Flagowe karty GeForce tanieją. NVIDIA poszła na cichą wojnę cenową?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wielkie są uroki konkurencji. Premiera udanych kart graficznych AMD – R9 Fury X oraz R9 Fury – sprawiła, że już niebawem będziemy mogli kupić taniej karty Nvidii. Nie trzeba było do tego żadnej oficjalnej zmiany w polityce „zielonych”, zrobili to sami ich partnerzy.

O tym, że NVIDIA może obniżyć ceny na całą paletę obecnie produkowanych kart, by skontrować premierę Radeonów serii 300, mówiono już od kilku miesięcy. Co by nie mówić, zieloni mogą sobie na to pozwolić, zarówno ze względu na skalę produkcji procesorów Maxwell, jak i wykorzystywanie w nich sprawdzonych od lat pamięci GDDR5. AMD w wypadku swoich topowych modeli ma znacznie mniejsze pole manewru – zarówno produkcja nowych procesorów Fiji jak i superszybkich pamięci HBM dopiero się rozkręca.

Partnerzy Nvidii sami tymczasem zdecydowali się na obniżkę cen – na razie o 20 dolarów. W USA w sklepach internetowych można kupić podstawowe modele GTX 980 za 479 dolarów, zaś GTX 980 Ti za 629 dolarów. Radeony wypadają tu wyraźnie drożej – R9 Fury zamawiać można w cenie 549 dolarów, zaś R9 Fury X 649 dolarów. Póki co ceny te dotyczą rynku amerykańskiego, ale pierwsze obniżki można było dziś zauważyć także w niemieckich sklepach – stąd też spodziewamy się, że ceny spadną też w Polsce.

Dalsze losy nowych Radeonów, które przecież nie zdołały pokazać zdecydowanej przewagi technicznej nad kartami GeForce, zależą więc przede wszystkim od tego, czy AMD będzie stać albo na obniżkę cen, albo uatrakcyjnienie swojej oferty (np. przez załączenie do sprzedawanych kart jakiejś kolekcji gier). Trzeba jednak pamiętać, że jeśli sama NVIDIA zdecyduje się na obniżkę cen swoich GPU dla partnerów, możliwe są kolejne obniżki cen GeForce.

Aktualizacja

Od jednego z naszych Czytelników otrzymywaliśmy ciekawą informację dotyczącą kart GTX 960 od firmy EVGA. W ramach promocji za kupione do 2 sierpnia karty w sieci sklepów Komputronik będzie można otrzymać zwrot 110 złotych. Wcześniej jednak należy wypełnić formularz na stronie producenta i przesłać skan lub zdjęcie dowodu zakupu. Regulamin tej akcji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie producenta.

© dobreprogramy
s