Paczki snap w Ubuntu będą odchudzone – ale tylko dla GNOME

Paczki snap w Ubuntu będą odchudzone – ale tylko dla GNOME

Paczki snap w Ubuntu będą odchudzone – ale tylko dla GNOME
12.06.2017 13:37, aktualizacja: 12.06.2017 15:45

Stworzony przez Canonicala mechanizm paczek snap ma coraz większeszanse na stanie się domyślnym formatem dystrybucji oprogramowaniaspoza repozytoriów na Linuksie. Na ich rzecz świadczy rosnącalista dostępnych jako snapy aplikacji (obecnie już 825pozycji do zainstalowania), ale też wygodne narzędziazarządzające. Minusem pozostaje absurdalny rozmiar snapów:przykładowo snap z odtwarzaczem VLC zajmuje 115 MB, podczas gdypakiet .deb ma niecałe 1,5 MB, a po zainstalowaniu niecałe 5 MB.Czy deweloperzy Ubuntu zdołają w końcu jakoś temu zaradzić?

Sprawa jest pilna, gdyż głównykonkurencyjny format dystrybucji oprogramowania spozarepozytoriów, flatpak,generuje wielokrotnie mniejsze paczki. Nie ma w tym niczego tajemniczego, poprostu radzi on sobie dobrze z wykorzystaniem bibliotek i innychwspółdzielonych plików dostępnych w systemie gospodarza. Snaptymczasem zawiera dokładnie wszystko – całe środowiskouruchomieniowe, jakie jest potrzebne, by aplikację uruchomić. Wsytuacji gdy mamy w systemie wiele snapów, oznacza to, że mamy teżwielokrotnie powielone te same biblioteki.

W pewnym stopniu zaradzić tej sytuacji można na poziomienowoczesnych systemów plików – mechanizm deduplikacji w Btrfs iZFS poradzi sobie z takimi zwielokrotnieniami i zaoszczędzi miejscena dysku. Jednak większość użytowników Ubuntu nie stosujenowoczesnych systemów plików, lecz domyślny linuksowy ext4, a coza tym idzie, bardzo szybko odkryje, że po zainstalowaniu kilkusnapów miejsca na dysku zabrakło.

Will Cooke z Canonicala poinformowałjednak, że w ramach prac nad wprowadzeniem środowiska GNOME doUbuntu, do snapów z aplikacjami GNOME dodano możliwość wpięciasię w zainstalowane środowisko. Dzięki temu nie będą one musiałypowielać dostępnych już w systemie bibliotek.

Zmiana wprowadzona jest w platformie 3.24 GNOME – i już naUbuntu 16.04 będzie można dzięki niej budować mniejsze snapy, adzięki nim – pozwolić użytkownikom na uruchamianie najnowszychwersji aplikacji GNOME. Tak, nie liczcie na nic więcej, przynajmniejna razie, aplikacji KDE w ten sposób się nie zmniejszy, podobniejak i tych własnościowych narzędzi, niezależnych od środowiska.

W tej rywalizacji między snapem a flatpakiem nie można zapomniećo trzecim graczu, formacie coraz częściej wykorzystywanym dopakowania gier. To AppImage. Listadostępnych w nim aplikacji liczy obecnie ponad 300 pozycji.Wspomniany VLC zabiera około 80 MB. Może warto się zainteresować?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)