Firefox a bezpieczeństwo

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj wydano nową wersję przeglądarki Mozilla Firefox, w której usunięto sześć dziur. Zrobiło się więc trochę bezpieczniej. Okazuje się jednak, że nie wystarczy mieć bezpieczną samą przeglądarkę aby móc surfować bez obaw. Bezpieczne muszą być też używane przez nią wtyczki.

Chris Soghoian z Indiana University opisuje przypadłość dotyczącą wielu rozszerzeń dla Firefoksa. Z każdą wtyczką dla przeglądarki skojarzony jest adres za pomocą którego Firefox może sprawdzać czy dostępna jest jej nowa wersja. Chociaż Mozilla zapewnia odpowiedni hosting, wielu twórców wtyczek udostępnia własne serwery informujące o nowych wersjach. Informacje te są często pobierane protokołami niezapewniającymi bezpieczeństwa. W tej sytuacji atakujący wykorzystując luki w lokalnej sieci może sprawić, że Firefox pobierze odpowiednio spreparowaną wtyczkę i zostanie ona uruchomiona na komputerze ofiary. Co prawda użytkownik musi potwierdzić instalację nowej wersji, jednak nie dzieje się tak w każdym przypadku. Google Toolbar do czasu odkrycia Soghoiana aktualizował się bez wiedzy użytkownika. Pozostali producenci dodatków do Firefoksa (Yahoo Toolbar, Del.icio.us, Facebook Toolbar, AOL Toolbar, Ask.com Toolbar, LinkedIn Browser Toolbar, Netcraft Anti-Phishing Toolbar, PhishTank SiteChecker) zignorowali zagrożenie.

Informacja o luce dotyczącej dodatków do przeglądarek nie jest pierwsza ani ostatnia. Ponieważ z czasem instalujemy coraz więcej dodatków do swoich przeglądarek, warto pamiętać także o ich bezpieczeństwie. Dziura we wtyczce może być dużo groźniejsza niż dziura w samej przeglądarce. I nie ma tu znaczenia, czy korzystamy z Firefoksa czy z innej przeglądarki. Większa funkcjonalność to z reguły także więcej możliwości dla atakującego.

Najnowsze wersje przeglądarek Firefox można pobrać w dziale PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW

© dobreprogramy