Flash w końcu zrozumiały dla wyszukiwarek

Strona główna Aktualności

O autorze

Jednym z największych minusów stron webowych przygotowanych w technologii Flash jest problem z indeksowaniem ich treści przez wyszukiwarki, które dotychczas nie były w stanie odczytać zawartości plików SWF. Dotychczas, sytuacja bowiem lada moment powinna ulec znacznej poprawie - Adobe poinformował właśnie o trwającej już od pewnego czasu współpracy z Google oraz Yahoo, w wyniku której firmy te dostały dedykowaną wersję silnika Flash Playera przeznaczoną do integracji z robotami indeksującymi.

Przerobiony pod te potrzeby, specjalny Flash Player będzie zachowywał się jak wirtualny użytkownik przeglądający bogate w formę, dynamiczne aplikacje internetowe, co pozwoli wyszukiwarkom rozpoznać i uwzględnić w swoim indeksie treści witryn - głównie teksty oraz linki - osadzone w kontenerach Flash.

Google dysponuje już niezbędną technologią i jest już w procesie jej wdrażania, Yahoo jest nieco w tyle i dopiero rozpoczyna ten proces. Kiedy tylko wyszukiwarki wprowadzą niezbędne zmiany, cała treść wszystkich dostępnych obecnie w sieci witryn flashowych - ponad 73 mln plików - stanie się widoczna dla wyszukiwarek automatycznie, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek kroków ze strony webmasterów. Nie jest to jednak całkowite rozwiązanie problemu - indeksowanie treści przez wyszukiwarki to jedno, ale odpowiednie ich pozycjonowanie tu zupełnie inny temat, który wymaga możliwości głębokiego linkowania do konkretnych miejsc wewnątrz pliku SWF. Dopiero, gdy Adobe rozwiąże ten problem, będzie można mówić o pełnym otwarciu się Flasha na wyszukiwarki.

Warto zauważyć, że krok ten jest jednym z elementów deklarowanej przez Adobe strategii uwolnienia formatu Flash obejmującej zarówno udostępnienie pełnej specyfikacji technicznej formatów SWF, FLV i F4V w ramach Open Screen Project, jak również usunięcia wszystkich restrykcji licencyjnych.

© dobreprogramy