Fluent Design nie zachwyca? Windows 10 niczym „chiński klon macOS-a”

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Miał być entuzjazm i zachwyt użytkowników, jest obojętność, a nawet złośliwości. W przeddzień premiery Windows 10 Fall Creators Update, Microsoft zaprezentował w YouTube na łamach swojego kanału Windows Developer wideo z wizerunkiem tego, jaki Windows 10 ma się stać dzięki nowemu językowi wzornictwa Fluent Design. Niektóre jego elementy zadebiutują właśnie w najnowszej aktualizacji. Niestety jednak ich prezentacja nie zdobyła poklasku, właściwie chwalony był tylko dobór muzyki do wideo.

Próba zareklamowania nowego języka wzornictwa zakończyła się porażką. Może trzeba było wyłączyć komentarze? Złośliwcy z YouTube w komentarzach pozwolili sobie nawet na określenie ciężkiej pracy projektantów Microsoftu „chińskim klonem macOS-a”. Pojawiały się opinie, że Fluent Design jest nudny i brzydki, cierpi na niespójność, a przejrzystości i rozmycia to o wiele za mało, by odświeżyć cierpiący na spłaszczenia interfejs Windowsa 10.

Faktycznie – trochę za mało. O tym, co pierwotnie nosiło nazwę Project Neon, Microsoft opowiadał już rok temu, przyznając że obecny język wzornictwa MDL2 jest dość drętwy. Neon, który z czasem otrzymał nazwę Fluent Design, miał...

...uwolnić zawartość interfejsu aplikacji z ramek okien, i co szczególnie istotne, pozwolić na wprowadzenie Windowsa 10 w erę wirtualnej i wspomaganej rzeczywistości, zapewnianej przez Microsoft Hololens. Byłby interfejsem łączącym różne urządzenia, odwzorowującym doświadczenie użytkownika na fizyczny świat poprzez tekstury, modele 3D i oświetlenie.

Na razie jednak pod względem wzornictwa sytuacja robi się jeszcze bardziej pomieszana. Do Windows 10 Creators Update wpłynęły dwie funkcje przypisane Fluent Design, tj. rozmazana przezroczystość Acrylic Effect oraz efekt podświetlenia elementów list Reveal. Działają one jednak tylko w aplikacjach uniwersalnych, które zresztą zasadniczo wciąż tkwią w Microsoft Design Language 2. A jak pogrzebać w systemie, to szybko zobaczymy klasyczne elementy interfejsu z win32, pamiętające jeszcze czasy Windows 2000.

Pełne „upłynnienie” Windowsa 10 ma nastąpić na wiosnę 2018 roku, wraz z wydaniem tego, co dziś nazywa się po prostu Redstone 4. Póki co te upłynniające elementy możemy zobaczyć w systemowych aplikacjach takich jak Muzyka Groove, Poczta oraz Filmy & TV – jeśli ktoś ich używa zamiast normalnego VLC czy Outlooka.

© dobreprogramy