Android Studio 3.4 wydane. Wprowadza poprawki wydajności i ważne nowości

Android Studio 3.4 wydane. Wprowadza poprawki wydajności i ważne nowości

Android Studio 3.4 wydane. Wprowadza poprawki wydajności i ważne nowości
Android Studio 3.4 wydane. Wprowadza poprawki wydajności i ważne nowości
18.04.2019 15:44

Nowa wersja środowiska programistycznego Android Studio jest już dostępna. To spory krok w realizacji projektu Marble, którego celem jest stworzenie solidnych podstaw dla IDE. Android Studio 3.4 powstawał z myślą o wydajności i stabilności, ale wprowadza też istotne nowości w zakresie budowania aplikacji i zarządzania zasobami.

Projekt Marble, czyli solidne podstawy

Projekt Marble to między innymi walka z błędami w najważniejszych funkcjach IDE. Celem jest zapewnienie solidnych podstaw dla tworzenia aplikacji. Priorytet mają podstawowe narzędzia do tworzenia aplikacji, budowania i testowania. Android Studio wprowadza w tym zakresie kilka nowości poprawiających wygodę i tempo pracy oraz poprawki ponad 300 błędów, negatywnie wpływających na stabilność i szybkość działania IDE.

Jedną z bardziej przydatnych nowości jest nowy menedżer do zarządzania zasobami projektu. Użytkownicy często zgłaszali, że w miarę rozwijania się projektu interfejs robił się nieczytelny, a operowanie nim niewygodne. Menedżer zasobów wprowadzony w wersji 3.4 Android Studio przedstawia wizualizację kolorów, elementów graficznych i układów interfejsu, wykorzystywanych w aplikacji. Ponadto panel pozwala przeciągnąć i upuścić materiały dostarczone przez grafików w celu importu i może uruchomić masową konwersję grafik wektorowych z formatu SVG do VectorDrawable.

Menedżer zasobów w Android Studio 3.4
Menedżer zasobów w Android Studio 3.4

Zmienił się też panel właściwości w edytorze interfejsów. Teraz ma postać jednego panelu z rozwijanymi sekcjami, gdzie osobno są kolorowane ostrzeżenia i błędy. Dostaliśmy też nowy próbnik kolorów.

Pisanie z użyciem bibliotek Jetpacka i Firebase także zostało uproszczone dzięki jednemu drobiazgowi. IDE rozpozna pochodzące z nich nazwy klas i zasugeruje import odpowiednich zależności do plików Gradle projektu. Ten system automatycznie znajdzie odpowiednią bibliotekę lub minimalny zestaw wymaganych bibliotek i może zaoszczędzić programistom sporo czasu. Przede wszystkim nie odrywa kodującego od bieżącego zadania.

Intencja – propozycja importu biblioteki Jetpacka
Intencja – propozycja importu biblioteki Jetpacka

Wielu programistów prosiło także o interfejs graficzny, ułatwiający zarządzanie plikami Gradle projektu. W Android Studio 3.4 dodane zostało okno dialogowe struktury projektu (PSD), prezentujące zależności w projekcie na poziomie modułów oraz sugeruje, jak można poprawić konfigurację budowania pakietu. PSD będzie działać najlepiej z najnowszą wersją wtyczki Gradle (3.4).

Na koniec warto dodać, że narzędzie do kompresji aplikacji Proguard zostało całkowicie zastąpione przez dające lepsze efekty R8, opracowane przez Google'a. Pliki APK są mniejsze dzięki usunięciu nieużywanego kodu i zasobów. Przeprowadza też „odsładzanie” (desugaring), czyli usuwanie eleganckich, ale zbędnych elementów kodu oraz dexing – tłumaczenie skompilowanego kodu dla Dalvika.

What’s new in Android Studio 3.4

Do testowania aplikacji można już uruchomić betę emulatora Androida Q, ale do tego lepiej sięgnąć po Android Studio Canary z kanału testowego.

Na blogu Android Studio znajdziecie też bardziej szczegółowe opisy poprawek związanych z Projektem Marble. Zmiany dotyczą między innymi emulatora, prędkości budowania pakietu i wydajności.

Najnowszą wersję Android Studio znajdziecie w naszej bazie programów. Można z niego korzystać na Windowsie, macOS-ie i Linuxie. Opisane wyżej nowości w emulatorze są dostępne w jego wersji 28.0.22. Nowe Android Sudio bazuje na IntelliJ w wersji 2018.3.4.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)