r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

GNOME 2.20 już dostępne

Strona główna Aktualności

Ukazała się oficjalna stabilna wersja środowiska graficznego GNOME 2.20. Warto wspomnieć, że projekt GNOME obchodzi w tym roku 10 rocznicę powstania.

Nowa wersja tradycyjnie wnosi sporo nowych funkcji, drobnych udogodnień i łatek na błędy znalezione w poprzednim wydaniu. GNOME 2.20 zawiera między innymi lepsze wsparcie dla języków pisanych od prawa do lewa, okno wyboru plików ze zintegrowaną wyszukiwarką i łatwiejszy w obsłudze panel sterowania.

Zintegrowany klient poczty i pracy grupowej Evolution przypomina o załączeniu pliku do wiadomości, jeśli jej treść na to wskazuje (niestety tylko w języku angielskim), posiada nowe powiadomienie o nowej wiadomości i narzędzie do kopii zapasowych. Uproszczono też przeglądanie dużej ilości wiadomości - naciskanie spacji przewija aktualnie otwartą wiadomość do jej końca i przechodzi do kolejnej. Wbudowany kalendarz posiada teraz widok zadań na najbliższe 7 dni, a klient poczty pozwala na wybór mechanizmu antyspamowego (SpamAssassin lub BogoFilter). Program używa teraz standardowego systemu drukowania GNOME.

Drobne zmiany wprowadzono też w przeglądarce WWW Epiphany i przeglądarce zdjęć, która teraz obsługuje dane EXIF. Evince pozwala na wypełnianie formularzy w plikach PDF. Odtwarzacz Totem zyskał mechanizmy automatycznego instalowania niezbędnych kodeków, a Tomboy (notatki) - do synchronizacji pomiędzy wieloma komputerami przy użyciu WebDAV. Edytor tekstu Gedit posiada teraz rozbudowany system kolorowania składni.

W poprzedniej wersji GNOME użytkowników irytował sposób działania systemu zarządzania hasłami (GNOME Keyring), który wymagał logowania na przykład przy łączeniu z siecią bezprzewodową. W nowej wersji Keyring jest odblokowywany tylko raz - w momencie logowania do środowiska.

Pełna lista zmian wzbogacona o zrzuty ekranu nowych funkcji dostępna jest na stronie twórców. Pierwszymi dystrybucjami, które będą zawierać nowe GNOME będą prawdopodobnie openSUSE 10.3 i Ubuntu 7.10, które ukażą się w październiku.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.