Fedora 23: utwardzony Linux, który zaktualizuje firmware bez Windows

Fedora 23: utwardzony Linux, który zaktualizuje firmware bez Windows

Fedora 23: utwardzony Linux, który zaktualizuje firmware bez Windows
04.11.2015 14:11

Mamy już listopad, a więc czas najwyższy na kolejną wersjęFedory. Oznaczone numerem 23 wydanie , we wszystkich swoich odmianach– Workstation, Cloud i Server – jest już dostępnena serwerach projektu. Deweloperzy obiecują, że jest to wydanienajbezpieczniejsze z dotychczasowych, przede wszystkim za sprawąutwardzeniawszystkich możliwych pakietów. Sporo też innych zmian, któresprawiają, że nową wersję tej zawsze innowacyjnej dystrybucjiwarto zainstalować choćby z ciekawości, choćby w maszyniewirtualnej.

Co więc nowego?Przede wszystkim świeżutki kernel4.2, nowa wersja instalatora Anaconda (całkowicie przeniesionana Pythona 3), środowisko graficzne GNOME3.18 i pakiet biurowy LibreOffice5.0. W ramach działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa,oprócz wspomnianego utwardzenia pakietów, dostaliśmy mechanizmaktualizacji firmware UEFI komputera z poziomu pulpitu GNOME,usunięto zaś narażone na ataki protokół SSL 3.0 i szyfr RC4.Warto też wspomnieć o standaryzacji polityki użyciahaseł, dzięki której dla najważniejszych komponentówsystemowych i aplikacji będzie można wyznaczyć wspólne wytyczne wtej kwestii.

Obraz

Ulepszono też proces aktualizacji systemu za pomocą menedżerapakietów DNF (takżew trybie offline). Zastępuje on teraz całkowicie przestarzałe jużnarzędzie fedup. Ulepszono wsparcie dla serwera grafiki Wayland. Coprawda wciąż to X.org jest serwerem domyślnym, ale sesja GNOME wWaylandzie działa już poprawnie, można spodziewać się, że wFedorze 24 X.org odejdzie do lamusa. Dodano też pełne wsparcie dlaUnicode 8.0,dzięki czemu użytkownicy nowej Fedory będą mogli używać 7716nowych znaków, w tym poprawnie politycznych (odzwierciedlającychrasową różnorodność) emotikonek.

Oprócz domyślnej wersji z GNOME, Fedora udostępnia teżtworzone przez społeczność odmiany (tzw. spiny) z innymipulpitami. Tu warto zainteresować się nowym spinem z pulpitemCinnamon (w wersji 2.6). Kiepska wiadomość jest taka, że z pracynad spinem KDE zrezygnowałjeden z głównych jego deweloperów – i efekty tego widać. SpinFedora KDE jest bardzo niskiej jakości, wydaje się co najwyżejniedogotowaną betą.

Wszystkie te atrakcje w gotowych do użycia obrazach ISO czekająna stronie projektu.Polecamy też zapoznanie się z obrazami dostępnymi w ramach FedoraLabs, gdzie udostępniono pakiety przeznaczone do projektowania,gier, robotyki oraz zastosowań naukowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)