przyzwyczaić (jak było z Unity; Po premierze - beznadzieja; po kilku miesiącach - całkiem fajnie). Gdyby poprawki i zmiany wrzucać od razu 'kiedy będą gotowe', system szybciej stawałby się używalny, a dzięki stopniowemu wprowadzaniu zmian nie byłoby tyle krzyku.


I tak btw.
"tworząc jedną max. trzy dystrybucje pojawiają się zdecydowanie większe możliwości pokonania windowsa"
Lol, wut? Trzymając się kryteriów ilościowych, Linuks póki co nie może nawet _nawiązać walki_, a o 'pokonaniu' to przez najbliższe x, x-naście lat nie ma co nawet snuć marzeń.

FadeMind   9 #36 02.05.2012 17:48

@Frankfurterium

Wydania ciągłe >> LMDE (bazuje na Debianie Testing), Debian Testing/Sid, Arch, openSUSE (Tumbleweed).

Wybór jest spory :)

kokko   2 #37 02.05.2012 19:22

Dzięki, pozostanę w takim razie przy 11.10

command-dos   18 #38 02.05.2012 20:05

@Nazir50 - hmmm, ciekawe, a które to programy, tak z ciekawości zapytam? BTW, przydałby się jakiś obszerniejszy opis w zjadliwej formie, czym różni się 12.04 od poprzednika... Na razie nawet nie pokusiłem się o szukanie, ale chyba to zaraz nastąpi ;)

FadeMind   9 #40 02.05.2012 22:22
  #41 02.05.2012 23:07

@Frankfurterium
Dla mnie rolling release to przeciwieństwo stabilności.

  #42 03.05.2012 01:14

@Soren | 02.05.2012 21:33
Ubuntu 9.10 było dosyć udane - działało bez zarzutu, a raczej bez większych problemów. No ale przyznam, że najnowsze wydanie Ubuntu z XFCE na pokładzie zrobiło na mnie dobre wrażenie - pomijając fakt, że przespałem dwa poprzednie wydania - a 10.04 czasami "potrafiło się dosyć dziwnie zachowywać" (czyt. system potrafił po prostu nie wstać w trakcie odpalania komputra).

Nazir50   4 #43 03.05.2012 08:40

@"Soren"
Tak myślałem że twoja wiedza o Ubuntu 12.04 i innych distro to YT i cdlive :D
http://youtu.be/5Fyar4wJ3-Y

Przypominasz mi syna 14 lat mojej koleżanki... podobnie mówi jak Ty.

Nazir50   4 #44 03.05.2012 08:46

@"Soren"
A jak dla Ciebie Ubuntu 12.04 lts jest takie super to dlaczego korzystasz z MSwin7 bo hipokryzja pełną parą tryska.
Człowieku nie kompromituj się przynajmniej bo nie potrafisz nawet zainstalować Ubuntu na dysku jak inni jak czytam na forach tych specjalistów twojego kalibru. :D

Soren   8 #45 03.05.2012 09:46

haha jak nie wiele trzeba wysiłku, jak łatwo można kogoś sprowokować tekstem w APOSTROFACH lol żałosne

Nazirku50 gdy ja instalowałem pierwszy raz linuksa/ubuntu to ty na chleb mówiłeś wieszak i nie wiedziałeś co to linux (jakieś 8 do 10 lat temu) więc nie wymądrzaj się bo za cienki w uszach jesteś ;)

Soren   8 #46 03.05.2012 09:57

Nie do końca rozumiem co się większość z was tak spina w temacie które ubuntu jest lepsze. 12.04 lepiej działa na moim lapku i subiektywnie uważam je za bardziej dopracowane a wy zachowujecie się jak dzieci którym ktoś zabrał grabki z piaskownicy. Dorośnijcie / wyjdźcie z domu zamiast podawać linki do głupich filmików na YT bo nie wiem czy mam się śmiać czy płakać z tego powodu na prawdę ;)

FadeMind   9 #47 03.05.2012 10:10

Nazir50 gratuluję . Jesteś Trollem Profesjonalnym ;)
Koniec uszczypliwości Panowie :P

Soren nie twierdzę, że Ubuntu 12.04 jest zepsute do szpiku kości, ale fakty związane z problemami, które pokrótce wymieniłem są irytujące, odpychają od używania Ubuntu i sprowadzają się do irytacji użytkownika. Jeżeli Ubuntu w najnowszej wersji spełnia twoje oczekiwania, wszystko działa to jesteś nielicznym szczęściarzem, który może w pełni korzystać z Ubuntu w najnowszej wersji nie przeklinając na deweloperów. Ja należę do tej drugiej grupy - poirytowanych bo akurat posiadam modem 3G, który NIE DZIAŁA w Ubuntu 12.04 a działał w 11.10. Do tego dopisałem kilka bulwersujących problemów z Ubuntu i kontrowersyjny temat na blogu gotowy.

BTW.

Co do klipu na YT to taki niewinny żarcik :)

Soren   8 #48 03.05.2012 10:20

Ja akurat sprezentowałem sobie laptopa który posiada certyfikat ubuntu i nie mam niespodzianek w działaniu od czasu jego kupna ;)

  #49 03.05.2012 21:22

Myślałem, że te wydanie okaże się lepszym. Myliłem - już po instalacji fluxboxa, w trakcie próby jego skonfigurowania pojawiło się - za przeproszeniem - w ch*j irracjonalnych błędów.

rosiak112   3 #50 04.05.2012 07:58

"Praktycznie szybciej wybierzesz z menu odpowiednią funkcję niż wpiszesz jej nazwę i wybierzesz ją z wyszukanych przez HUD poleceń"
To tylko kwestia czasu.

  #51 04.05.2012 20:51

Wszyscy co tak plują w necie na każdego Linuksa to są płatni agenci Redmonta. Wiem, bo kolega pracuje i robi złośliwe wpisy po forach na każde nowe distro. Oczywiście te stare distra co mają 5-10 lat są lepsze niż nowsze, bo wtedy windoza siedem byłaby najlepsza w porównaniu ze starym Linuksem. Trzeba sekowac tych płatnych sługusów z Redmonta za ich plugawą działalność w ciemnych krajach takich jak Polska. Robią to podle, dla zysku, ale nie chcą napisać, że do Linuksa im daleko i specjalnie tworzą problemy których nie ma dając nawet łapówki za forsowanie Windowsa wszędzie gdzie znajdą dojścia.

FadeMind   9 #52 05.05.2012 15:28

@Linux is The Best

Nie wiem czy wszyscy użytkownicy Ubuntu, którzy raportują masę błędów nowego wydania 12.04 LTS pracują w firmie w USA, wiem na pewno, że Ubuntu ma swoje wady i problemy, o których odważyłem się napisać. Możesz mieć inne zdanie. Możesz uwielbiać Open Source i Ubuntu. Proszę Cię tylko, spiskowe teorie dziejów zostaw profesjonalistom, a nie trollujesz dla samego trollowania.

jajecpl   10 #53 06.05.2012 19:10

Ubuntu 12.4 jako system nie jest zły, ale już unity to porażka. Na tym się nie da pracować.
Klikam na ikonkę - jest ok, klikam jeszcze raz żeby zminimalizować - ooo to już nie działa. Doszukałem się jakiegoś patcha na to..
Klikam w ikonkę - jest, klikam jeszcze raz -minimalizuję ok, klikam znowu - i nic się k...a nie dzieje..
Ale jak sobie przełączę pulpit, to już mogę znowu zmaksymalizować..
To są jaja jakieś - podstawowe funkcje, a ja muszę jakieś patche dociągać.
Już nie napiszę nawet o zmianie wyglądu - bo to jest całkowita porażka..
Zainstalowałem Kubuntu 12.4 i na razie jest GIT.. :)

hiropter   11 #54 10.05.2012 11:39

Ot całe Ubuntu... Przyznam się szczerze, że po 11.10 dałem sobie spokój z instalacją i testowaniem tego wszystkiego. Trzy lub cztery dni i znów Windows siedzi na całym dysku, bo jak można korzystać systemu, który wiesza się przy zmianie wielkości okna...

Taka mała dygresja... Czy nikt z was nie zauważył, że większość dystrybucji idzie w wygląd a nie stabilność działania?

  #55 11.05.2012 10:58

A u mnie Ubuntu 12.04 z Unity na jednym komputrze działa całkiem fajnie... Na drugim - Kubuntu 12.04 - też w porządku. Na obu stoi też Windows (Vista na jednym, 7 na drugim) na osobnych dyskach bo linuxy niespecjalnie dają radę z egzotyką sprzętową (np. kamerami mikroskopowymi DeltaPix) ale cóż - przywykłem, jak potrzebuję kamerować to przełączam system i już. Ze stabilnością *buntów w ogóle nie ma problemów.

Unity - cóż... Jak się je porówna z konfigurowalnością KDE - to rozpacz. Ale, jeśli ktoś lubi prosto, nie przeszkadza mu pasek na górze ekranu - czemu nie?

Do openSUSE mam wielki sentyment, ale wybór oprogramowania jest mniejszy, a niektóre rzeczy w ogóle nie chciały mi się kompilować (np. ALE - za nowe biblioteki czy coś tam - nie jestem programistą, nie mam ani czasu, ani ochoty się w to pakować). Tymczasem w Ubuntu i Debianie skompilowane i gotowe jest niemal wszystko, a jak ktoś coś wyprodukuje tylko w formie kodu - to też bez kłopotu się kompiluje.

Co do prądożerności - na laptopie HP, obecnie z Win 8 Consumer Preview, który wyciąga ok. 5,5-6 godzin na akumulatorze, miałem wcześniej openSUSE 12.1 i aku padał po ok. 4 godzinach. Ale wystarczyło zadać przy bootowaniu komendę włączającą oszczędzanie prądu w subukładzie graficznym Intela i było ponad 5 godzin, więc zupełnie nieźle. A jak się jeszcze zadało z automatu oszczędnościowy tryb gospodarowania prądem przez procek - powersave zamiast ondemand (tak jak samoczynnie ustawia się w Windzie kiedy tylko wykrywa sam akumulator) - bez problemu przekraczałem 5,5 godziny. I to na standardowym kernelu 3.0 oS. Nie sądzę, żeby w Ubuntowym kernelu 3.2 było gorzej - kwestia starannej konfiguracji.

Ukłony,

  #56 17.05.2012 19:54

Mam laptopa Dell Inspiron N5010 na nim nvidia optimus działa wyśmienicie dzięki bumblebee

Cod2 Black opps działają o niebo lepiej na ubuntu niż na Windows 7

  #57 01.06.2012 02:59

Testuje Ubuntu 12.04 LTS i mogę z czystym sumieniem powiedzieć że ładnie wygląda:) A na laptopy się woogóle nie nadaje w 95% zawsze coś nie działa.. Dzięki poszczekam na rok Linuxa za dwa lata może coś poprawią...

  #58 08.06.2012 10:07

Mam ubuntu 12.04 LTS 64bit. Jestem z tego systemu mega NIE ZADOWOLONY !!!
Nie jestem nowym użytkownikiem tego systemu. Pracuję na nim od 4 lat. Wszytko było ok do czasu tych wszystkich zmian. Unity jakoś przebolałem. Jednak to co dzieje się teraz napawa o pomstę do nieba.
Rutynowo system wisi. Odpalam film na youtube i system po jakimś czasie znowu zawiśnie. Włączam kompa i nie robię nic. Niestety w takiej sytuacji też system zawiśnie. Ściągam najnowsze aktualizacje niestety to nic nie daje. Chyba zainstaluję sobie starą wersje Ubuntu sprzed unity i będę zadowolony tak jak kiedyś. Za starych dobrych czasów.

  #59 16.09.2012 22:15

12.04 zainstalowane z alternate oraz wszystko co niezbędne z fluxboxem na pokładzie. Parę godzin pracy po czym wygląd i funkcjonalność identyczna jak poprzednio.
Oczywiści home bez zmian. Unity i gnome 3 raz instalowałem i stwierdziłem, że one nie są dla mnie. Po to instaluję linuksa by o mojej wygodzie i upodobaniach nie decydował MS a teraz Ci , którzy wiedzą lepiej co ja lubię.

  #60 05.10.2012 21:08

A ja wywaliłem Mac OS X z mojego MacBooka Late 2006 i postawiłem 12.04 LTS. I co? Chodzi jak złoto, działa wszystko czego potrzebuje. Photoshopa nie używam, w gry nie gram. Nie mam czasu na zabawy w "konfigurację" wyglądu okienek więc to co daje Ubuntu Tweak w zupełności mi wystarczy i nie potrzebuje możliwości konfiguracyjnych z KDE. Czego potrzebuje? Spokojnego środowiska do pracy programistycznej i sieciowej. KDE takie świetne? Jak dla kogo. KNetwork manager nie obsługuje dobrze VPNa Cisco, trzeba instalować KVpn, który raz działa, a raz nie. Za to gnomowski NetworkManager działa z Cisco niemal jak natywny klient. Unity sprawdza się u mnie w 100% - ostatnie Ubuntu jakie miałem to 9.10, a teraz z przyjemnością do niego wróciłem. Bo jest darmowe i stabilne, nawet na 6 letnim laptopie apple. A jak komuś brakuje możliwości konfiguracji okienek, no cóż. Niektórzy potrzebują systemu do zabawy z okienkami, inni do pracy. Ot, taki mały i nieco złośliwy komentarz. No i nic mi się nie wiesza, więc spokojnie zostanę przez najbliższe lata przy Ubuntu 12.04 LTS. A potem się zobaczy.

  #61 02.11.2012 09:03

Hmm. Ubuntu 12.04 LTS 32 bit. Uwagi z krótkiego użytkowania.
1. Instalacja systemu - może być (generalnie nie sprawia problemu)
2. Wygląd - bajer
3. Uruchomienie sieci wlan pod zmienionym adresem karty sieciowej - działa
4. Uruchomienie internetu przenośnego T-Mobile - działa! :)
5. System uruchamia i wyłącza się błyskawicznie
6. Aplikacja do zmiany jasności ekranu nie zapamiętuje swojego stanu
7. Sterowniki własnościowe (dodatek) nie chcą się zainstalować
8. Centrum oprogramowania działa niepewnie (min, nie odświeża się status pakietu po zainstalowaniu, wolno działa np ściąganie i instalacja kilku programów na raz i nie chodzi mi o szybkość łącza)
9. W drugim dniu użytkowania systemu - z paska zniknęły mi pewne ikony aplikacji (np: centrum oprogramowania), po wyszukaniu w dashu znalazłem "Centrum oprogramowania...", lecz niestety nie dało się go uruchomić w żaden sposób, wystąpił również "efekt dodatkowy" w postaci nie możliwości przeciągnięcia ikony z dasha na pasek :( - kłopot jak cholera. Stało się to prawdopodobnie po odinstalowaniu programu do zarządzania kluczami z tego co pamiętam.
10. Pendrive - Usb działa, sprawdziłem na 3 modelach i różnych pojemnościach
11. Dysk zewnętrzny USB WD MyBook - działa
12. Rythmbox "wywalił się" przy próbie włączenia dodatku - normalizacja głośności plików
13. Instalacja G-Streamer bez problemu
14. Po zainstalowaniu GMail notifier - zaczęło pojawiać się okienko jakiejś bazy kluczy (key ring) po każdym logowaniu do systemu (Denerwujące)
15. Systemowa przeglądarka zdjęć (Image viewer) przy uruchomieniu nie mieści się w oknie monitora (trzeba ręcznie skalować) dodatkowo nie zapamiętuje ostatniego rozmiaru okna i przy ponownym uruchomieniu znowu wyświetla zdjęcie wystając poza aktualny obszar roboczy (chodzi mi o zdjęcia w dużej rozdzielczości - nie robione komórką)
16. Nie sprawdziłem czy obsługuje odtwarzacz multimedialny CREATIVE ZEN - (sprawdzę dzisiaj)
17. Backup działa sprawnie w jedną i drugą stronę.

Generalnie jak na razie czyli po 3 dniach - wrażenia mocno średnie - ponowna instalacja i zobaczymy co będzie dalej?! Wcześniej używałem Ubuntu 9-coś tam na starym laptopie - stało dobre 3 lata bez problemu. Teraz jednak pojawiło się sporo problemów :( Mam wrażenie, że dystrybucja jest niedopracowana - ale póki co nie wydaję werdyktu.

Jedyną i największą bolączką jest fakt , że nie mogę pod Ubuntu uruchomić mojego DAW.
http://flavors.me/wojtekwszelaki

Pozdrawiam

  #62 15.02.2013 12:40

U mnie Ubuntu śmiga.Mam wersje Ultimate 3.4 i nie narzekam.Wywaliłem tylko wodotryski bo jestem osobą która jest tradycjonalistą.Po za tym jeśli chodzi o błędy-każdy system je ma.W Windows Vista SP1 dał kopa systemowi,w Windows 7 SP1 dodał funkcjonalności i stabilności-to samo jest z Ubuntu.W miarę rozwoju systemu i wspierania go do 2017 roku jest prawdopodobniejszym,że ten system w miarę upływu lat będzie systememm nie do pobicia.XP tak miał-11 lat i system solidny,choć stary,ale w miarę lat był łatany,usprawniany,błedy były eliminowane.Więc poczekajcie troszkę czasu-nigdy nikt nie zrobił idealnego systemu bez dziur od tak-wszystko sie okazywało później,i łatało sie z czasem.Mnie Ubunciak Pasuje,choc chciałbym Maca :)ale nie będę mieć go gdyż niestety fundusze mi nie pozwalają:).Pozdrawiam i zachęcam do Ubuntu i debiana.Piekna rzecz:).

  #63 28.03.2013 14:30

Używam bo muszę.
Wybór jest taki: albo rybka albo akwarium i 12.04 jest tylko mniejszym złem.

Pierwszy i najważniejszy dla mnie problem: Nie działa przełączanie modemu USB przez co nie działa internet w Aero2!
Wcześniej (10.04) modem działał bez zarzutu. Cofanie się w rozwoju to tragedia i tylko z tego powodu musiałem doinstalować jako drugi system U 10.04 netbook, tylko po to, żeby korzystać z Aero2 gdy jestem w terenie.

Po drugie Unity.
Tu rozwiązanie proste: Wywaliłem i korzystam z Gnome.

Trzeci problem: Pobór energii: Horror, wentylator huczy nawet gdy nic na kompie nie robię.

Czwarty: W Gnome i 12.04 (nie wiem jak w Unity) okno Kadu wędruje mi po ekranie za każdym włączeniem kompa i/lub uruchomieniem samego Kadu. To naprawdę taki problem przyszpilić go w rogu tam gdzie bym chciał?

Piąty: Brak Evolution.
Nie ma żadnego "zastępstwa" o podobnej funkcjonalności.
Można go co prawda doinstalować, ale trzeba rzeźbić, żeby zaimportować dane i ustawienia z poprzedniej wersji, ponieważ w międzyczasie pozmieniano formaty przechowywania poczty.

No to na razie wystarczy, żeby ktoś kto planuje instalację tego systemu dwukrotnie się zastanowił co robi.