r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Gboard – Klawiatura Google

Strona główna Android Personalizacja Klawiatury

Gboard (dawniej Klawiatura Google) to aplikacja stworzona przez firmę będąca autorem systemu Android z myślą o urządzeniach serii Nexus. Po pewnym czasie została ona udostępniona również innym użytkownikom i obecnie korzystać z niej może niemal każdy. Cechuje się ona niewielkimi wymaganiami, szybkim działaniem, a także rozbudowanymi opcjami konfiguracyjnymi, choć z pozorów wydaje się aplikacją bardzo prostą. Niewątpliwą zaletą jest funkcja pisania gestami tzw. swype.

Galeria programu

Aplikacja udostępnia ekranową klawiaturę QWERTY do wprowadzania treści na tablecie lub smartfonie. Oprócz domyślnego ekranu z literami, zawiera także dodatkowy z cyframi i podstawowymi symbolami, oraz trzeci z jeszcze większa ich liczbą. Obsługuje ona ciągłe pisanie wielkimi literami (po użyciu odpowiedniego przycisku), a także pisanie gestami za pomocą tzw. swype. Klawiatura jest zintegrowana z systemem głosowego wprowadzania tekstu Google, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku rejestruje i przetwarza na tekst głos ludzki. W swojej aplikacji producent umieścił także słowniki i system podpowiedzi podczas pisania, który umożliwia szybkie wprowadzenie korekty w błędzie zapisanym słowie, lub szybsze pisanie dzięki przewidywaniu zanim użytkownik skończy wprowadzać całe słowo. W aplikacji znajduje się także wydzielony panel z emotikonami emoji, grafikami i typowymi tekstowymi uśmieszkami.

Wraz ze zmianą nazewnictwa programu na Gboard, producent umieścił w nim istotne nowości, w tym integrację z wyszukiwarką Google. Od teraz wystarczy nacisnąć przycisk z literą "G", aby bezpośrednio z poziomu klawiatury skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Dostępne jest także wyszukiwanie w ten sposób konkretnych grafik emoji oraz animacji GIF. Aplikacja obsługuje teraz także uczenie maszynowe, by jeszcze dokładniej przewidywać tekst, w tym także rozpoznawać język i odpowiednio poprawiać słowa, bez konieczności ręcznego przełączania się pomiędzy językami.

Ustawienia klawiatury dostępne są z poziomu głównych ustawień systemowych i oferują szereg opcji: automatyczne zaczynanie zdań wielką literą, wibrowanie i używanie dźwięku przy naciśnięciu, a także wyświetlanie powiększenia używanej litery. Aplikacja może automatycznie blokować i odrzucać wulgaryzmy, pozwala także na dodawanie własnych słów do słowników, a także personalizację na bazie danych zgromadzonych na urządzeniu. Zaawansowane ustawienia pozwalają na dokładne określania opóźnień reakcji, a także włączenie automatycznego proponowania osób z listy kontaktów. Aplikacja jest udostępniana przez firmę Google za darmo.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Świetne nowości w Gboard: wygodna edycja i nowy tryb jednej ręki

21
OPROGRAMOWANIE 06.04.2017 | Maciej Olanicki (b.munro)

Dostępna jest już nowa wersja beta popularnej androidowej klawiatury od Google, Gboard. Jest ona jednym z najlepszych i najpopularniejszych tego typu programów, a wprowadzone nowości jeszcze bardziej dystansują konkurencję: przydatna nowość pojawiła się między innymi w kwestii edycji już wprowadzonego tekstu, co na Androidzie bywa niewygodne. W nowej wersji beta klawiatury Gboard dostajemy nowy panel, w którym można wygodniej nawigować po wprowadzonym tekście. Dostępne są tam strzałki nawigacyjne, przyciski przechodzenia do początku lub końca fragmentu, a także przycisk służący do…

Usługi Google Play i Gboard: do testów beta zapisać może się już każdy

9
OPROGRAMOWANIE 03.03.2017 | Maciej Olanicki (b.munro)

Dobre wieści dla wszystkich użytkowników Androida, którzy nie boją się eksperymentów, a zarazem lubią otrzymywać nowości w pierwszej kolejności. Google rozszerzyło swój program otwartych testów beta. Odtąd każdy może zapisać się do testów wersji beta klawiatury Gboard. Zachęcić do tego może udostępniona właśnie testowa funkcja, integrująca klawiaturę z Tłumaczem Google. Wystarczy pacnąć przycisk Google, a następnie wybrać ikonę Tłumacza, aby móc tłumaczyć wpisany tekst we wszystkich dostępnych w usłudze językach i w obu kierunkach. Wymagane jest do tego połączenie z Internetem. Drugą…

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
  #4 05.05.2016 09:54

@Krzywarp:na pewno opisał taką która nie jest dostępna jeszcze w play ale jak "stoi" w artykule: "Nowa klawiatura działa z Androidami w wersji 5.x i 6.x, już jest w naszej bazie oprogramowania". Tylko gdzie ?! :)

Krzywarp   6 #3 04.05.2016 09:32

@discovery: Może autor w artykule opisał jakąś wersję beta albo RC. W sklepie mam wciąż 4.1.23163.2622203

discovery   2 #2 04.05.2016 01:13

... ale że gdzie jest "już w naszej bazie" bo linki prowadzą do sklepu google a tam jest stara.?

  #1 14.02.2015 12:46

Jak dla mnie jest lepsza od swype, i swiftkey.Prosta, bardzo wygodna, i szybka. Ostatnio próbowałem kilka klawiatur w tym dwie wymienione powyżej, i tylko ta została na stałe.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.