Fedora Core 6.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Przed chwilą (po trzykrotnym przesuwaniu terminu) ukazała się stabilna wersja jednej z popularniejszych dystrybucji Linuksa - Fedora Core 6. Ostatnia oficjalna wersja ukazała się pół roku temu, dokładnie 20 marca.

Dwa tygodnie opóźnienia wniknęły z konieczności poprawienia znalezionych w ostatnim momencie błędów, mamy nadzieję, że dzięki temu nowa Fedora będzie stabilnym, bezpiecznym i godnym zainteresowania systemem. Przyjrzyjmy się więc najważniejszym ciekawostkom przygotowanym przez programistów.

To, co na początku rzuca się w oczy to nowe wersje środowisk graficznych GNOME 2.16 i KDE 3.5.4. Zastosowany menedżer okien Compiz i system AIGLX rozszerza możliwości środowisk o bardzo ciekawe efekty graficzne, które jednocześnie nie obciążają systemu. Od tej wersji standardowo używaną czcionką jest DejaVu i nowy schemat graficzny "DNA". Nowa Fedora posiada także system-config-printer - całkowicie przebudowane graficzne narzędzie do wygodnego zarządzania drukarkami obsługiwanymi przez system CUPS.

Anaconda - domyślny instalator Fedory - pozwala teraz na pobieranie pakietów z repozytoriów Updates i Fedora Extras, dzięki czemu już podczas instalacji mamy dostęp do dużo większej ilości oprogramowania. Anaconda od teraz obsługuje także szóstą wersję protokołu IP. Z innych nowości wymienić należy dwa nowe graficzne narzędzia: virt-manager służące do zarządzania wirtualizacją poprzez Xen, oraz setroubleshoot do rozwiązywania problemów z systemem zabezpieczeń SELinux.

Nowa Fedora to także szybki system. Wszystkie aplikacje wchodzące w skład systemu zostały skompilowane w taki sposób, że uzyskano nawet do 50% zysku wydajności. Poprawiono szybkość działania programów do zarządzania pakietami (Yum, Pirut i Pup), zoptymalizowano używany system plików (ext3), dodano także pracującą w tle usługę zwiększającą wydajność sieciowych systemów plików AFS i NFS.

Zastosowane jądro to wersja 2.6.18 wyposażona w automatyczną detekcję architektury procesora (SMP i UP). Serwer graficzny X.Org 7.1 potrafi samodzielnie skonfigurować ustawienia pod kątem posiadanego monitora (rozdzielczość i odświeżanie). Ta wersja posiada także wsparcie dla komputerów Apple pracujących na procesorach Intela.

Nową wersję Fedora Core 6 pobrać można z oficjalnych mirrorów, dostępny jest także tracker do pobierania poprzez sieć Torrent. Dostępna jest także szczegółowa lista zmian.

© dobreprogramy
s