Ford zrobił budę dla psa z aktywnym tłumieniem, by pupil nie bał się nawet fajerwerków

Strona główna Aktualności
image
Ford zrobił budę dla psa. Aktywnie tłumi hałasy, by pupil nie bał się nawet fajerwerków

O autorze

Nowy Rok zbliża się nieubłaganie. Poza okazją do świętowania jest to niestety najbardziej hałaśliwa noc w roku. Tego właśnie nasi czworonożni domownicy nie znoszą najbardziej. Wiele zwierząt wpada w panikę, co na pewno widzieliście na własne oczy. W Wielkiej Brytanii fajerwerków boi się 45 proc. psów, co jest kłopotem także dla rodzin, z którymi mieszkają. Ford prawdopodobnie ma rozwiązanie tego problemu.

Techniki aktywnego tłumienia dźwięków są znane z wyższej klasy słuchawek i niektórych modeli samochodów. Ford zamontował taki system aktywnego wygłuszania w swoim SUV-ie Ford Edge, co zapewnia pasażerom niemal zupełnie cichą podróż, bez hałasów ze strony silnika, skrzyni biegów czy bieżnika opon. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować taki system w legowisku zwierzaka.

Ford zaprezentował prototyp nowoczesnej psiej budy, w której dzięki takiemu systemowi zawsze będzie cicho. Gdy tylko mikrofony zbierające dźwięki z otoczenia budy wykryją hałas, wówczas z głośników po obu stronach legowiska emitowana będzie fala dźwiękowa o przeciwnej fazie. W ten sposób dźwięki z zewnątrz zostaną wytłumione i być może całkiem zredukowane. Ściany psiego domku zostały wykonane z gęstego korka wykorzystywanego w izolacjach dźwiękowych.

Prezentowana buda to na razie prototyp, który być może zapoczątkuje całą linię urządzeń zapewniających komfort zwierzętom domowym. Właściciele psów czy kotów nie będą już musieli świętować Nowego Roku z dala od swoich czworonogów, ani martwić się o ich zdrowie i spokój.

Na razie nie wiadomo, kiedy prezentowana przez Forda buda zostanie wprowadzona do sprzedaży detalicznej i w jakich krajach będzie dostępna. W tym roku na pewno jej nie kupimy. Wiemy za to, że takich wynalazków będzie więcej. Ford stara się w ten sposób wykorzystać wiedzę zgromadzoną podczas konstruowania samochodów, by rozwiązywać problemy życia codziennego także poza branżą motoryzacyjną.

© dobreprogramy