Fedora 9 Alpha

Strona główna Aktualności

O autorze

Po niespełna trzech miesiącach od wydania ostatniej stabilnej wersji Fedory doczekaliśmy się pierwszej wersji rozwojowej tej dystrybucji z numerkiem 9.

W Alpha 1 zawarto szereg nowości, wśród których znajdziemy menedżer pakietów PackageKit, przeglądarkę internetową Mozilla Firefox 3 beta 2 oraz jądro 2.6.24. Poprawiono także moduł odpowiadający za zmianę wielkości partycji sformatowanych w systemach plików ext2, ext3 i NTFS w instalatorze Anaconda oraz szyfrowanie urządzeń blokowych. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich wersji dystrybucji, także i w tej, użytkownicy mają do dyspozycji dwa środowiska graficzne - GNOME w wersji 2.21 ze specjalnym apletem zegara oraz KDE w najnowszej wersji 4.0 z przeportowanym systemem paczek, tak aby aplikacje napisane pod starsze wersje tego środowiska, działały także w miarę sprawnie z wersją 4. Pełną listę zmian znaleźć można w oficjalnym ogłoszeniu.

Jest to dopiero pierwsza wersja rozwojowa dziewiątki, jednakże plany odnośnie tej gałęzi przedstawiają się bardzo obiecująco; 13 marca dziewiątka zyska status Beta, 28 dni później wkroczy w fazę Preview, następnie, 22 kwietnia zostanie wypuszczona pierwsza wersja kandydująca (Release Candidate). Natomiast, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 29 kwietnia możemy spodziewać się wydania wersji finalnej.

Obrazy ISO z tą wersją dystrybucji przeznaczone pod konkretne platformy sprzętowe są dostępne do pobrania ze strony dystrybucji. Ze względu na duże zainteresowanie, polecamy skorzystanie z sieci Torrent.

© dobreprogramy