Gartner wieszczy rychły zmierzch imperium Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeśli najnowsze prognozy Gartnera się sprawdzą, to Microsoft będzie jak Wielka Brytania: z imperium nad którym nigdy nie zachodziło Słońce, pozostanie jedynie cień dawnej wielkości. Proces upadku Brytanii zajął jednak całe stulecie, podczas gdy imperium giganta z Redmond ma stracić większość swoich dóbr już do 2017 roku.

97 procent – na tyle oceniał Gartner dominację Microsoftu na rynku szeroko rozumianych komputerów w roku 2005. Zaledwie 12 lat później udział ten ma się zmniejszyć do 14 procent. Oczywiście rynek szeroko rozumianych komputerów jest rozumiany już inaczej – to nie tylko laptopy, desktopy i serwery, ale też telefony i tablety.

Za raportem Gartnera stoi Carolina Milanesi, której zdaniem kontrola tych dwóch ostatnich kategorii urządzeń jest kluczowa do tego, aby pozostać liczącym się graczem na rynku. Wcześniej Microsoft mógł trzymać rynek z prostego powodu – konkurencja była albo zbyt skomplikowana (jak Linux), albo zbyt droga (jak Apple). Dzisiaj konkurenci są w tych kluczowych kategoriach zarówno tańsi jak i prostsi, a Microsoft nie może już liczyć na to, że to on zostanie przez klientów ponownie wybrany, tylko dlatego, że wybrali go już kiedyś.

Wraz ze wzrostem znaczenia tabletów i telefonów na rynku szeroko rozumianych komputerów, maleć ma znaczenie tradycyjnych PC. Już w tym roku rynek ten ma się skurczyć o 7,3 procenta, podczas gdy rynek tabletów wzrośnie rok do roku o 69,8 procenta – w całym 2013 roku sprzedanych ma być niemal 200 mln sztuk tych urządzeń. Do 2017 roku łączna liczba sprzedawanych tabletów ma być większa, niż sprzedawanych desktopów i laptopów razem wziętych.

Tym razem większość tortu w erze „Post-PC” zagarnąć ma Android, którego sprzedaż ma się do 2017 roku podwoić w stosunku do obecnej: rocznie do klientów trafić ma 1,5 miliarda sztuk urządzeń z systemem Google'a, co stanowić będzie 37% całego rynku. Na wzroście rynku tabletów i smartfonów oczywiście skorzysta też Apple i Microsoft, jednak Apple rosnąć będzie szybciej, i w konsekwencji do końca dekady wyprzedzi firmę z Redmond.

Powodem tej sytuacji ma być nadmierne przywiązanie Microsoftu do rynku PC. Zdaniem Milanesi, wchodząc na rynek tabletów i smartfonów firma próbuje jedynie odrobić swoje straty na rynku klasycznych komputerów, nie podejmuje jednak starań pozwalających jej ten nowy rynek podbijać. Podejście Apple jest tutaj znacznie skuteczniejsze: rola, jaką Cupertino odgrywa na rynku urządzeń mobilnych będzie znacznie większa, a konsekwencje wprowadzanych przez nie zmian dotkną nie tylko sprzętu, ale też systemów operacyjnych i aplikacji.

Więcej informacji o prognozach Gartnera dla rynku PC (oraz „post-PC”) znajdziecie w wywiadzie udzielonym przez Milanesi serwisowi TechCrunch.

© dobreprogramy
s