reklama

Gentoo Linux 2008.0 wydane

Strona główna Aktualności

O autorze

Z lekkim opóźnieniem, opublikowano nową wersję jednej z bardziej oryginalnych dystrybucji Linuksa - Gentoo.

Tym, co wyróżnia ją wśród innych jest rzadko spotykany sposób instalacji programów i składników systemu. Wszystkie komponenty są w niej bowiem kompilowane ze źródeł, dzięki czemu działają szybciej i stabilniej, jednak ze względu na czasochłonność tej operacji nie jest to system polecany na zwykłe komputery biurkowe.

W najnowszym wydaniu znajdziemy szereg nowych funkcji, w tym zaktualizowany instalator, preferujący wyłącznie instalację bez podłączenia do sieci, wykorzystujący paczki i drzewo pakietów ebuild dostępne na płycie. W przypadku wersji LiveCD, aby zaoszczędzić miejsce, zastąpiono także środowisko graficzne GNOME na rzecz lekkiego Xfce. W praktyce oznacza to, że system instalowany w ten sposób będzie posiadał Xfce, wciąż jednak będzie możliwe zbudowanie innego ze źródeł. Ponadto w nowym Gentoo znajdziemy między innymi system zarządzania instalacją oprogramowania Portage 2.1.4.4, kompilator gcc 4.1.2 i bibliotekę glibc 2.6.1. Całość pracuje pod kontrolą jądra 2.6.24.

Lista lokalizacji, z których można pobrać Gentoo jest dostępna tutaj. Nie są niestety dostępne wydania LiveDVD dla architektur x86 i amd64.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama